A wMÊmmmm. 1911 De Zuidpool bereikt m a -*J *V>A- 'S -'. *%'-&*< .Vvl Van oudsher leeft er in den mensch een verlangen om 't wenen der dingen, 't hoe en het waarom, te achterhalen, een onweerstaanbare drang naar ontdekking van de tallooze raad selen der hem omringende natuur. Een maagdelijk oerwoud ergens op den aardbol, een nooit be klommen bergmassief, de duistere diepten der oceanen en zelfs de onmetelijke hemelruimte, ze zijn als een obsessie voor den weet- gierigen mensch en lokken uitda gend tot ontdekking. De nooit door 'n menschenvoet betreden streken onzer planeet, hetzij deze liggen in het tropisch gebied rond den evenaar, of ver in 't koude Noor den en het niet minder barre rA-s-ïï. i Castle 1 sberg in het ijs bevroren nabij de hut van de Hcott-expeditie op Kaap Evens Het was dezer dagen juist 'n kwart eeuw geleden, dat een der opzienbarendste gebeurtenissen in de geschiedenis van 't Pool-onderzoek plaats vond. Precies op den 17en December toch van het jaar 1911 bereikte de groote Noorsche ontdekkingsreiziger Roald Amundsen, in edelen wedijver den Engelschen Pool- vorscher Robert Scott voorbijstrevend, en één maand voor dezen laatste, de Zuidpool. Aan deze beide spannende expedities, waarbij de koene Engelschman met al zijn metgezellen om het leven kwam, herinneren de volgende bladzijden. Boald Amundsende ontdekker van de Zuidpool. Zuiden, ze hebben in den loop der eeuwen 'n machtige aantrekkings kracht uitgeoefend op den avon tuurlijken speurzin van den mensch. Vooral de beide Polen behooren tot de wereldstreken, die de be woners van gematigder klimaten, de geleerden en vorschers in het rijk der natuur, tot de grootste offers hebben verleid. De Polen, deze denkbeeldige pun ten, welke door zeevaartkundige instrumenten bepaald werden, zijn, zooals men zich van de schoolban ken nog wel herinneren zal, de eind punten van 'n mathematische lijn, van de door de draaiende aarde gestoken as, zooals iedere globe dit ons het beste aantoont. En inen denkt onmiddellijk aan een Dit kaoheltype wordt met zeehondenvel gestookt. Kapitein Gates en Cecil Meares, van de Scott- expeditiezijn bezig zemelen te koken voor de ponies. Het was Oates, die op den dramatischen terugtocht van de Pool tijdens den nacht z'n tent verliet en in een sneeuwstorm om het leven kwam. Met z'n bevro ren handen en voeten kon hij het tempo zijner ka meraden niet langer bijhouden en hij offerde liever z'n leven dan het hunne in gevaar te brengen. Inde aanteekeningen die op de lichamen van Scott en z'n gezellen gevonden zijn, schreef de. leider: We wisten dat Oates den dood inging en hoewel we hem, tracht ten te overreden, beseften we dat het de daad was van een dapper man en een Engelsch gentleman."

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 16