De vorderingen op luchtvaartgebied waren tot nog toe alleen interessant voor de belangheb benden. Dat is echter anders, wanneer men, gelijk met deze Warner Bros-film: China Clipper het geval is, een periode van tien jaar vliegvooruit- gang in een paar uren samenvat. Dan wordt het een boeiend verhaal, waarover een toe schouwer zijn handen in elkaar slaat. Clipper is de Engelsche benaming voor een snelzeilend schip en het woord China ervoor duidt dus aan, dat de bestemming het Hemel- sehe Rijk is. De reis over de .Stille Zuidzee duurde echter eenige weken en de pioniers der Amerikaansche luchtvaart zochten naar middelen om die weken in dagen om te zetten. Dat is gelukt met de China Clipper, een geweldige vliegboot, die van San Francisco via Honolulu, Midway- eilanden, Wake-eilanden en Guam naar .Manilla vloog, vanwaar heel gemak kelijk Hongkong te bereiken was. Hoewel de film in een voorwoord meldt, Van louter vreugde over het welslagen run Lindbergh's ogeaunvlucht, neemt Dave Logan Pat O'Brien) zijn jonge vrouw (Beverly Roberts) in zijn armen en deelt haar mede. dat deze grootsche daad hem inspireerde tot een nog grootere. CHINA CLIPPER De China Clipper heeft zijn doel bereikt en twee mensehen hebben elkaar weergevondenGrappig is het te weten, dat Pat O'Brien zijn lieftallige tegen speelster in deze scène 32 maal moest kussen, alvorens hij het voor 100°/0 goed deed. „dat de daarin voorkomende personen en feiten zuiver fictief zijn en er niets of niemand mee bedoeld wordt" (dit is slechts een voorzichtigheidsmaat regel der filmmaatschappijen om te voorkomen, dat zij in dure processen worden gewikkeld door menseben, die zich door een vertooning benadeeld gevoelen), zoo is er toch alle aanleiding om te veron derstellen, dat de gang van zaken, zooals hierin afgebeeld, heusch niet zoo fictief is als te kennen wordt gegeven. De bulldog van een directeur (Pat O'Brien), die zelfs liet hart van zijn vrouw (Beverly Roberts) breekt en vriendschappen vernietigt om zijn idealen werkelijkheid te doen worden, is, zooal niet de meest sympathieke, dan toch zeker een der noodzakelijke typen in deze wereld. Hot brengen van offers voor het bereiken van een ideaal is vaak zwaarder dan de voldoening over 't succes. Daarom, dat het boeiende element in deze film niet is ge zocht en ook niet gezocht behoefde te worden in vliegcatastrophen van allerlei aard, maar louter en alleen zijn oorsprong kon vinden in het onver biddelijke doorzettingsvermogen van één man, die met ijzeren hand alle moeilijkheden uit den weg ruimt, welke liern van zijn doel scheiden. En het zal iedereen verbazen, hoe een dergelijke titanen strijd, die zonder bloedvergieten verloopt, kan boeien en fascineeren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 32