De Tena Nova, het schip van kapitein Mobert F. Scott, vastgevroren in de sneeuw. sprookjesachtige omgeving van sneeuw en ijs, waar het jaar slechts één dag van zes maanden en één even langen nacht telt, aan het schitterende zodia kale licht en zooveel andere wonderlijke verschijn selen. Doch slechts aan enkele moedige en doortastende mannen gelukt het, zich een weg te banen door de eeuwig aangroeiende ijsbarrières en het hart der Poolvesting te bereiken. Y\Tas de Noordpool reeds een paar jaar vroeger ontdekt, in het jaar 1911 kon men nog schrijven, dat de Zuidpool zich tot dan toe, onaantastbaar voor een ieder, verborgen had in het ontoegankelijke ijs, in stormen en nevelen. Zóó onaantastbaar, dat, ter wijl de wetenschappelijke onderzoekers een eeuw- lang gepoogd hadden, de Noordpool, die men veel genaakbaarder achtte, te bereiken, de expedities naar de Zuidpool zeer zeldzaam waren geweest. En toch, sinds Amundsen en Scott de Zuidpool ontdekten, maar vooral sinds de Amerikaan Richard B vrd er in 1929 in slaagde, vanuit zijn overwinterings basis de Zuidpool per vliegmachine te bereiken, heeft de ondervinding aangetoond, dat het oneindig moeilijker is door te dringen tot de Noordelijke as- punt der aarde. Immers, de Noordpool ligt onder een ontzaglijk uitgestrekten oceaan, waarop het veranderlijke en beweeglijke ijs vaak parten speelt aan de Poolreizigers, omdat het in de lente uiteen scheurt en zich verplaatst. De Zuidpool evenwel ligt op een uitgestrekt vasteland, bedekt met glet- schers en hooge bergketenen. Maar daar ten minste heeft de mensch grond onder de voeten en de schre den, die hij er doet, zijn stappen vooruit naar het groote doel. In 1902 deed de ondernemende Engelschman Robert Scott de eerste belangrijke en ernstige poging om de Zuidpool te bereiken. Tot dusver De berg Erebus door een eigenaardige wolkformatie overkoepeld op den voorgrond een ijsgleUcher. Een prachtige opname van de Terra Nova uit een schitterend verlichte grot in ecu ijsberg. waren alle reizigers afge stuit op de z.g. „Groote IJsbarrière van Ross", den vaak meer dan honderd meter hoogen, uitgestrek ten ijswal, die tot dan het Zuidpoolgebied ontoegan kelijk deed schijnen. Maar Scott beklom den ijsmuur, en kwam tot 82 25 dat is op 860 km. van de Pool. Zes jaar later deed Shackleton zijn be roemden Pooltocht hij 17 volgde denzelfden weg en drong door tot 171 km. van de Pool, doch werd door hongersnood ge dwongen tot opgeven van zijn tocht. Het verlies van een paard, dat in een rotsspleet viel en waarmee op het laatste oogenblik zijn voorraad levensmidde len verloren ging, dwong hem tot terugtrekken. De Engelschen gaven echter hun pogingen niet op. In Januari 1911 kwam Scott weer naar de Zuidelijke IJszee en sloeg er aan de Walvisehbaai zijn winter kwartier op, ten einde langs den reeds eenmaal af- gelegden weg tot aan de Zuidpool door te dringen. Rij zijn vertrek met de Tena Nova uit de Londen- sche haven heesch koningin Marv van Engeland eigenhandig de nationale vlag op het expeditieschip,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 17