DE PRINS-GEMAAL Zijne Koninklijke Hoogheid H.K.H. prinses Juliana en de a.s. prins-ge maal Bernhard van L ippe - Bies terfeld Er is, sedert de verloving bekend werd van H.K.H. prinses Juliana met prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld, reeds in verschillende dagbladen gewezen op de geheel bijzondere positie, welke de toekomstige koninklijke hoogheid zal hebben in te nemen aan de zijde zijner koninklijke echtgenoote. Doch in den loop der geschiedenis valt meer dan één illuster voorbeeld aan te wijzen, waarnaar ook deze prins-gemaal van vorstelijken bloede zich bij zijn niet altijd gemakkelijke taak zal kunnen richten. Daarbij denken we natuurlijk in de allereerste plaats aan wijlen Z.K.H. prins Hendrik, den vader zijner koninklijke bruid, die ten opzichte van onze geëerbiedigde vorstin, koningin Wilhelmina, een zelfde positie innam. Maar liet is verder zeker interessant in den loop der historie te speuren naar beroemde voorbeelden ook in andere vorstenhuizen. Zooals gemakkelijk te begrijpen valt, stamt de gemaal, die een koninklijke bruid tot echtgenoote krijgt, wel nimmer uit den ee'ii- voudigen burgerstand, doch meestal uit oen ander souverein huis, in geboorte dus gelijk, of bijna gelijk in rang, en toch komend op de tweede plaats. Want het is dan de vrouw, die naar de wetten van den staat de regeering voert, die den staat vertegen woordigt. De vrouw, in wie het volk de erfelijke majesteit vereert, de vrouw, waarvoor de vaandels nei- gen. AVel straalt ook op hem iets af van den glans van het koningschap, maar dien glans ontvangt hij, om in de orde der natuur een vergelijking te zoeken, zooals de maan haar licht krijgt van de zon. Het is een vrouw" die haar pri- vé-vertrekken verlaat om zich naar haar werkkamer te begeven, maar daar aangekomen is het de ko ningin, die plaats neemt aan haar bureau. De ko ningin, die ministers ont vangt en gezanten, de ko ningin, die onderscheidin gen verleent, en aan wier vaandel de troepen den eed van trouw afleggen. De prins-gemaal staat daarbij steeds op den achtergrond. AVel is het hem vergund, intensief deel te nemen aan haar arbeid, wel kan hij met haar alle gewichtige vraagstukken bestudeeren hij kan raden en helpen, hij kan zelfs beslissingen beïnvloeden, maar wan neer het ten slotte de daad geldt, dan is het do regee- rende vorstin, die deze stelt, dan is zij het, die met haar handteekening de documenten bekrach tigt en daarmee haar koninklijke meeniug en wil tot uitdrukking brengt. En zijne koninklijke hoog heid do prins-gemaal treedt op dat oogenblik op den achtergrond. Hij is, als eerste staatsburger, verplicht, het lichtende voorbeeld van alle staats burgerlijke deugden te zijn, en dat is een zware taak, een opoffering, die den inzet vordert van den heelen mensch en daardoor ten slotte een zeer eerbare en een zeer waardevolle is. Dat ook prins Bernhard in staat zal blijken aan deze, lioogo moreele plichtsbetrachting en plichtsopvatting te beantwoorden, valt, na hetgeen we uit diens eigen mond vernamen, en uit de reeds gebleken daden, niet te betwijfelen. Een der eerste illustere voorbeelden, waarop wij hiervoor doelden, is wel het, koninklijk echtpaar Isabella I en Ferdinand A' van Castilië. In 1474 be steeg Isabella den troon. Zij was de dochter van een waanzinnige vorstin, maar zelf een vrouw van hoogen ernst en gewetensvolle plichtsvervulling. Zij paarde een vroom gemoed aan een wijdomvatten- den blik en een ruimen geest. Het is onder haar regeering, dat Spanje's opgang naar een wereld rijk een aanvang nam. Ferdinand, haar gemaal, was niet alleen prins-gemaal, maar werd in 1479 koning van Aragon. Samen regeerden zij sindsdien Koningin Victoria van Engeland en haar prins-gemaal Albert van Saksen- Koburg-Gotha. ilare Koninklijke Hoogheid groot-licrtogin van Luxemburg en prins J'eli.e 'K Bourbon-Parma.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 2