2000 GULDEN 14 JANUARI A.S., Ön&e. PUROL DIT ZIJA OOK UEISHOEDHAADEA! RAAK O EE A REAVE R EK KIIA A D E A. 31 de bezitters van talrijke „gegaran deerd echte" Mona Lisa's. Inwendig hopen zij, dat aan dezen zelfbescliuldiger geen geloof wordt geschonken en men het gevonden schilderij als 'n verval- sehing beschouwt. Maar de Mona Lisa van Perruggio bewijst, ondanks alle aan vechtingen, dat ze echt is. En ze bevindt zich in uitstekenden toestand. Vincenzo verklaart, dat slechts „edele" drijf- veeren hem tot den diefstal dreven. „Ik werd altijd woedend als ik door het Louvre liep en zag hoeveel kunst schatten de Franschen ons, Italianen, hebben afgenomen. De schilderijen, die in de „Salie carrée" hangen, behooren eigenlijk allemaal aan Italië. Ze zijn door Leonardo, Rafaël, Giorgione ge schilderd. Ik wilde tenminste één van dezekunstwerken naar mijn vaderland terugbrengen. Ook had ik me jarenlang over de eeuwige beleediging van,,macaroni-eter" geërgerd. Ik wilde wraak nemen op Frankrijk en dat heb ik gedaan En steeds weer verdedigt hij zieli, dat hij, hetgeen Napoleon in het groot aan Italië heeft misdaan, in het klein weer wilde goedmaken. Voor de laatste maal staat Vincenzo Perruggio tegenover de Mona Lisa. Vol haat staart hij naar het portret, dat hem heeft bedrogen en nu weer zoo gelijkmoedig de vorschende blikken ver draagt van de mensehen, die hem in het ongeluk, in de schande, in de ge vangenis willen storten. Dan maakt hij zich vrij. Niemand zal weten, dat hij eens een*laaf was van dit oude, be schilderde stuk hout Hij richt zich trots op en eischt in de rechts behande ling zijn plaats. ,.Ik heb niets anders gedaan, dan geprobeerd een van onze beroemdste schilderijen een eereplaats in Italië te verschaffen. In Frankrijk kon ik het werk voor een millioen verkoopen. Maar ik heb het niet weg genomen om er geld mee te verdienen ik nam het voor Italië en wilde het den Italianen geven. Daarom wendde ik mij tot Signore Geri. Ik zei hem Geeft u mij wat n wilt. ik schenk u het Itali- aansche schilderij President „En waarom nam u juist de Mona Lisa Vincenzo zwijgt even, dan verklaart hij„Omdat liet 't kleinste en het lichtste in de „Salie carrée" was." Dan ziet hij plotseling weer dé Mona Lisa voor zich, zooals zij zich dikwijls in zijn kleine dakkamertje aan hem heeft vertoond. Haar spottend-treurige blik vraagt hemWaarom heb je het geloof in mij verloren i Hoor je wat de officier van justitie over jouw daad zegt Je hebt den naam van Italië niet gediend, zegt hij hij geeselt je zucht naar geld je wilde je zelf een gemakkelijk leventje in Dumenza be zorgen. Hij eischt drie jaar gevangenis straf tegen je 1 Hoor je het. Vincenzo Wees tenminste eerlijkHeb je niet steeds aan jezelf, aan je huisje, aan je fijne sigaren gedacht Was het niet altijd je wensch om lachende toe te zien hoe anderen zich afbeulen om te kunnen eten Was je wensch om je ouders bij je te nemen niet eveneens opschepperij en ijdelheid Mij kun je niet bedriegen, Vincenzo, ik zie door je heen en lees je geheimste gedachten. Bedrieg je zelf niet meer Vincenzo buigt beschaamd het hoofd. Voor de eerste maal denkt hij na over zich zelf, overziet zijn somber, triest leven. Hij hoort niet wat zijn verdediger zegt hij bemerkt niet. (lat. de recht bank genegen is de zaak van een andere zijde op te vatten. Hij hoort niet de toelichting van het vonnis. Hij hoort slechts de uitspraak zelfEen jaar en twee weken gevangenisstraf 1 Met een diepen zucht verklaart liij „Ik berust in mijn vonnis." Zonder eenigi tegenstand laat hij zich wegvoeren Nu blijkt eerst, dat Mona Lisa hen met haar glimlach niet heeft bedrogen Zelfs tot in zijn cel dringen de uit roepen, de opgewonden debatten in Florence en in geheel Italië tot hem door. Men spreekt van hem, den grooten Vincenzo Dag en nacht staan er mensclien voor zijn gevangenis. Het bestuur wordt overstroomd met ver zoeken om Vincenzo te mogen spreken, hem te mogen fotografeeren. Men wil een handteekening