PIJNEN ALS MESSTEKEN IN HAAR RUG MOEDERS Millioenen Levertraan KRUSCHEN IETS OVER ZUIGELINGENSTERFTE EN -VOEDING WAT ZULLEN WE ETEN? NUTTIGE WENKEN ONDER 'T VRAAGTEEKEN Zij spreekt nu van een wonder SALTS Flesch voor de geheele maand 75 c 2 Va maal sterker - Aangenaam van smaak 37 Dank zij de verschillende maatregelen, die in de laatste halve eeuw meer en meer genomen zijn op het gebied van zuigelingenzorg, is de sterfte gedurende het eerste levensjaar sterk gedaald. De hierbij zoo nuttig gebleken controle verdient te worden uitgebreid. Na het eerste jaar ontstaan als gevolg van verkeerde inzichten (vooral op het punt van voeding) de misvormingen van het beenderstelsel, de defecten in het gebit, de adenoïden, enz. enz. de schoolarts zal de gevolgen daarvan later ontdek ken. maar dan is het te laat om ze te voorkomen en dikwijls zelfs om ze te genezen. Een onderzoek, in 1931 ingesteld in de Londensche scholen, heeft uitge maakt, dat van de vijfjarige kinderen er 67 a 88 waren met vergroeiingen van het skelet, 76 a 82% met adenoïden en andere keelgebreken, 88 a 93% met slechtgevormde tanden of tand-cariës. En men heeft kunnen aantoonen, dat de slechte toestand van het beender stelsel en talrijke gevallen van tand- cariës voorkomen hadden kunnen wor den door het zg. „beschermende" voedsel, waaronder op de eerste plaats de melk met de zuivelproducten te rekenen zijn. In 1921 bleek uit een onderzoek in de Vereenigde Staten, dat op 6.015 kin deren op den kleuterleeftijd 90% gevoed werden op een wijze, die geen rekening hield met de gestelde eischen57% kregen nooit versche melk en 16% nooit melk in welken vorm ook 59,5% gebruikten nooit eieren, 60% geen vruchten, 50% geen groenten. En dat op een leeftijd, waarin niet genoeg kan worden gewerkt aan 't versterken van het weerstandsver mogen tegen allerlei besmettelijke ziek ten met hun nasleep van gevaarlijke aandoeningen. Voor kinderen onder de drie jaar is b.v. roode hond een ge vaarlijke ziekte en de gevallen zijn er, die wijzen op een achteruitgaan van het aantal sterfgevallen, wanneer kinderen op dezen leeftijd beter gevoed zouden zijn. Om deze aanhalingen uit het rap port van een speciale commissie uit den Volkenbond terug te brengen op Nederlandsche toestanden - welk een groot aantal ziekelijke aandoenin gen zou met weinig moeiten en kos ten kunnen worden voorkomen, wan neer onze algemeen bekende zuivel- en tuinbouwproducten op hun juiste waarde werden geschat In de practijk komt het neer op het tot gewoonte maken van een paar maatregelen, die aan den normaal ge zonden kleuter zijn gezondheid zullen waarborgenzijn groei bevorderen en zijn weerstandsvermogen versterken. Een paar van die maatregelen zijn le. Het toedienen van niet minder dan y2 1. melk per dag, wat dus ongeveer wil zeggen één beker van i 2 dl. bij elk van de twee broodmaal tijden en één beker tusschenin('s mor gens of 's middags) 2e. Het niet stilzwijgend genoegen nemen met het feit, dat een kind niet van melk houdt, maar in dat geval probeeren of karnemelk niet beter in den smaak valt, om op die manier toch te profiteeren van verschillende „be schermende" stoffen (kalkzouten b.v.), die ook deze soort melk bevat 3e. Het beschouwen van kaas als een van de beste broodbeleggingen niet enkel om de boterham smakelijk te maken, maar om er de voedingswaarde sterk van te verhoogen en het kind te helpen aan voor hem onontbeerlijke stoffen, die door de dikwijls zoo gewilde zoete boterham (jam, suiker, koek, ha gelslag) in het gedrang komen 4e. Het kiezen eenige keereu per week van een eenvoudige melkspijs als aanvullend nagerecht bij het middag maal, b.v. rijstebrij, havermout, gries- meel, gort met karnemelk, boekweite- grutjes in karnemelk Wordt naast de hulp, die we van deze zuivelproducten kunnen verwach ten ook het doelmatige erkend van 't gebruik van