WAT IS LLOYD'S? 10 Lloyd's is een ec.hte optimisten-club, onder het motto ..De meeste onheilen gebeuren nooit." Ze belooft u, dat ge niet kaal zult worden, en wedt, dat ge geen letsel toe zult brengen aan uw schoonmoeder. Maar als de ongelukken ge beuren, is Lloyd's het stoot blok. Als er in de Noord zee een schip zinkt, of als Georgia door een cycloon ontredderd wordt, betaalt Lloyd's. De meeste menschen denken aanstonds aan ver zekering van schepen, als zij den naam Lloyd's hoo- ren. Maar die groote Engelscbe firma heeft een veel wijder arbeidsveld. Zij aanvaardt de risico voor bijna alle tegenspoeden, behalve verlies van het menschenleven. En Lloyd's is geen maatschappij of vennootschap, 't Is meer een voorname club van per sonen. die ieder voor zichzelf speculeeren. Maar ei' komt aardig geld in 't laatje, al wordt optimistisch zooveel risico van meer pessimistische anderen over genomen. De optimisten hebben altijd gelijk ieder jaar kan er een sommetje van 30.000.000 verdeeld worden onder de twaalfhonderd leden van de „club". Een der beste manieren om te bewijzen, dat Lloyd's heel iets anders is dan een verzekerings maatschappij, zooals wij die kennen, is, een eindje, terug te gaan in de geschiedenis, om te zien, hoe het lieele geval begon. Tegen het einde van de zeven tiende eeuw bezat een zekere Edward Lloyd een café in de Towerstreet te Londen. Er kwamen daar veel scheepskapiteins en reeders, en zoetjesaan ver scheen letterlijk iedereen er. die ook maar eenigs- zins bij de scheepvaart betrokken was. Mettertijd vond men er ook eenige lieden, die bereid waren met een reeder te wedden, dat zijn schip behouden de haven zou binnenloopen. Dit was het bescheiden begin van een scheepvaartverzekering, die met de jaren steeds uitgroeide. Wilde iemand een verzekering aangaan, dan kreeg hij den raad, naar Lloyd's koffie kamer te gaan daar vond hij makkelijk iemand, die zijn risico overnam. Llovd zelf heeft nooit eenig aandeel gehad in de zaken, die in zijn café werden afgesloten toch hebben de verzekeringsmenschen na zijn dood. toen zij een vast zakenverband wenschten aan te gaan, hun firma naar hem genoemd. Ook in andere opzichten werd de ti'aditie van het café voortgezet. Het vertrek, waarin de overeenkomsten werden onderteekend, bleef de Koffiekamer lieeten, later afgekort tot de Kamer. De lessenaars, waaraan de zaken worden afgesloten, heeten nog ten liuidigen dage boxen, gelijk de afgeheinde hoeken ook in moderne restaurants, en de bedienden in de moderne Lloyd's worden nog steeds kellners genoemd, of schoon zij heel andere plichten te vervullen hebben dan hun vroegere titelgenooten. De leden van Lloyd's vormen meer een verbond dan een vennootschap, aangezien ieder hunner op eigen gelegenheid zaken doet. \N ie lid wil worden, moet worden voorgedragen door zes personen, die al lid zijn hij moet bij de firma 10.000 deponeeren en bovendien een entree van 500 en een jaarlijkschë contributie van £30 betalen. Is dit allemaal in orde, dan mag hij verder zijn zaken behartigen naar 't hem goed lijkt, mits hij de statuten der club, die door een jaarlijks opnieuw gekozen bestuur wordt geleid, niet overtreedt. Gelijk in den aanvang, zoo is ook nu scheepvaart- verzekering het voornaamste ondernemen van Lloyd's. In alle hoeken van de wereld zijn er schepen en ladingen die verzekerd moeten worden. Om een geregelde afwikkeling van zaken mogelijk te maken is er een uitgebreide inlichtingendienst ingesteld, om de leden op de hoogte te houden van alle bewe gingen van ieder schip. Lloyd's heeft in iedere haven van eenige beteekenis een agentdie noteert van ieder schip, dat de haven aandoet, tijdstip van aan komst en vertrek. Hij brengt rapporten uit, en met behulp daarvan kan de uitbetaling van verzekerings sommen vlot geschieden, als er een schip verloren is gegaan. Is er bij voorbeeld omtrent het een of ander schip in twee maanden geen bericht binnengekomen, dan wordt er op een aanplakbord een geel strookje papier aangeplakt met de mededeeling, dat het schip ver over tijd is. Veertien dagen later verschijnt daar een tweede aankondiging, en als er dan een paar maanden later nog geen nieuws is, komt er een me neer in een rood pakje de Kamer in wandelen en be stijgt hij een lessenaar in een hoek. Dan begint er een bel te luiden, de Lutine-bel, souvenir aan den be- faamden ondergang van het schip van dien naam. Alle leden weten, dat hierop een belangrijke aankon diging volgen moet, dus wordt het aanstonds dood stil in de Kamer. De man in het rood roept dan den naam af van het verloren schip, den naam van den kapitein en den eigenaar, de havens van vertrek en van bestemming. Weer luidt de bel, en daarna wordt het schip officieel als verloren beschouwd en worden de bedragen, voor zoo'n geval overeengekomen, uitbetaald. De scheepsramp, die Lloyd's het duurste te staan is gekomen, was de ondergang van de Titanic die heeft den heeren een slordige 4.000.000 gekost. Natuurlijk hoefde die lieele schade niet door één man gedragen te worden. Als er een schip van die afmetingen verzekerd moet worden, gaat er een „kellner" van box tot box, en ieder lid, dat een deel van de risico op zich wenscht te nemen, zet zijn initialen neer bij het bedrag, waarvoor hij aan do polis wenscht mee te doen. Maar al is scheepvaartverzekering het hoofd bedrijf, er zijn maar weinig risico's, die de heeren niet van gegadigden over willen nemen. Zij sluiten verzekeringen af tegen regen, tegen de schade door gerechtelijke vervolgingen, tegen 't risico van uit gestelde verloving of huwelijk enzoovoort. Aan vragers van een dergelijke verzekering kunnen echter nooit vooruit weten, of zij hun polis zullen krijgen. De aanvraag gaat van box tot box heeft niet één van de heeren zin in 't zaakje, dan komt er niets van terecht. Aan levensverzekering doen ze bij Lloyd's in 't geheel niet. De reden hiervan is, dat geen over eenkomst voor langer dan één jaar wordt aangegaan, dus is levensverzekering al bij voorhand onmogelijk. Maar verder komen er zeer uiteenloopende gevallen voor. Er is eens iemand geweest, d ie zich voor 20.000 verzekeren tegen de gevolgen van mishandeling die hij eventueel zijn schoonmoeder mocht aandoen. En golfspelers kunnen zich voor een shilling of vier verzekeren tegen de aansprakelijkheid voor beschadiging, die zij anderen op de links berokkenen. Lloyd's wil 20 tegen 1 wedden, dat Frankrijk niet binnen 't jaar, 15 tegen I, dat- Italië niet binnen 't jaar door een grootere mogendheid wordt aange vallen. en 500 tegen 1, dat Amerika geen last, van een aanvallende mogendheid zal hebben, óók weer binnen 't jaar. l)r bel van de „Lutiné"hei bejuiimde goudxehip, dat in 1799 Inj Term-helling zon!;, bevindt zieli in de hall van Lloyd. Wanneer er een schip vergaan is, wordt deze klok geluid.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 10