met het frappante zoekerbeeld 28 Dec. 1631-7 Nov. 1708 ïijn en vol van smaak.. MAGGI' VERMICELU-SOEP De SPIEGELREFLEX CAMERA'S Van Ludolf Bakhuyzenden nob altijd hoobbe~ waardeerden marine-schilder, beven wij op neven staande pagina een tweetal kleurprenten weer. Bakhuyzen is een typische vertegen woordleer van den riahloei onzer broote schilderschool uit de 17e eeuw. Hij was zeer bN vier cl tijdens zijn leven en nob bedurende de beheele achttiende eeuw, wat blijkt uit talrijke etsen, naar zijn schilderijen vervaardibd. Zijn werken missen wel de dichter lijke atmosfeer van een Van der Velde, zijn kleur is wel harder en koeler, doch om de handibe compositie en de historische b^trouwheid zijn het toch documenten van bpoote waarde. KIES 39 Deze schilder en teekenaar behoort tot de beoefenaren der marine schilderkunst. Eigenlijk Duit- scher van geboorte hij werd acht entwintig Deo.. 1631 te Emden geboren - was hij de zoon van een schrijver aan 't gerechtshof te Auricli. In 1649 op achttienjarigen leeftijd dus kwam hij als commies naar Amsterdam om daar te werken in de zaak van den groot handelaar Gulielmo Bartolotti. Als een soort bijverdienste gaf hij les in schrij ven en maakte hij met zijn sierlijke hand opdrachten en dedicaties; enz. Later nam hij, daar lvij aanleg had voor teekenen, lessen bij A. v. Everdin- gen en Hendrik Dubbels. In 1665 Bakhuyzen was toen dus vierendertig jaar bestelde de stad Amsterdam hem een groot marinebeeld, bestemd om als geschenk te worden aan geboden aan den Franschen gezant, Ungues de Lionne, en niet voor Bode wijk XIV, zooals Houbraeken foutief vermeldt. In die dagen behoorde Bak huyzen tot de gevierde kunstenaars. Hij kreeg hoog bezoek op zijn atelier, o. a. van czaar Peter den Grooten, den keurvorst van Saksen en den koning van Pruisen. Naar oude geschiedschrijvers berich ten, zou czaar Peter zelfs les bij hem hebben genomen. Ludolf Bakhuyzen trouwde niet min der dan viermaal. Hij stierf ten slotte na een slepende ziekte, zevenenzeventig jaar oud, den zevenden November 1708. Naast Willem van der Velde beschouw de men hem als den besten marine schilder van zijn tijd. Ofschoon zijn roem eenigszins verbleekt is, zijn wolken luchten wat al te zwaar, zijn golven wat al te ondoorzichtig en zeeperig, zooals de schilders dat met een plasti- schen term kernachtig weten uit te drukken, terwijl zijn stoffage over 't algemeen genomen nogal bont is, mag Bakhuyzen toch aanspraak maken op een uitstekenden naam in de kunst geschiedenis. Meestal schilderde of toekende hij marine-onderwerpen met steden in liet verschiet. Amsterdam, Den Haag. Enkliuizen e.a. Er bestaan veel hand teekeningen ook met de hand ge kleurde van hem, en wij reprodu- ceeren op deze bladzijden een tweetal echte, uit ons archief afkomstige pren ten. Het Amsterdamsche Rijksmuseum bezit in het prentenkabinet een aardigi collectie, maar vooral in Londen ei Dresden heeft men een uitgebreide ver zameling zijner kunst en bewonder! men hem zeer. Sibelius, Beauvarlet, Maloeuvre, Tar dieu en Canot reproduceerden zijn wel ken in staal en koper. Zelf echter ver vaardigde hij er ook veel. Den tweeën twintigsten October 1701 kreeg hij daar voor een speciale toestemming van d, regeering der Staten-Oeneraal, welke lii veelal met zwierige krulletters onder zijn prenten afdrukt. Zoo lezen we op eei zijner grootere prenten, waarvan een afdruk zich in het Rijks-prentenkabinet bevindt Stroom en Zeegezichten geteekent en geëtst door Ludolf Bakhuyzen. Anno 1701. In Amsterdam met privilegie van de Hoog-Mogende Heeren Staten-Generaal. Out 71 jaar. Bij een andere prent freer dichtte hij, zooals dat het gebruik was in die dagen, de volgende regelen i Zoo bouwt men hier aan 't Scheeprijk I.I De moerbalk van den Staat en Steeden j Ten beste van 't Gemeen en Leeden Van de Indiaansche Maatschappij Zoo brengt men peerlen wijd van een in 't ander landt Daar Kristus Leer geleert, gesticht werd en geplant. Zijn neef Gerrit Bakhuyzen, en diens broeder, Ludolf de Jongere, waren ook schilders, doch vooral van portret, een kunstgenre, waarin zij wel geen uitblin- kers waren, maar toch een behoorlijke hoogte bereikten en een goed figum maakten. Waardevol Ie en altijd wolk ome gescliettken Let op de geel rode etiketten en de fabrieks merken: de naam MAGGI en de Kruisster Een heerlijke soep, waarin de beste kwaliteit vermicelli en vleesextractzijn verwerkt. Voedzaam, licht verteer baar en vlug klaar. Per doosje met 2 zakjes voor 4-6 borden 10 ct. EEN BETROUWBARE BESCHERMER! Zorg voor een sterk en blinkend blank gebit! Neem PASTOL. Pa stol krast Uw tandglazuur nooit: dit betrouwbare tandmid del heeft geen scherpe bestand- deelen noodig het leelijke tand steen wordt radicaal verwijderd! Koop 'n doosje PASTOL - U doet er lang mee! Doos 10 en 20 ets. Tube 20 en 35 ets. NEDERLANDSCH FABRIKAAT

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 39