DU ATI) VOiN GKOTE -V1I1 lll'c 1/6 T MDCCCi.lX SEMPER IDEM sor.THts In het midden boven het portret ran den eersten be stijger van den Matlerhorn, E. Wymper, verder de ski's en sneeuwschoenen van een tweetal eveneens op den Matlerhorn om het leven gekomen bergbeklimmers. Rudolf Taugwalder, de gids en conservator van het kleine bergmuseum te Zermatt, te midden zijner verzameling droevige curiosa- De oveiblijjselen van de drie lowwstrengen, gevonden na de ongelukkig afgeloopen expeditie naar den. Oorvinus-top, den veertienden Juli 1865, waarbij lord Douglas met een vriend, en een gids om hel leven kwamen. hoven, lager in het dal, langs welker muren de Viège haar wateren stuwt, en waar een eenvoudig houten of steenen kruis of zerk, al of niet gesierd met houweel en bergbe- klimmerstouw, de herinne ring bewaart aan de slacht offers van den Witten Dood. S. Een hoekje van het kerkhof, waar de slachtoffers der ex peditie van den 13en Augus tus 1859 naar den Matter- horn liggen begraven. Portretten van de talrijke slachtoffers van het hooggebergte sieren de bruine wanden van het museum en verlioogen nog den ontróerenden indruk, dien de gevonden voorwerpen maken. En wat daar bij den bezoeker vooral treft, wanneer hij de beelte nissen der omgekomen toeristen beziet, is wel de kracht en de levensvreugde, welke uit hun houding spreken. p^en stevige Zwitser leidt den vreemdeling door de verzameling rond. Het is de gids en tevens de conservator van het bescheiden museum, zelf een speeld in het internationale alpinis me, en weet over de bijzonderheden van menige expeditie met smaak en eenvoud te vertellen. Hij kan u bijvoorbeeld de wederwaardig heden meedeelen, welke de ex peditie naar den berg Ararat (5500 m., in Armenië) in 1893 ondervond. Hij behoorde in 1898 tot de stoutmoedige groep Europe anen, die de eerste poging waag den tot bestijging van het Hima- laya-gehergte. In 1908 nam hij deel aan de eerste beklimming van den berg Nevado de Hua- rascan (6763 m.) in Peru, een der hoogste toppen van de Cordilleras in Zuid-Amerika. Het was bij deze laatste expeditie, dat hij door bevriezing het gebruik van een hand en een voet verloor. Doch ook van andere bergtochten, van gidsen en bergrampen kan hij u interessante dingen ver tellen. Wanneer het bezoek aan het bergmuseum dan is afgeloopen en de vriendelijke gids den bezoeker uitlaat, rvijst hij u altijd met ont roering naar liet kleine kerkhof der gidsen van Zermatt, dat zich naast het Engelsclie kerkje aldaar bevindt, en naar de andere kerk ervaren berggids in zijn jonge jaren, die eens liet slachtoffer werd van zijn hartstocht voor de berg sport. Rudolf Taugwalder, zooals liij heet, wordt weldra zestig jaar. Hij heeft een belangrijke rol ge- De drinkflesch van den op den Matlerhorn verongelukten Engelschman Mosley, met twee schoenen van andere bergbeklimmers die daareveneens den dood vonden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 3