7 Voor <le voeding van den toren en de voorziening van de aangesloten gemeenten is een buizennet met een lengte van 90 km. aangelegd, waarvoor stalen buizen zijn gebezigd. Het buizennet kruist op verschillende plaatsen liet kanaal Ter Neuzen Sas van Gent, waarvoor zinkers zijn gelegd. De grootste hiervan, gelegen te Sluiskil, heeft een lengte van rond 110 m. met een diepgang van ruim 9 meter. Bij het bepalen van de afmetingen van de hoofd leidingen van het buizennet is zooveel mogelijk reeds rekening gehouden met de toekomstige voeding van het Westelijk deel van ZeeuWsch-Vlaanderen. De totale kosten van alle werken te zanten inclusief den aankoop van de terreinen van de waterwinplaats bedragen fl. 1.180.000. Met uitzondering van de stalen buizen ter waarde van 300.000.en enkele onderdeden van de eleetrische installatie is uitslui tend Nederlandseh fabrikaat toegepast. Hierdoor is een bedrag van rond fl.400.000.- aan de biunen- landsche industrie ten go'ede gekomen, terwijl in Zeeuwsch-Vlaanderen zelf in totaal rond fl. 250.000. aan arbeidsloon kon worden uitgekeerd. Rest nog te vermelden, dat op 1 Januari 1937 van de rond 5900 aansluitbare woningen ruim 2700 of bijna 46 is aangesloten, terwijl reeds voor 2924 woningen of rond 49 de aansluiting werd aange vraagd. Het pompstation is gelegen in de ge meente St. Jansteen. De door 't Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening te 's-Gravenhage verrichte uitvoerige onder zoekingen, waarmede reeds in 1918 werd begonnen, hadden uitgewezen, dat de benoodigde hoeveelheden water kunnen worden gewonnen uit de hoogere zand gronden in de gemeenten St. .lansteen en Clinge. Eert uitgebreid terrein, groot ca. 110 ha., werd aldaar aangekocht. Op deze terreinen zijn in totaal acht enveertig pompputten gemaakt, onder verdeeld in zes batterijen van elk acht putten, welke te zamen een hoeveelheid van 120 a 150 in* water per uur kunnen leveren. Het uit den grond opgepompte ruw- water wordt in een kelder, groot 500 m3, verzameld en vervolgens door zuiverings- werken geleid, teneinde de overtollige ijzer- en mangaanverbimlingen uit het water te verwijderen. De zuiveringswer- ken bestaan achtereenvolgens uit een doseerinrichting, waar aan het water kaliumpermanganaat wordt toegevoegd, een sproeiruimte, waarin door sproeiing het water zuurstof uit de lucht kan opnemen, een bezinkkelder, waarin de eerste ijzer- en mangaanneerelag wordt opgevangen en ten slotte vijf filters, elk met eert oppervlak van 12 m2, waarin het water geheel wordt gezuiverd. Het aldus gezuiverde water stroomt naar een reinwaterkelder met een inhoud van 500 m* en wordt daaruit opgepompt naar den Watertoren te Axel. De pompinstallatie omvat zes bronnen- pompen elk met een capaciteit van 25 m*/uur, twee, eikaars reserve vormende laag- en hoogdrukpoinpen met een capa citeit van 120 m3/uur en een spoelpomp met een opbrengst van ruim 400 m3/uur. Voorts omvat zij nog diverse hulppomp- aggregaten als vacuumpompen e.d. Alle pompen zijn voorzien van electro-mo- toren. De benoodigde eleetrische stroom wordt geleverd door de N.V. P.Z.E.M. waartoe een afzonderlijke transformator is opgesteld. De eleetrische installatie voor de be diening van de pompen kan zoowel met de hand als automatisch geregeld worden. Bij automatisch bedrijf zorgen de in de waterkelders en de torenreservoirs opge stelde waterstandmeldinstallaties er voor, dat de pompen langs electrischen weg in bedrijf worden gesteld, zoodra de betrokken kelders of reservoirs leeg raken, Minister Slingenberg bij zijn aankomst aan bet pompstation te Kapellebrug voor de officieele opening. en uitgeschakeld worden wanneer deze reservoirs gevuld zijn. Door middel van in het pompstation op gestelde registreerende meters worden de grond waterstanden, de waterstanden in de reservoirs en de door elke pomp opgepompte hoeveelheid water automatisch op papier vastgelegd. De installatie is voorts voorzien van een automatisch werkendesigna leering, waardoor het personeel door middel van licht- en geluidssignalen wordt gewaarschuwd, indien een of andere storing in het bedrijf mocht op treden. Ten einde een zoo ongestoord mogelijk be drijf te verzekeren zijn voorts nog telefonische ver bindingen gemaakt tusschen de voornaamste punten van het bedrijf. De watertoren te Axel, met een totale hoogte van 60 m. gemeten tot de nok, bevat twee reservoirs, een hoogreservoir met een inhoud van 1000 m3 en een laagreservoir met een inhoud van 300 m3. Het eerstgenoemde reservoir dient voor de voeding van de verder afgelegen gemeenten Ter Neuzen, Sas van Bij de plechtige opening der Zeeuwseh-Vlaamsehe waterleiding de autoriteiten in het pompstationsgebouw tijdens de rede van den president-commissaris, den burgemeester van Hulst. Gent, Hulst en St. Jansteen, terwijl op het laagreservoir de gemeente Axel is aangesloten. De toren, met een totaal ge wicht van rond 5.700.000 kg., is gefundeerd op een massieve betonplaat, met een oppervlakte van 430 m2, waarop de twaalf opgaande kolommen steunen. Deze fundeeringswijze maakt het mogelijk, in den voet van den toren nog een reinwaterkelder met een inhoud van 250 m3 te maken. Aan den toren werden in totaal 1200 m3 beton, 140.000 kg. ijzer en 500.000 steenen ver werkt en men heeft hiermede wel een van de grootste water torens van ons land gebouwd. Zoo was het verleden muster Slingenberg wordt de pompinstallatie officieel in werking gebracht. en dit is de nieuwe tijd in Zee

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 19