17 Mei 1044. Terugkeer ran graaf Johan Maurits van Nassau na een zevenjarig verblijf in Brazilië. Diego de Meudosa Furtado, gouverneur-generaal van Brazilië, die door admiraal Willekes te San Salvador gevangen genomen u erd. Jf CRIMC PRtLIl P-rVviALF. TV I t* I *ï"4«ar!CM r.rco Mmm mi iavc*» 10 Mei 1024. Be inname van San Salvador in Brazilië, door den admiraal Jac. Willekes. Graaf .Johan Maurits toonde zich een genie op het gebied der kolonisatie, die zijn tijd eenige honderden jaren vooruit was. Ook de verovering in 1637 van St. George del Mina op de kust van Guinea, de be vestiging van het gezag over het drie jaar vroeger veroverde Curasao, de hemaehtiging eindelijk van Angola en St. Thomas in 1641, waren zijn werk en stonden met zijn grootsche plannen voor 't Brazili- aansehe rijk in verband. Afrika moest de negers opleveren voor de bewerking der Braziliaansche plantages en Curasao kon een voorpost in Spaanseh West-Indië worden. Een nieuw Indië scheen zich hier onder Hollandsche vlag te ontwikkelen. Handel en nijverheid bloeiden op en de landvoogd spande zich in nog meerdere Hollanders tot emigratie naar het rijke en onafzienbare land te bewegen. Het zou zoo niet zijn. He Compagnie liet duidelijk blijken, dat zij dezen „duren" gouverneur kwijt wilde zijn. Haar aandeelen waren sterk gedaald en ze hoopte deze door strooptochten en het buitmaken van Spaansche zilvervloten weer belangrijk te kunnen opvoeren. Daartoe wilde Johan Maurits zich niet leenen. Met toestemming der Staten-Generaal keerde hij in Juli 1644, zeer ontstemd over de onder vonden tegenwerking, naar het vaderland terug. Zijn vertrek uit Brazilië, door Hollanders, Portu- geezen en Indianen om strijd betreurd, was het begin van een tijdperk van verwarring en toenemend verzet, weldra leidende tot een openlijken opstand tegen de Compagnie, waardoor aanzienlijke deelen van het bezette gebied weder onder Portugeesch gezag terugvielen. De Staten-Generaal trachtten Johan Maurits op nieuw voor het gouverneurschap in Brazilië te winnen, maar hij stelde uit vrees voor nieuwe be zwaren zulke hooge voorwaarden van militairen en fi- nancieelen aard, dat men deze niet kon aanvaarden. 12, 13, 14 en 17 Januari 1640. Vierdoagsehe zeeslag nabij Gojtma, tusschen de vloot van graaf Johan Maurits van Nassau en die der Portuqeezen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 17