etmmMs j&jAMgegHKÊU i WK&?*/?}. 'Hl>!-'i>Vfesïri-'\ci* Op deze kaart van het uit breidingsplan van Amster dam kan men zich een denkbeeld vormen van de. uitgestrektheid van het bosch het zwarte gedeelte links benedenten opzichte van de grootte der hoofdstad- Eet omlijnde gedeelte is het Vondelpark. Eet boschplan van Amsterdam. De zwarte gedeelten worden aaneengesloten bosch boven, ten zuiden van het Nieuwe Meer de roeibaan met rechtsden hoofdingang. een beslissing geforceerd. De noodzaak, om objec ten te vinden, die zicli voor werkverschaffing leen den, leidde tot het besluit, zoo snel mogelijk en met kracht een aanvang met het boschplan te maken, dat een groot grondverzet vereischt en daardoor aan honderden gedurende jaren arbeid zal kunnen verschaffen. Bij het samenstellen van het ontwerp is het sociale karakter van het toekomstige bosch op den voorgrond gesteld. Groote groepen van stedelingen moeten naar hun aanleg en behoefte ontspanning in het bosch kunnen vinden. Door deze ideëele bestemming zal het geen productiebosch kunnen worden en van een geheel anderen aard moeten zijn dan de bekende bossclien ver van de groote steden. Hoe het bosch zal worden doorkijk, in het gedeelte, waar de rodelbaan, zal worden aangelegd. Groote boschpartijen en open vlakten zullen elkaar afwisselen, die met de meeste zorg tegen elkaar zijn afgewogen, waardoor een harmonisch geheel zal ont staan. De oeverlanden van Nieuwe Meer en Poel komen niet voor bebosscliing in aanmerking. Zij hebben hun eigen flora en fauna. In het bijzonder vormen de broeklanden aan het Nieuwe Meer een typisch gedeelte van het oude laagveen, waaruit bet westelijk deel van ons land is opgebouwd. In den huidigen staat gehandhaafd, zullen zij een natuur lijken en fraaien overgang vormen tusschen het bosch en Nieuwe Meer en Poel. I V hoofdingang tot liet bosch zal aan den Amstel- veenscliciiweg komen, ongeveer ter plaatse van de Koenenkade. Hij wordt dubbel aangelegd ter wille van het aan- en afvloeiende verkeer en leidt naar een ruim plateau, dat 4,5 m. hooger ligt dan de roeibaan, die zich van daar af tot een lengte van 2200 in. in westelijke richting uitstrekt. Naar het noorden krijgt men vanaf het plateau een blik over liet Nieuwe Meer. Naar het zuiden opent zicli een doorzicht naar het bosch over éen zaehtglooiende grasvlakte. Vanaf het plateau zullen wandel- en fietspaden in noordelijke richting voeren door het grootendeels reeds bestaande watersportcomplex en langs de noordzijde van de roeibaan. Langs de zuidzijde van de roeibaau worden wegen aangelegd, waarlangs men per auto en op de fiets de roeiwedstrijden zal kunnen volgen. De autoweg zal verder over den dijk langs de ringvaart van de Haar lemmermeer om liet bosch heen voeren, zoodat men per auto liet bosch wel zal kunnen hereiken, maar niet doorkruisen, tenzij langs den Burgemeester Colijn- weg tusschen Schiphol en Amstelveen, die een onder deel vormt van den pro vincialen weg van de duin streek naar het Gooi en als hoofdverkeersweg in het plan moest worden aan vaard. Ziedaar in groote trek ken omschreven wat er onder den rook der hoofd stad binnen afzienbaren tijd staat te worden vol tooid. Reeds is een aan vang gemaakt met de uit voering van het bosehplan in werkverschaffing. Dui zend menschen zullen er nog gedurende rond vijf jaar arbeid vinden. Nut tigen zegeurijken arbeid, want door den aanleg van het bosch zal Amsterdam zijn grooten achterstand op liet gebied van het „groen" inhalen en wordt een nieuw en in liooge mate bekoorlijk recreatiegebied geschapen, waarvan de be volking iu al haar lagen zal kunnen venieten. HBi

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 15