MALARIA EN KININE Zaadbedden „Van alle bekende ziekten is de endemische malaria degene, welke het meest verspreid is en welke het ernstigste karakter draagt. Geen andere ziekte werkt zoo storend op de ontwikkeling der vol keren, die in de gebieden leven, waar zij heerscht. Geen andere ziekte maakt zooveel vruchtbare streken ontoegankelijk voor de kolonisten en is ernstiger belemmering voor de ontginning van de bebouwbare streken, waar het menschdom aanspraak op kan maken." Trans-port van kinabast naar het station mei rnlandsche karren (rcda's). Thans nog bedraagt liet aantal malarialijders in Britseh-Indië jaarlijks ca. 100 millioen. Het is reeds driehonderd jaar geleden, dat paus Innocent,ius X op aandringen van kardinaal Juan de Lugo bevel gaf nauwkeurig de werking van het kinabastpoeder te onderzoeken. Toen dit onderzoek door den particulieren arts, van den paus de gunstige resultaten, die elders verkregen waren, bevestigde en bovendien in 1641) een groote partij kinabast uit Peru werd ingevoerd, begon het geneesmiddel weldra groote bekendheid in Europa te verkrijgen, vooral door tusschenkomst van de geestelijken. Thans komt ruim 90% van de totale kinine-productie van Java en Sumatra. Oorspronkelijk Was de kinaboom op deze eilanden geheel onbekend en kwam hij uitsluitend in de oerwouden van Zuid-Amerika voor, speciaal in Peru en Bolivia, Er dreigde echter een tekort en zoo werd de kinacul tuur naar Nederl. Oost-Indië overgebracht, daar zoowel bodem als klimaat hier het meest met de omstandigheden in Zuid-Amerika overeenkwamen. Men onderscheidt twee verschillende bastsoorten, den fabrieksbast en den z.g. pliarmaceutischen bast. De eerste soort wordt gebruikt voor de kininefabricatie in het groot, terwijl van den pliarmaceutischen bast meer speciale preparaten worden gemaakt als kinawijn, liaarmiddelen enz. Het voornaamste bestanddeel van den kinabast is de kinine, het universeele geneesmiddel tegen malaria, waarvan groote hoeveelheden onder de malarialijders verspreid worden. Met alle middelen wordt de malariabestrijding, zoowel door den staat als door particulieren, ter hand genomen, waartoe onder meer propaganda materiaal onder de bevolking gedistribueerd wordt, Tegenwoordig wordt kinine ook op velerlei ander gebied toegepast. Als voorbehoedmiddel tegen malaria is het sinds lang bekend, doch in den allerlaatsten tijd wordt meer en meer van de voorbehoedende eigenschap pen van kinine tegen griep of influenza gebruik gemaakt. Aldus professor Marclioux, een bij uitstek deskundige, verbonden aan het Pasteur- instituut te Parijs. Als wij hier een aardrijkskundig kaartje konden afdrukken, waarop de verbreiding der malaria in de wereld stond aangegeven, dan zouden wij zien, dat, behalve in de hooge Xoordelijke en Zuidelijke gebieden, bijna overal min of meer deze terecht, gevreesde ziekte wordt aangetroffen. Groot is de invloed der malaria op het econo misch leven en wel speciaal op den land bouw, doordat een zieke landbouwbevolking niet of slechts ten halve haar werk kan ver richten. Zoo gingen b.v. in 1923 in Rusland 112% millioen arbeidsdagen ten gevolge van malaria verloren. De Amerikaansche schrijver L. O. Howard schatte in 1909, dat er in de U.S.A. jaarlijks 3 millioen malariagevallen voorkwamen en taxeerde het economisch verlies voor dit land op S 100.000.000 per jaar. Een in Joegoslavië verspreide propaganda/plaat (naar een ontwerp van Willy Sluiter), voorstellende den gezonden landarbeider, die kinine lieeft ge nomen, en den met malaria besmetten arbeider, die verzuimd heeft, kinine in te nemen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 8