VROUWENROOF Naar alle waarschijnlijkheid zal deze film in Nederland een titel dragen, die niet heeiemaal juist is. Doch: What is in a name De hoofdzaak is, dat deze FIM-film behoort tot de beste producten, die de Fransche studio's in den laatsten tijd hebben afgeleverd. jJe verwijtende oogen ran de moeder, die boekdeeten spreken. Toeh delft ook zij het onderspit in den titanen strijd. dien de jongen met zijn gevoelens voert. Ondanks haar gevangenschap blijft het meisje Dita l'arlo) vriendelijk en hulpvaardig tot groote ergernis van de andere dorpelingen. Ondanks haar onvol komenheden is deze film een wonderlijk knap stukje werk. Een drama ergens in de ber gen, gespeeld door een handjevol menschen, maar fascineerend en aangrij - pend tot den laatsten meter. Een mengsel van wraak en liefde, op een typische, primitieve wijze geuit, maar in een vol maakt zuivere sfeer, dank zij de uitstekende regie van Dimitri Kirsanoff. Vergissen we ons niet, dan komt deze Fransche film in een Duitsch-sprekende versie uit, maar eerlijk gezegd lijkt ons deze tegemoetkoming aan het pu blieke taalgevoel volkomen overbodig. Zelfs al ware dit een Chineesch sprekende film geweest, dan zou naar onze meening niemand eenige moeite hebben gehad om het verhaal op den voet te volgen. Dat verhaal is trouwens heel simpel. Dit wraak rooft een herder van een stam, welke aan de eene zijde van den berg woont, een meisje, dat tot den aan den anderen kant huizenden stam behoort. Tot groote ergernis van zijn moeder en zijn verloofde sluit hij haar op in het ouderlijk huis en zou "haar zeker na eenigen tijd weer hebben vrijgelaten, ware het niet, dat hij een groote liefde voor haar was gaan koesteren, een liefde, zóó sterk, dat hij zelfs zijn ver loofde en zijn moeder voor liaar opofferde. Het meisje De strijd is gestreden, het geschil is beslecht en het vonnis wordt boven hunne hoofden voltrokken. Zóó gaan zij den vuurdood in. moedigt hem daarbij aan, doch alleen om des te gemakkelijker weer op hem wraak te kunnen nemen. Als dat moment eenmaal is aangebroken, vallen ze allebei als slachtoffers van hun eigen zinnelooze daden Waarschijnlijk zal het niet zoo heel lang meer duren, dat deze film in ons land uitkomt, doch als liet zoover is, moet men haar zeker gaan bewonderen. Het gebeurt immers zóó zelden, dat men zoo'n subliem film-epos te aanschouwen krijgt, dat. men de gelegenheid werkelijk moet waarnemen, als die eens geboden wordt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 34