van hem hebben Amerikaansche vrouwen, die steeds in grooten getale te Florence verblijven, beloven groote geldsommen aan de wachters voor één enkele haarlok van „hem". Ze storten zich op het hotel ..Tripolis", dringen zijn kamer binnen, rukken de stukken van zijn vuile wasch. De gitaar, de oude houten kist. alles vliegt in spaanders. Iedereen wil een stukje hebben Bezitten en bewaren Eiken dag komen er bij de gevan genis giften voor Vincenzo binnen, een. vijf, honderd lire. Mona Lisa zorgt voor de vervulling van Vincenzo's droom. Naar Parijs terug Liet gedrang in 't Florentijner T'fficiëu is levensgevaarlijk. Eeiiige dagen houdt Mona Lisa zich hier op, voor ze de terugreis naar Parijs aanvaardt. Men telt tienduizend bezoekers in een uur Sterke afdeelingen carabinieri regelen het verkeer naast de heerlijke renais- sancelijst, waarin het schilderij is gezet, staan dubbelposten met geladen re volvers. Wat een onderscheid tusschen politie en politie Hoe gemoedelijk ge droegen zich de Parijsche beambten op Vincenzo's zolderkamertje bij de Mona Lisa.... Op 20 December 1913 reist Mona Lisa over Milaan naar Parijs terug. In Milaan wordt ze. met welwillende toestemming van de Fransehe regeering, twee dagen lang in de Brera, de beroemde galerij, tentoongesteld. Tweehonderd carabinieri bewijzen de noodige eer. Op 31 Decem ber wordt de reis vervolgd. Parijs Op het perron bevinden zich de nieuwe staatssecretaris van Behoone Kunsten, een afvaardiging van het Louvre-bestuur, een afvaardiging van de academie, een vertegenwoordiger van de Sorbonne, vereenigingen met vaan dels. Het volk juicht vol begeestering. De gezeten burgers zijn heesch van het schreeuwen. Eerst verblijft Mona Lisa in de groote tentoonstellingszaal van de kunstschool. Hier wordt ze in het bijzijn van den vertegenwoordiger der ministeries uit haar gelakte, met witte zijde bekleede reiskast getild en plechtig voor de echte Mona Lisa verklaard. Een protocol over haar terugkomst wordt opgesteld. De 4de Januari 1914 is een groote dag in de geschiedenis van Frankrijk. Nu gaat ze naar het Louvre. Met veel meer omslag, dan Vincenzo haar ruim achtentwintig maanden geleden wegbracht, wordt het bord „Hier hing de Mona Lisa" weggenomen. Dan wordt zij weer op haar plaats gehangen. Wegens het ontzettende gedrang is in een nevenzaal een post voor eerste hul]) ingericht. Dit geschiedde op verlangen van de directie van het Louvre en van den politiepresident. Want het Louvre- bestuur en de politie denken immers aan alles....! Dagenlang defileeren de menschen- massa's voor Gioeonda. Zo ziet het en glimlacht. Iedereen, thuis en in stamcafé, ver klaart nadrukkelijk de Mona Lisa nog eens te willen bezichtigen ze is toch het beroemdste schilderij ter wereld Ze weet wel degelijk van aan pakken. In de huishouding kan ze haar handen heusch niet altijd ontzien. Maar ze houdt ze heerlijk gaaf en zacht met PUROL WIT. Ook voor haar gezicht ge bruikt ze dit wetenschappe lijk hoogstaand huidver zorgingsmiddel, erkend door de moderne derma tologie. Ais haar huid wat schrijnt of gesprongen is, PUROL WIT is daar heerlijk voor. Het heelt en voedt en versterkt de huid. Houdt ze mooi en gezond. PUROL WIT is niet vettig en wrijft onzicht baar uit. Daarom is het ook bijzonder geschikt voor ge bruik overdag. Doos 30 en 60 ct. Tube 45 en 80 ct. Bij Apothekers en Drogisten. ïkv tv 1 Verzacht geneest De groote Kerstprijsvraag, welke in ons blad van 17 December is verschenen, mag een groot succes genoemd worden! Aanvankelijk met honderden, later, na de Kerstdagen, zijn de op lossingen met duizendtallen binnengekomen, zoodat het uitzoeken en het schiften van goede en onjuiste antwoorden heel wat tijd vergen zal. Desondanks hopen wij binnenkort, waar schijnlijk in het nummer van den definitieven uitslag te publiceeren en daar mede bekend te maken, wie de gelukkige prijs winnaars zijn, die te zamen de verdeeld hebben!

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 31