5 eens geworden, toen hij reeds weer voor een nieuw raadsel werd geplaatst. En thans voor één, nog veel geheimzinniger dan het eerste. Den volgenden mor gen ontving hij bij zijn post een brief uit Sacramento van een ongenoemden afzender. Hij bevatte niets dan een korte, getypte aansporing, om dien dag een bepaald fonds op de effectenbeurs aan te koopen. „Voorzie u van zooveel mogelijk aandeelen „Cali- fornian Claim No. 19". Spoed Het is uw voordeel." Philip Colson was ietwat verbaasd. Hij had geen verstand van fondsen en wist nog minder af van •speculatie. Zijn eerste indruk was dat hij met een truc te doen had, om een kunstmatige vraag naar de met name genoemde aandeelen te scheppen, maar hij liet die gedachte schieten, wijl het hem al zéér onwaarschijnlijk voorkwam, dat men zich met zoo'n aansporing tot een doodarmen dokter zou wenden. De geschiedenis interesseerde hem en voor het eerst van zijn leven bestudeerde hij dien dag de beursrubriek. Toen hij de noteering van dien dag las, viel zijn mond open van verbazing, Aandeelen „Californian Claim No. 19" waren dien morgen nau welijks meer waard geweest dan scheurpapier de nominale waarden van honderd dollar werden ver handeld voor slechts drie dollar per stuk. 's Middags bij het sluiten der beurs stond de koers echter tien en een half. Als hij den wenk van zijn onbe kenden raadgever ter harte had genomen, zou hij dien dag op elk aandeel van drie dollar méér dan het dubbele hebben verdiend De geheimzinnige geschiedenis liet hem niet meer met rust. 's Avonds liep hij bij een kennis aan, die verstand had van beurszaken en koersen. Deze was nog meer verbaasd dan hij, toen hij het getypte briefje las. „Een truc Geen sprake van Het is een ingewijde, die je dat geschreven heeft. En hij heeft het goed met je voor gehad. Hij is zelfs beter ingelicht dan de oudste beursrotten." „Maar wat is er eigenlijk aan de hand met die aandeelen Wat is die Californian Claim voor een maatschappij f" „Oorspronkelijk niets anders dan een zwendel- zaakje van een zekeren John Mackenzie. Ergens in Californië werd op een dag wat goud gevonden en toen Mackenzie daar de lucht van kreeg, kocht hij reusachtige terreinen daar in den omtrek op. Dat wil zeggen hij kocht voorloopig een optie voor drie maanden. Toen zond hij een brallend prospec tus de wereld in, waarin sprake was van fabelachtige goudvondsten. Zooals altijd en overal lieten duizen den zich verblinden door de geweldige winsten, die het prospectus beloofde. Het geld kwam over vloedig los en zoo kwam de „Californian Claim No. 19 tot stand. Vijf maanden later viel de heele boel in scherven er was in al dien tijd nog geen korrel goud gevonden ter grootte van een spelde- knop. Toen begreep men, dat die eerste goudvondsten bij de regie hoorden van het millioenendrama, dat John Mackenzie bezig was voor te bereiden. Die geschiedenis is nu al een jaar of acht oud. De aandeelen zijn gekelderd tot een koers, die ongeveer overeenkomt met de getaxeerde waarde van den grond. Maar dat is woeste grond in de buurt van de Mokave-woestijn. En dAArom zoo goed als waar deloos." „Ik begrijp het," zei Philip Colson. „Maarhoe komt het, dat. nu de koers plotseling omhoog is gegaan „Dat is voorloopig nog een geheim van de rnen- schen, die meer wéten dan wij kunnen raden, of de beurs kan gissen. Iemand is bezig alle aandeelen op te koopen, die hij in handen kan krijgen. Het is een bekende bankier een strooman natuurlijk van den man, die het oog heeft laten vallen op die terreinen. Misschien zijn er inderdaad mineralen aanwezig de beurs veronderstelt het tenminste. 