betmotD, s gveHzl siinc lounfcetjciusuc 6taöt ->öarinoen ein Solöat 1,4 ,/yj6 i.VrJ^jllK nirit Jdppstadt (vroeger heette het uitsluitend Lippe), de bakermat van het Het slot te Brake, een der voormalige residenties van het geslacht Lippe, hippische geslacht en van het vorstendom van dien vaam. van Lerngo, waarnaar ook in ons artikel wordt verwezen. Ook het gewezen vorstendom Lippe-Detmold gaf in den na-oorhgschen inflatietijd noodgeld uit. Het geestige soldatenfiguurtje, dat men ook elders aan treft, was voor deze 50 Pfennig-Schein een gemak kelijk herkenbaar motief. wier intellect niet verloren is gegaan in de familie geschiedenis van de Biesterfelder graven, zooals wij in de volgende eeuwen steeds weer opmerken. Doch met den voorvader Simon II, en als na- geboren kinderen, treden zij uit den glans van het regeerende huis. Terwijl Maria Magdalena en haar Itetmold is een echt IVe*/- fnatsch stadje. 111 vele straten is het oude stadsbeeld nog prachtig bewaard gebleven. Zoo hier in die rij z.g. vakwerk-huizen, met fraai gesneden dwarsbalken in de .scti.-i pgt pnnte gevels. Valkenburg bij Berlebeek inliet Teutoburger Woud. Maar nog grooter en ge wichtiger werd in de West- faatech-Nedersaksische ge schiedenis Bemhard VII, edelman van Lippe. die reeds op éénjarigen leeftijd zijn gesneuvelden vader op volgde, eerst onder voog dijschap van den aartsbis schop Dietrich van Keulen, doch daarna op zestien jarigen leeftijd de regee ring overnam, om, te za- inen met den hertog van Kleef, de stad Soest, welke in de middeleeuwen zoo belangrijk was, tegen zijn voormaligen voogd te helpen. Vijftig jaar later werd Johannes Hus in Konstanz verbrand. De Bolieemsche huurlingen- legers. die onder den naam van ,.de Hussieten" door den Keulschen kerkvorst waren aangenomen, vielen het Hippische land binnen en terwijl Bernhard voor de belegerde vesting Werl bij Dortmund lag, plunderden en verbrandden zij de steden van het graafschap, waaronder ook Bernhard's residentie, Blomberg, die met den grond gelijk gemaakt werd, op do resten van den thans nog bestaanden burcht na. Toch gelukte het den strijdenden edelman z'11 land weer op te bouwen, steden en handel te beschermen en ile welvaart op te voeren. Aan het einde van zijn dagen kwam de eeuwige landsvrede en hiermede hield de tijd van „ridders en strijd" op. Vanuit Witten berg verkondigde Marthin Luther eenige jaren 11a. den dood van den edelman een niéuwe leer een andere tijd was aangebroken. Ken kleinzoon van den twistzieken Bernhard Vil, Bernhard VIII, voerde in zijn land de reformatie in. Z ij 11 v ertegen woordige r vond deze tijd in den edelman en graaf Simon VI, die als diplomaat van grooter heteekenis was dan als krijgsman. .Simon VI kwain in nadere betrek king tot prins Maurits, dien hij in de veldlegerplaats hij Lingen leerde kennen en aan wiens hof hij als leider van keizerlijke gezant schappen heeft gewerkt. Met. de komst van .Simon VI is de tijd der middel eeuwen voorbij reeds wer pen de godsdienstoorlogen hun tragische schaduw voor uit. Ondanks zijn Evan gelische overtuiging- met De wapens van Simon Vil (■162/) en zijn gemalin, prinses Anna van Nassau (f1622), zooals ze prijken boven de deur van het oude hotel aan den Hurggraben te Detmold. kracht heeft hij in zijn land de gereformeerde leer ingevoerd behoorde hij tot de vertrouwden van den Habsburgschen keizer en men bericht van zijn belangrijken invloed op hem en op de Duitsche vorsten van dien tijd. Vijf jaar na 't uitbreken van den dertigjarigen oorlog stierf hij. Simou VII, de stam vader van het Huis Lippe- Biesterfeld, volgde zijn vader op. Maar hij stierf jong. Met haar 11a zijn dood geboren zoon, Jobst Hermann, den eersten graaf van Lippe-Biester- feld, betrok de jonge weduwe, Maria Magdalena, den zeer ouden burcht Schwalenberg. Het was hier, dat de omstreeks 1200 uitgestorven graven van Schwalenberg en Sternberg, eens het be roemdste en belangrijkste heerschersgeslaeht van Nedersaksen, naast de Guelfen-liertogen, gezeteld hadden het was deze burcht, welke later in het be zit van Lippe was gekomen. De burcht en de hem omringende meierij, bosschen en dorpen, werden als levensonderhoud aan Maria Magdalena en haar kinderen gegeven. Op den burcht Schwalen berg beleefde zij de verschrikkingen van den dertig jarigen oorlog, plunderingen en rampen van aller lei aard. Ze was een dap pere, verstandige vrouw.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 7