WBBIUKBÈÊMKÈKBHÊÊÊÈIÊÊM tempelgezang van den Balinees. We noemen slechts enkele groepen. En al deze op stalen cylinders overgebrachte volkswijzen worden door speciale en vooral muzikaal sterk ontwikkelde geleerden in Europeesch notenschrift overgebracht en ook in druk voor het nageslacht bewaard. Wie eenigszins met muzikale notitie op de hoogte is, zal begrijpen, voor welke moeilijkheden degene komt te staan, die deze vaak zoo geheel anders geaarde muziek, deze op zoo geheel andere toon- Het Phonogram-arcliief dankt zijn ontstaan aan het privé-initiatief. Omstreeks het begin dezer eeuw kwam een troep hofdansers van den koning van Siam met het eigen orkest naar Europa. De psycholoog Karl Stumpf legde, als eerste, de presta ties dezer vreemde, exotische musici op de gramofoonplaat vast, om deze opnamen te benutten voor studies over het Siameesclie toonsysteem. Toen later Japansche, Chineesclie en Indische muziekkapellen naar Europa kwamen en gastvoor- stellingen gaven te Berlijn, legde hij ook deze pliono- graphisch vast, en de grondslag der beroemde collectie van het Berlijnsche museum was gevestigd. Men breidde de collectie steeds uit, en nam niet alleen op, wat zich per toeval presenteerde, maar verzocht ook missionarissen en wereldreizigers het hunne tot de unieke verzameling bij te dragen. Voor het publiek is dit museum niet toegankelijk, zooals men wel zal kunnen begrijpen, doch muziek studenten en taalvorschers vinden hier een schat van materiaal, terwijl ook de modernste aller vin dingen, de radio, van dit zeldzame archief een dankbaar gebruik kan maken, en dit dan ook met de voortvarendheid, welke dit instituut kenmerkt, niet nalaat. schaalbegrippen gebaseerde melodieën, in ons noten schrift moet overbrengen. Hoe gecompliceerd zulk een transcriptie is kan men afleiden uit liet gebruik dat daarbij moet worden gemaakt van een zeer fijn meetinstrument, dat onze normale octaaf onder verdeelt in twaalfhonderd zwevingen vanver schillende toontrillingen. Ofschoon men sedert de ontwikkeling der gramofonische-opname-techniek beschikt over zeer fjjne instrumenten, bedienen de wereldreizigers en missionarissen zich toch nog altijd van de z.g. dictaphoon, waarvan op sommige kantoren nog wel gebruik wordt gemaakt voor het dicteeren van brieven. Dit instrument kan men overal meenemen en gebruiken, wijl het weinig gecompliceerd is, weinig plaats inneemt, terwijl ook liet bewaren der der rollen mits goed verpakt in de origineele ronde, daarvoor bestemde kartonnen doozen veel gemakkelijker is dan het bewaren van vlakke gra- mofoonplaten. De woestijnbewoner wit Ardbië De bewoner der Dapoea-eilunden t Het Japansche meisje t Het overdragen met behulp van den tonometer welke een normale octaaf in 1200 tusschentonen verdeelt van exotische muziek in Europeesch notenschrift. De Zurd-Ainerikaansche neger l "i Siidafrika a HHI In de hier afgebeelde doos bevindt zich de wasrol, waarop de t ro mm els ignalen der Togo- negers zijn vastgelegd. De metronoom meet de snelheid van de muziek, gespeeld bij een Hateische dansscène.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 3