ftliijd saprijker (DRIESSEN In den Kraton van Soerakarta Ook in Engeland PANORAMA Ze xijti ev weer Sinaasappelen en Grapefruit 24 CttOCÖLAAD CARRO'S M lU*t OOICN N.V. ANTON HUNINK Hofleverancier DEVENTER (Vervolg van pag. 15) Jaffa PALEST IJ NSCH PRODUCT bijzondere schoonheid der serimpi- dansen. Maar wij hebben leeren zien. Een wijs vorst. een rechtvaardig Ziet de serimpi's. Als een vorst, een vooruitstrevend vorst. teedere lijn is de arm gebogen voor In het bestek van dit artikel is de borst, de kleine, slanke hand met moeilijk een opsomming te geven van den rug naar de borst. Onder de de vele veranderingen, welke tijdens de tot een ornament verteekende wenk- regeering van Pakoe Boewono X in brauwen zijn de groote, donkere oogeu Soerakarta plaats grepen. Met wijs neergeslagen. Roerloos staan de tengere beleid bracht hij een algeheele om- figuren, als een blad in windstilte, wenteling in het financieel beheer Nu is het, alsof er een zachte trilling van het rijk, in het belastingwezen gaat door het tengere, slanke lichaam, en het agrarisch stelsel, hij schafte ge- langzaam beweegt zich de hand la-ng- leidelijk het apanagestelsel af en erkende zaani draait ze in het polsgewricht, grondrechten der bevolkingtien- zoodat de rug van de hand naar buiten tallen verbeteringen zouden op te som- komt. En nu gaat de gelieele arm men zijn. In ongeveer vijftien jaren langzaam omhoog in een teederen tijd werd van het feodale stelsel over- boog, tot de arm gestrekt is. De be- gegaan naar den modernen tijd, waar- weging kristalliseert zich, verder en door heel veel van de zoogenaamde verder, de beenen bewegen langzaam hormat verloren ging. Vooral dit laatste in de wijde slendang, die de natuur- doet zien hoe groot deze Javaansehe lijke aanvulling vormt van het sierlijke vorst is, want wie weet hoe de Javaan geheel dat deze danseres vormt. Zij aan adat hangt, begrijpt van hoeveel beweegt slechts op den adem van de beteekenis inperking der adat is. muziek, die zacht neuriet. een teere lijnencompositie, welke met de Volg mij binnen de poorten van den muziek verandert, kraton. Nog nooit tevoren werd ver- Tot de betoovering breekt in een gunning gegeven voor het maken van zachten slag op een gong, die zoemend de foto's, welke dit artikel vergezellen, door blijft zingen Kijk rondom uDe zingende zoemtoon van de gong Zie de pangerans in hunne schit- heeft de eeuwen door geklonken. terende uniformen met de vele onder- hij werd gehoord in de grijze oudheid, seheidingsteekenenzie de bedien- lang voor onze geschiedenis begon, den van den vorst, die om den hals en hij klonk de eeuwen door. Hij zong de gouden sjerp dragen als teek en aan het hof van Panembaha.n Senopati van dienstbaarheidIngalogo Soetowidjojo te Kota Gedeh Daar nadert de vorstelijke lijfwacht in 1600. hij zong bij den wrecden van boogschutters. Zij zijn gekleed in Amangkoerat I, mens graf te lega- de Soenans-kleuren liet rood en wit laxoem nog vandaag een plaats van van Soerakarta en het groen en geel bedevaart ishij zong aan het hoi der Vorstenlanden. Op den rug dragen van den laatsten Mangkoerat en in zij de pijlenkokers met de rood-witte de tjipoeri van den eersten Pakoe pijlen, in de hand den boog van ander- Boewono.... hij zingt vandaag in halven meter lengte. Deze boogschut- den kraton van Pakoe Boewono X, ters schieten op zestig meter afstand die in de geschiedenis heeten zal de met onfeilbare zekerheid in de roos. Wijze. Zie de pradjoerits de troepen van Deze kunst is volkomen tijdloos en den vorst, die onder de grijs-groene passieloos. Zij reikt over de eeuwen jas van het Indische leger allen eendere heen als het zingen van de gong, als sarongs dragen en die op bloote voeten het zachte geluid der diepe koperen schalenals de scha duwen der wajang. als de afgodische ver eering, welke de Javanen hunnen vorst toedragen. Panorama is steeds in voorraad bij de hieronder vermelde kiosken van de fa. W. H. Smith Son, Ltd., en bovendien op bestelling verkrijgbaar bij elk barer 1500 agentschappen in Engeland en Wales. LONDON Charing Cross Station. W.C. 2. District Railway. Cumberland Hotel, W. 1. Earls Court. S. W\ 5. Underground Station Kensington High Street Station. WS. Metropolitan Railway. Liverpool Street Station. E.C. 2. Main Line. Mark Lane Station. E.C. 1. Regent Palace Hotel, W1. South Kensington, S.W7. Tube Station. Strand. W.C. 2. Tube Station. Strand Palace Hotel. W.C. 2. Victoria Station, S.W. i. Continental Platform No. I. Waterloo Station. S.E. 1. Main Line Brighton Railway Station. Gravesend Railway Bookstall Parkeston Quay Railway Bookstall Southampton Terminus Railway Bookstall. mareheeren. Pangeran Poerbonegoro, zoon van den Soesoehoenan, over ste van de cavalerie, heeft van deze troepen een bewonderenswaardig geheel gemaaktmilitair getraind en gediscipli neerd nemen ze het thans bij een parade gemak kelijk op tegen de com pagnieën van het Indi sche leger. en de salvo's, welke ze af vuren hij officieele ge legenheden, klinken als één schot. Zie de ambtenaren in hun rijke uniformen blootsvoets met schit terende sarongs. zie de jonge garde van sol daten beneden de twaalf jaren en dien kleinen eersten luitenant, die de tien jaar nog niet heeft bereikt. Of kom in den avond in den kraton, wanneer ge het voorrecht geniet door den vorst genoodigd te worden tot het aan schouwen van de dansen der serimpi's, waarbij prinsessen van den bloede mededansen. Daar is een tijd ge weest, dat 't Westen geen oogen had voor de zeer Eenzaam en grootsch, verheven hoven zijn om geving, zich slechts min dere wetend van zijn vorstin, koningin Wil- helmina, leeft de Soe soehoenan met diep in zijn hart nog slechts dien éénen grooten wensch: Dat het hèm, Soesoehoe nan Pakoe Boewono Se nopati Ingalogo Abdul- rachman Sajidin Panoto Domo den Tienden, ge naamd den Wijzen, ge geven moge zijn nog een maal rond te leiden in den kraton en te ont vangen met het cere monieel en de traditie welke de eeuwen schie pen, prinses Juliana, onze kroonprinses. Eenzaam en grootsch... Vorst van de duizend jaren Ken tweede luitenant van acht jaar oud tijdens een parade op het binnenplein van 't paleis te Soerakarta. ..Twinkelende lichtjes, dennengeur, blijde gezichten, lieve kleine giften.. DRIESSEN neemt een ereplaats in onder de Kerstboom. De keurige, luxe verpakking van de bekende CARRO'S, de Oud Zilver-» en Vlinder-trom mels zijn een waardig kleed vooreen zo hoog staand product. En... de inhoud 1 Verrukkelijk... Met de fijnste sorteringen bonbons... Heerlijk om te geven... heerlijk om te ontvangen... 1 N

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 24