DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATERLEIDING GEOPEND De zestig meter liooye watertoren te Axel, ran waar het water naar de verschillende aangesloten gemeenten wordt gedistribueerd, is een der monumentaalste en mooiste van het land. De lijdensgeschiedenis der Zeeuwsch-Vlaainsclie drinkwatervoorziening heeft ten slotte haar einde gevonden. En al zullen nog hier en daar de debatten ook in de toekomst nog niet verstommen: de Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding is een feit en ZeeuWsch-Vlaanderen heeft daarmee een reden minder om zich bij andere streken achtergesteld te voelen. De huidige N.V. Waterleiding-maatschappij „Zeemvsch- Vlaanderen" werd opgericht in het jaar 1933, nadat de oude Zeeuwsch-Vlaamsche Water leiding-maatschappij, nog voordat met den bouw van de werken kon worden aangevangen, wegens uit treden van diverse gemeenten moest worden ont bonden. Tot de nieuwe Maatschappij traden onmid dellijk ais aandeelhouder toe de gemeenten Ter Neuzen, Sas van Gent, Hulst, Breskens, Oostburg en Aardenburg. Nadat in den loop van het jaar 1934 door het Rijk en de provincie Zeeland een risico- garantie aan de Maatschappij was verleend, kon een aanvang worden gemaakt met het uitvoeren van de drinkwatervoorziening van de in Oost-Zeeuwsch- Een lust voor het oog is het intérieur van het h ooi dp ompgebo u w met zijn glanzende schakelborden, gevat in kleurig tegelwerk. De laagdrukpompen persen het water naar de znive- rings-installaties met een capaciteit van 120 hub. nieter per wur. De spoelpomp op den achtergrond zorgt voor het schoonspoelen der filters. Men ziet hier, hoe de motoren, waarop onze andere interieurfoto een kijkje gaf, loodrecht hoven de pompen zijn geplaatst. laakvolle wijze passen door hun rustigen landelijken stijl de pompstationsyehouwen te Kapeüebrug onder St. Jansteen zich onopvallend aan bij het omringende Zeeuwsch-Vlaamsche landschap. Vlaanderen gelegen gemeenten Ter Neuzen, Sas van Gent en Hulst. De voorziening van de Westelijke gemeenten Breskens, Oostburgen Aardenburg diende te worden uitgesteld, totdat door toetreding van meerdere gemeenten in dat gewest of anderszins de exploitatie van een drinkwatervoorziening aldaar rendabel zou zijn. In Februari 1935 werd te Ter Neuzen het bouw bureau voor de uitvoering van het Oostelijk plan ingericht. Bij den aanvang van den bouw traden nog als aandeelhouders toe de gemeenten Axel en St. Jansteen, zoodat thans vijf gemeenten in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van drinkwater worden voor zien, omvattende 28.000 inwoners van de rond 57.000 in Oost- en rond 83.000 in geheel Zeenwsch- Vlaanderen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 18