EEN HALVE AUTOMOB1I Ir. J. W. van fa (Redacteur van „De CA to' De wielen kregen luchtbanden en die banden Contrasten in het boven -voora-anzieht De veteraan is een Penz van 1886, de moderne wagen een Pontinemodel 1937. De besturingsorganen zijn er in den loop der tijden ook wel wat anders uit gaan zien. Let op het koffiemolen"-stuur van den veteraan. Het gouden jubileumjaar door van den automobiel zoo noemden onze Oosterburen het jaar, dat thans op zijn einde loopt, en zij hebben geen gelegenheid voorbij laten gaan om in woord en schrift er op te wijzen, dat het huns inziens de Duitscher Karl Benz was, die in 1886 den grondsteen heeft gelegd voor de ontwikkeling van het motorisch gedreven voertuig tot het wegver- keersmiddel bij uitnemendheid in onze heden- daagsche maatschappij. Karl Benz verwierf op 29 Januari 1886 patent op zijn in het vorige jaar geconstrueerden en op een dezer pagina's afgebeelden driewieler met een één- cylinder-explosiemotortje vandrie-kwart paar- dekracht, achter onder de tweepersoons-zitbank, en met massieve gummi-bandjes om even groote als schriele draadspaakwielen. Moet inderdaad Kart Benz, een zoon van Duitscli- lands eersten locomotiefmachinist, als „de'" uit vinder van den automobiel worden beschouwd 1 Neen zeggen de historici van andere, speciaal Heel vroeger bestond <le4carroggerie uit een bankje maar bij hyper-moderne koetswerken viert de plaatbewerkinggkunst. hoogtij. De historische Ken. merkwaardige Benz in vergelijking met een moderne gestroomlijnde Bugatti. die van Fransclie nationaliteit, en men lijk anders verwachten. De oiieeniglie» iver geboorte van de boekdrukkunst lieefl in andere branches der techniek een parallel, wel vast, dat zoowel de Oostenrijker Mai Franschman Lenoir eerder dan Karl lien karretje met een primitieven verbrand hebben gewerkt, en wie in de offic.iee" archieven alle patentschriften op dit f nasnuffelen, vond daarin een op 12 F' gedateerd octrooi van Delainare-Deboutevi de constructie van een tweecylinder-gasn een vierwieligen wagen is omschreven. D schijnt trouwens in concreten vorm t bestaan, en het tot rijden te hebben gel* dit De vraag is nu maar, wat men onder mobiel" en wat men onder ..uitvinden'' wil Nemen we het eerstgenoemde woord in mei et st als aan juni luns ied iri 1 wai or v veli heb

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 20