])e erfgenaam van een lijf-jager van den laalsten graaf, die in Bieslerfeld woonde, voor de hofstede, welke de graaf aan zijn trouwen dienaar voor eeuwig vermaakte. RechtsHet z.g. lleksen- burgemeestershuis te Lemgo. Aan dezen naam ligt een zeer oude middeleeuwsche. legende ten grondslag. Zoo- als men ziet, telt het huis niet m inder dan zes verdiep ingen. Nabij Biesterfeld, het landelijke plaatsje dal sedert kort beroemd werd. staan bij de oude kerk ran Falkenhagea nog gedenksteenen ran Lippisehe edellieden. De oude Biesterfeldsche brouwerij, in de buurt van het vroegere slot, is het eenige bouwwerk, dat nog uit de late middeleeuwen is overgebleven. De brouwerij doet echter als zoodanig geen dienst meer, doch is ingericht voor het boerenbedrijf. Leeuw, hertog van Braunschweig, die een zoo grooten invloed op het leven van keizer Barbarossa lieeït gehad, werd hij bekend, maar meer nog als stich ter van de middeleeuwsche steden Lippstadt en Lemgo, oprichter van kloosters, dapper kruisvaarder en uit- breider van het Christelijke geloof in de Baltisclie provincies, waarheen hij nog tegen het einde van zijn leven trok en waar hij als bisschop van Semgallen op den lioogen leeftijd van ruim tachtig jaar stierf. l)eze Bernliard was het, van wiens vader Hermann de Duitsclie geschiedenis als politieke gebeurtenis slechts kan berichten, dat hij aan een kruistocht van keizer Barbarossa naar Koine heeft deelgenomen en na een zegevierenden veldslag in de Oampagna is gesneuveld. Deze edelman Hermann was de werkelijke grondvester van de huis- macht, waarop zich eeuwen later de grootheid van de graven en vorsten van Lippe heeft ontwikkeld. De be- teekenis van den eersten grooten Bernliard voor dit vorstengeslacht ligt ook in 't feit, dat z'n zoons de machtige bisschoppen van Utrecht, Deventer, Bremen en Paderborn werden Otto van Utrecht, die met zijn broeder Dirk in den strijd tegen Herman van Coe- vorden in 1227 bij Anen sneuvelde, Gerhard, aarts bisschop van Bremen, die door zijn oorlogen tegen de Stedinger boeren, de uit breiding van het Duitsche aartsbisdom Breinen en den Duitsehen invloed in het hedendaagsche Holstein groote bekendheid verwierf. En van de middeleeuw sche gestalte van Bernliard II en zijn zonen voert de weg door de eeuwen heen naar graaf Simon III van Lippe, die, regeerend van 13601410, den grondsteen voor de ondeelbaarheid van het land legde, waardoor, ondanks alle bezuinigings pogingen van den een of anderen nakomeling, het gebied Lippe als souverein land tot op heden behouden bleef. Ook was het deze Simon III, een krachtige heerschersnatuur, die zich ondanks zijn smadelijke driejarige gevangen schap in Rheda niet liet breken, die het op zeer Imogen leeftijd mocht beleven, dat zijn in het oorlogvoeren niet minder ervaren en suceesvolle zoon, Bernliard IV, den hertog van Braunschweig op den Bückeberg bij Hameln overwon en hem als gevangene meevoerde naar den nu vervallen Op het vaandel der Lippe-Detmold-soldaten uit de vorige eeuw prijkt de spreukMoed en uithoudings vermogen." Links een afbeelding van fuseliers uit 18071809. Hechts fuseliers uit de jaren 1831-- 1840. De snit der eerste uniformen beantwoordt aan die der Fransehe infanterie. In 18311840 kreeg het uniform meer een Pruisisrhen inslag. Iiiplk' (lictiiioM)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 6