1 n ieder geval interesseert zich niemand voor waar- delooze gronden. De man die hierachter zit wéét, dat, hij aan een koers van tien en een half nog ver dienen kan. Jammer dat je zijn raad niet hebt opgevolgd. „Nu begrijp ik nóg niet, hoe ze aan de beurs aan n koers van tien en 'n half komen," lachte Philip 1 olson. „Misschien vind je me wel erg dom. I och niet, hoewel de verklaring eigenlijk voor de hand ligt. 't Is een kwestie van vraag en aanbod. Is er veel vraag naar eerf artikel of een fonds, dan zijn de bezitters tot terughouding geneigd en stijgen vanzelf de prijzen. Een verschijnsel dat je in het kleinste snoepwinkeltje kunt waarnemen." 1 hilip Colson knikte. „Zie je, ik interesseer me met vooi' die geldkwestie, beste vriend. Ik zou alleen maar eens willen weten, wie die weldoener is, die me zóó maar zonder eenige tegenprestatie - een winst van duizenden dollars toe wil werpen. Begrijp jij daar iets van t" „Zie je me voor 'n helderziende aan lachte zijn vriend. Het raadsel werd dienzelfden avond nog inge wikkelder. De post bracht hem opnieuw een getypt, anoniem briefje. „Hebt u Californians gekocht f Zie de koersen van vandaag. Haast u, ze zullen snel oploopen. Houdt wat u hebt, ze worden een veilig en rente- gevend bezit." Thans aarzelde Philip Colson niet langer. Het zou waanzin voor een armendokter zijn, de gelegen heid te laten voorbijgaan óók eens een extraatje te verdienen. Denzelfden avond nog gaf hij den bankier, die het twijfelachtige voorrecht genoot zijn „kapitaal" te mogen beheeren, roekeloos opdracht alles wat hij bezat in „Californians" te steken. De koers stond op dertien bij de opening der beurs en sloot op vierentwintig. Hij had dien dag meer dan duizend dollars verdiend, als hij zijn bezit aan „Californians" terstond weer van de hand had gedaan. Maar hij verkocht niets. Hij had vertrouwen gekregen in zijn weldoenden raadgever. En een week later kreeg hij zekerheid, dat dit vertrouwen niet misplaatst was geweest Het was avond en juist had hij zijn diner beëin digd, toen hij werd opgebeld door zijn vriend. „Californians waren intusschen reeds opgeloopen tot zeventig. „Heb je die „Californians" gehouden V klonk het opgewonden. Een oogenblik vreesde hij, dat hij héél zijn „kapi taal kwijt zou zijn. „Jazeker wat is ermee?" vroeg hij benauwd. „Gefeliciteerdhet geheim is uitgelekt. Er is olie aangeboord op het terrein van de Californian Claim. De aandeelen staan nu pari en beloven nog meer winst. Philip Colson berekende, dat hij aan zijn onbe kenden weldoener een fortuintje te danken had van bijna negenduizend dollar. En verbijsterd vroeg hij zich af, wie de geheimzinnige macht kon zijn, die zich geroepen voelde een bescheiden armendokter op zoo'n raadselachtige wijze te bevoordeelen. Geróépen want aan een verplichting dacht hij zelfs niet. Het was te dwaas, om die vreemde ge schiedenis in eenigerlei verband te brengen met de beslommeringen van zijn armenpraktijk Qók een armendokter raakt aan veel gewend zelfs aan 't verbijsterend gevoel eensklaps „kapi talist" te zijn geworden. En óók aan de verblij dende gedachte, dat een onbekende voorziende geest over zijn financieele belangen waakt. Philip Colson nam dien zomer voor het eerst in drie jaren verkwistende allures aan. Hij ging écht met vacantie-buiten-de-stad en veroorloofde zich de weelde een gelionoreerden plaatsvervanger aan te stellen. Hij zocht het echter niet ver van huis het plaatsje Kenyan in de bergen was hem in een hoogdravend prospectus afgeschilderd als een echt paradijs en omdat hij niet veel gewend was, voelde hij er zich ook thuis als in een paradijs. Op den derden avond van zijn verblijf nam hij in de danszaal plaats van het hotel, waar hij zijn intrek had genomen. Hij verpoosde zich een uurtje met naar het dansen te kijken en toen hij opstond