3 Koningin Isabella II van Spanje, die in 1904 te Parijs overleed, en de prins gemaal Frans van Assisi. als gelijkgerechtigden. In nauwe samenwerking grondvestten zij de godsdienstige en politieke macht van het groote Spaansche rijk, dat door hen tot een krachtige eenheid werd. Ferdinand leefde nog 12 jaar na het overlijden zijner gemalin. Nog een maal in de geschiedenis van Spanje zou een prins gemaal optreden. Het was namelijk Frans van Assisi, de echtgenoot van koningin Isabella II van Spanje, de grootmoeder van ex-koning Alfons XIII. Op den dag echter van zijn huwelijk met Isabella Keizerin Maria Theresia van Oostenrijk en hatir prins-gemaal Franz van Lotharingen, met hun talrijk kroost. Naar een staatsieportret. huis in de mannelijke linie was uitgestorven, werd het lot van Oostenrijk in een bewogen en aan ge varen rijk tijdperk toevertrouwd aan een vrouw. Maar Maria Theresia bewees, dat de toekomst van het land in haar sterke handen veilig was. Zij was niet alleen een voorbeeldige echtgenoote en be zorgde moeder voor haar talrijk kroost, maar ook een heersclieres van formaat, die grooten invloed uitoefende op het lot van toenmalig Europa (1717 1780). Een voorbeeld van meer recenten datum vormde het Engelsche koninklijk paar, koningin Victoria en prins Albert van Saksen-Koburg-Gotha. De op komst van Engeland tot het wereldrijk der negen tiende eeuw is aan den naam van koningin Victoria onafscheidelijk verbonden. Zij regeerde tientallen ja ren (18371901) en werd nog tijdens haar leven een bijna legendaire ver schijning. Haar man, met wien zij in 1840 in het huwelijk trad, bleef steeds op den achtergrond. En toch was hun huwelijk een der gelukkigste onder de vorstenhuwelijken uit de Engelsche geschiedenis. Ten slotte nog een voorbeeld uit onze onmiddellijke omgeving en nog verwant aan ons eigen vorsten huis, met name uit het groothertogdom Luxem burg. Daar regeert op het oogenblik eveneens een vrouw. Het is Charlotte, groothertogin van Luxem burg en hertogin van Nassau, die in het jaar 1919 in het huwehjk trad met prins Felix de Bourbon- Parma, die thans ook den titel voert van prins gemaal van Luxemburg, en een broeder is der keizerin-weduwe Zita van Oostenrijk. werd hem de titel van koning toegekend, zij het dan slechts als eeretitol, zonder heerschersrechten. Maar geestelijk noch lichamelijk was de prins-gemaal van eenige beteekenis. In het jaar 1868 werd de regeering van Isabella omvergeworpen en begaf zij zich met den koning naar Frankrijk, om er hun leven in ballingschap te beëindigen. üen der doorluchtigste en bekendste figuren in de wereldgeschiedenis en bijzonder in liet. Oosten- rijksclie huis was de prins-gemaal Franz van Lotha ringen, de echtgenoot van keizerin Maria Theresia, een der geniaalste vrouwen, die ooit een troon be stegen. Toen met keizer Karei VI het Habsburgsche Ferdinand, later koning van Aragon. H.M. koningin Wilhelmina met Z.K.H. prins Hendrik. Koningin Isa bella van Cas- tilië door haar prins-gem aal aan het Spaansehe voü voorgesteld.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 3