Waar de kurk groeit Een kurk eik wordt van zijn schors ontdaan. Over acht of tien jaar kan dezelfde bewerking aan dezen boom weer plaats vinden. De balen ruwe kurk worden in de booten geladen, die voor transport zorgen naar de fabrieken waar de kurk. wordt verwerkt. Een wal van kurk-schors, wachtend om verscheept te worden. voordat de schors voor 't eerst kan worden afgeschild. Deze eerste schil is evenwel nog slechts bruikbaar als ruw materiaal voor nettendrijvers, versieringsdoeleinden of in het leerlooiersbedrijf. Om de acht of tien jaar kan men vervolgens den boom van zijn schors ontdoen en het is wel eigenaardig, dat hoe ouder de boom wordt, en een kurk eik wordt gemakkelijk een paar honderd jaar oud, hoe beter en fijner ook de schors wordt. Juli en Augustus zijn de maanden, waarin de boomën van hun omhulsel worden beroofd, dat practisch genomen zoowel voor water als voor lucht volkomen ondoordringbaar is. Hoe de kurkplaat in groote lappen van den onderstam wordt losgemaakt, is op een onzer foto's uitnemend te zien. Men verze kerde ons, dat, hoewel er over de geheele beschaafde wereld enorme hoeveelheden kurk worden verbruikt, niemand bang behoeft te zijn, dat er te eeniger tijd gebrek zou kunnen komen aan dit even nuttig als typisch product van moeder natuur. Kurkboot in een Pnrtugeesche haven. Dat hebt u natuurlijk nog van de schoolbanken onthouden, dat de dagelijks bij honderdduizenden weggeworpen en door nieuwe ver vangen, onmisbare afsluitingen voor flesschen en potjes, de kurken, afkomstig zijn van de schors van den kurk-eik, die voornamelijk in Zuid-Frankrijk, Spanje en Portugal groeit. Maar nog voor tal .van andere gebruiksvoorwerpen wordt kurk verwerkt. De vochtwerende zolen in uw schoenen kunnen van dit uitstekend ma teriaal zijn, een reddingsboei of een zwemvest zijn zonder liet. drijvend vermogen der kurk niet denkbaar in uw hoed draagt u, misschien wel zonder dat u 't weet, een rand van kurk kunstledematen worden vaak met kurk aangevuld om ze licht te houden kurk wordt verwerkt in linoleum, kurk, ja, kurk is eenvoudigweg 'n onmisbaar product in onze samenleving. Zooals we boven reeds zeiden, groeit de kurk eik voornamelijk in Spanje en Portugal. Een kurk-eik moet evenwel van vijftien tot twintig jaar oud zijn,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 28