om weer heen te gaan, werd hij zich eensklaps be wust, dat hij herhaaldelijk werd aangestaard door een dame in zijn nabijheid. Zij had reeds grijze haren en was ouderwets, doch degelijk en duur gekleed. Eenigszins tot zijn verbazing ving hij een hartelijk hoofdknikje van haar op. Hij groette terug en vroeg zich af, waar hij haar meer had gezien. Hij kon het zich echter niet herinneren en wandelde het terras op. an den kant van het bosch kwam een meisje aanwandelen. Zij liep met haar blik naar den grond gericht en hij lette niet op haar, voor zij dicht bij hem was. Toen bleef hij plotseling verbaasd staan. Met één oogopslag had hij het meisje van Briar Street nummer vier herkend. Zij was véél mooier dan het vage beeld, dat hij van haar behouden had in zijn herinnering en zij zag er goed verzorgd uit Het meisje keek op, toen hij zoo plotseling bleef staan. Haar verrassing scheen even groot als de zijne als op commando bleef zij eveneens stilstaan. Philip Colson's hart werd warm, toen hij een blos naar haar wangen zag stijgen. En tegelijk viel het hem in, wie die oudere vrouw was, die hem zooeven zoo hartelijk had gegroet. En inderdaad kwam alles in orde. „Zoo, heb ik je eindelijk opgespoord begon hij vertrouwelijk-schertsend. „Doktor Colson! OpgespoordV' Het klonk erg verward. „Ja zeker," zei hij. Toen aarzelde hij even. Dit was een héél andere jongedame, dan die hij in Briar Street had ontmoet. Hij wilde niet driest zijn - misschien zou zij hem verkeerd verstaan. -Maar het meisje had hem begrepen. Zij was haar verwarring te boven gekomen en begon te lachen. „Oh, we waren plotseling vertrokken, ja. En u kwam natuurlijk de rekening presenteeren „Volstrekt niet," zei hij, zijn verlegenheid ver bergend bij die rechtstreeksche vraag. „Maar nu je me er aan herinnert, konden we die wel even vereffenen. Als je met me gaat soupeeren, zijn we quitte." Er kwam een ondeugende schittering in de donkere oogen van Rosetti Nino. „Mijn moeder...." zei ze aarzelend. „Die heb ik gezien zij wachtte zeker op je. Natuurlijk is zij óók van de pa rt i j," antwoordde hij hartelijk, terwijl hij naast haar voortging in de richting van het hotel. Toen werd hij zich plot seling de verandering pas goed bewust, die in de omstandigheden van het meisje scheen te hebben plaatsgegrepen. En zijn nieuwsgierigheid gaf hem een doorzichtig compliment in den mond. „Ik zou je bijna niet herkend hebben," lachte hij. „Zoo geheel Anders zie je er thans uit Het meisje knikte hem glimlachend toe. En wéér kwam die ondeugende schittering in haar oogen „Ja, onze omstandigheden zijn heelemaal gewijzigd," bekende zij openhartig. „We hebben overigens lang genoeg getobd. Mijn vader was indertijd de voornaamste aandeelhouder van de „Californian Claim No. 19", een zwendelzaakje van een zekeren Mackenzie. De geschiedenis ruïneerde ons, vader hield er niets uit over dan een pak waardelooze aandeelen. Gelukkig hebben we die na zijn dood zuinig bewaard. Want later bleek dat de gronden, waarin we zooveel aandeelen hadden, minerale olie inhielden Philip Colson bleef plotseling staan. Haar uitleg deed hem Alles begrijpen. Zoowel die cheque als dat financieel advies waren van Rosetti Nino afkomstig geweest. Zijn zelfverzekerde houding begon hem te verlaten „Ik vermoed dat die oude rekening absoluut niet meer klopt, begon hij bedremmeld. „U staat niet bij mij, maar ik bij u in de schuld. En tamelijk diep, zou ik zoo zeggen." „Kijk, dAt vind ik nu niet aardig van u, dokter," lachte Rosetti. „We hadden toch afgesproken, dat alles in orde zou zijn met dat souper. En inderdaad kwAm alles in orde. Maar dAt was een uurtje na liet souper.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 5