DE SPRINKHANEN KOMEN.... Een aantal sprinkhanen in de hand van een jongeman van negentien jaar, die even oud was als de knaap aan wie hij ze toont, toen deze sprinkhanen als larven uit de gelegde eieren te voorschijn kwamen. De kleine jongen zal even oud zijn, als er weer een nieuwe sprinkhanengeneratie is gevormd uit de door deze sprinkhanen gelegde eieren. Een zeventienjarige sprinkhaan met het pop-omhulsel, waaruit hij zoo- even te voorschijn is gekropen. Boven den verren horizon rijst langzaam een duistere wolk. Eerst nauwelijks hoorbaar, dan voortdurend in sterkte toenemend, vervult een angstwekkend gedruisch de lucht. Spoedig donkert de lucht meer en meer en is het, alsof met groote snelheid een donder wolk nader trekt, die alle licht onderschept, en waarvoor menschen en dieren angstig vluchten. „De sprinkhanen komenAlsof het een horde woeste vernielers gold, zoo vervult deze kreet de bewoners der door deze plaag herhaaldelijk geteis terde streken met angst en ontzetting. Geheele oogst- velden worden vernietigd. De vrucht van maan- denlangen noesten arbeid en vlijt in enkele oogen- Een twijg, waarin men dui delijk de holten ziet, waar in de sprinkhanen-eitjes zijn gedeponeerd. Het als een beitel werkende orgaan aan het achterlijf van het sprinkhanenwijfje, waarmede zij de insnij dingen maakt in de twijgen, om er haar eitjes in te deponeerev. blikken teniet Een succesvolle bestrij ding der vraatzuchtige insecten is bijna niet mo gelijk, om hun aantal niet, en veelal ook niet om de on verwachte komst van zulk een uit millioenen die ren samengestelden zwerm. Meestal zijn de sprinkha- nenzwermen afkomstig uit dorre, moerassige streken, uit steppen en woestijnen, waar ze op een gegeven oogenblik bij duizenden als uit den grond schijnen op te stijgen, na zich daar op ongeloofelijke wijze te heb ben vermenigvuldigd. En het eigenaardige van deze insectensoort is, dat, naarmate het aantal toeneemt, meestal op een kleine oppervlakte saamgedrongen de eerste uren beleven van hun kortstondig bestaan boven de aarde, uiterst prikkelbaar worden. Dan is een extra lieete dag of een onweersbui in staat, om hen plotseling op te jagen, en tot een gemeenschap pelijke vlucht aan te zetten, onverschillig of ze in hun omgeving voldoende voedsel hebben of niet. Als gedreven door een geheimzinnige macht scharen diertjes, die

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 6