De brandende tassen worden goed toegedekt. De kolenbranders aan den maaltijd in de plaggenhut. De kolenbranders voor htm plaggenhut. Eerst fabrieeeren ze 'n z.g. vloerlaag, daar stapelen ze palen op, dikke palen, dan de dunne er om been 'n laag plaggen er,op, en op en om alles 'n halve meter zand. De groote moeilijkheid is de luchtregeling. Rondom den voet van den houthoop worden met 'n stok luchtgaten gehoord in 't afdekkende zand. De gaten, die in den wind liggen, worden met 'n bos gras of hei voorloopig dichtgestopt. De gaten, die van den wind zijn afgekeerd, aan de lijzijde dus, blijven open en zorgen voor de noodige lucht. Draait de wind, dan wordt de ééne serie gaten geopend en de andere serie dichtgemaakt. „Zoo krijg je goede kwaliteit houtskool," zegt de oude Schuurkamp, „en anders niet." 't Beroeps foefje, de „kneep" vertelt hij niet. Veertien dagen brandt zoo'n hoop en soms branden er zes tegelijk. De branders laten hun enorme vuren nooit in den steek. Zij logeeren als 't ware in de keuken, in een sterk gebouwde plaggenhut te midden van de spookachtig brandende en sissende pyramiden. In deze gezellige, warme plaggenhut met 'n kachel en 'n paar vensters bereiden zij op 't knetterende houtvuur hun eenvoudig maal; daar wordt 's avonds bij de petroleumlamp fel kaart gespeeld en af en toe een oog geworpen op de reusachtige brandende negerkralen, waaruit de blauwe vlammen opstijgen. Wat gebeurt er met de houtskool? J heer Beekman uit Uddel, de eigenaar van 't bedrijf, vertelt een en ander omtrent den afzet. „Mijn grootste afnemers zijn de brandstoffen- handelaren," zoo zegt hij, „die de houtskool, in papieren zakken verpakt van een vierden hl., voor kachel-aanmaak verkoopen. Verder zijn er de smeden, die er hun metaal mee smeltende jeneverstokerijen, die er hun edel product door filtreeren de chemische fabrieken, die er genees middelen van bereiden, 'n Deel wordt gebruikt door de fabrieken van elec- trische apparaten voor koolstaven en koolcylin- ders. Dan lever ik nog aan de Rijksmunt, evenals mijn grootvader en mijn vader zulks deden. Houtskool mag vrij worden ingevoerd en de concurrentie van 't Frau- sche, Belgische, Zweedsche en Duitsche product is zeer groot, vandaar dat ik op het oogenblik maar vier menschen kan te werk stellen," aldus de heer Beekman. Op 't oogenblik branden nabij Voorst zes hout- hoopen, andere wachten op de vlam van den kolen brander de witte rook drijft als een sluier over veld en bosch. Als zwarte schimmen zweven de kolenbranders met hun gereedschap door dien fijnen, welriekenden nevel, zij bewaken hun vu ren, dag en nacht, regelen den luchttoevoer en eindelijk na veertien dagen is er het zwarte product, de zuivere houtskool. W. v. d. R. Tweemaal per dag wordt de top van den brandstapel geopend.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 7