bruinbrood, versche (vooral niet afgekookte groente en zoo moge lijk wat fruit, dan zullen de levensom standigheden voor den kleuter aanmer kelijk verbeteren en zijn krachten toe reikend zijn om zonder gevaar den voor hem betrekkelijk grooten overgang door te maken naar het schoolleven. Zondag: Pouletsoep. Runderrollade. Bloemkool. Aardappelen. Custard met bitterkoekjes. Maandag: Koude rollade. Stamppot van wittekool en aardappelen. Broodpannekoekjes. Dinsdag: Varkenslapjes. Andijvie. Aardappelen. Rödgröd met vanillesaus. Woensdag: Kop bouillon. Gebraden worst. Roodekool. Aardappelen. Donderdag: Hachée (van soepvleesch). Gestoofde winterwortelen. Aardappelen. Sagoschoteltje. Vrijdag: Gebakken bokking. Gestoofde bieten. Aardappelen. Ketelkoek met stroopsaus. Zaterdag: Runderlapjes. Spruitjes. Aardappelen. H avermoutpap. Wanneer we vloerkleeden geklopt hebben en ze hangen buiten te luchten, kunnen we ze uitstekend afborstelen met een harden borstel en een beetje petroleum. Hierbij oppassen, dat geen vuur in de nabijheid komt. We kunnen ons werk heel wat ver lichten, wanneer we een beetje azijn bij het afwaschwater doen, waarin erg vette vaten moeten worden gcwas- schen. Het is een kleine moeite, maar we zullen er beslist plezier van hebben. Mevr. C. N. te Bussum en Mej. It. v. d. H. te Nijmegen. Van de Zweedse,he wanten kunnen wij geen ander patroon leveren dan dat wat- in ons blad staat afgedrukt. Mevr. M. te Voorburg. Daar de markt zóó met kookboeken is overstroomd en de smaken zeer verschillend zijn, zouden wij u willen aanraden in een goeden boekwinkel zelf een kookboek te gaan uitzoeken. U vindt ze daar in alle prijzen en soorten. In een der eerst volgende nummers zal de beschrijving van een bivakmuts worden geplaatst. „Ik wil U toch schrijven, hoeveel goed Kruschen Salts mij gedaan heeft. Twee maanden geleden had ik rheumatisehe pijnen als messteken in mijn rug. Ik was tenslotte volkomen hulpeloos. Ik kon niet staan en was toch ook weer bang om te gaan zitten. Toen zei iemand: „Neem toch eens een proef met Kruschen Salts." Ik besloot zijn raad op te volgen. Welnu, op het oogenblik zijn mijn rhetimatisehe pijnen totaal verdwenen. Het is een won der. Ik raad Kruschen Salts aan al mijn kennissen, en wat mij zelj betreft, ik zal nimmer de dagelijksche dosis overslaan. Mevr. H. V. te S." (Origineele brief ter inzage.) De reden der rheumatisehe pijn is, dat zich in het lichaam afvalstoffen hebben opgehoopt, waaruit gevaarlijke stoffen als het urinezuur ontstaan. Dit urine zuur veroorzaakt uiterst pijnlijke zwel lingen in spieren en gewrichten, die le wetenschap kent aks rheumatische pijnen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts bestaat, sporen de afvoerorganen aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen worden verwijderd en het bloed van urinezuur bevrijd wordt. .Met de zuivering van het bloed verdwijnen de pijnen, terwijl tegelijkertijd de geheele gezondheidstoestand zal verbeteren. is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothe kers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op, dat op het etiket op de fleseh, zoowel als op de buitenver pakking, de naam Rowntree Handels- Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. In de R-maanden, d.i. van September tot April, zijn Uw kinderen vatbaar voor in fluenza, griep, bronchitis en alle andere infectieziekten,en vooral voor Engelsche ziekte. Het is een bakerpraatje, dat het moet vriezen, voor men levertraan noodig heeft. Geef Uw kind NU Millioenen Lever traan voor het te laat is. Millioenen Levertraan, de beste ter wereld, 2Va maal sterker dan andere en aan genaam van smaak. Vitamine A en D Miltioe gewonenen Levertraan (U doet er dubbel zoo lang mee als met andere) Er is een foto-wedstrijd - Vraag Uw winkelier

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 37