De Lage Zaal van kasteel De Sypesteyn. Met zeldzaam mooie bijouteriekistje Fransche kunst), naast de schouw, dateert van 1550. De portretten zijn meest alle het werk van den schilder van Miereveld. Een van de geheime wenteltrappen, die in de dikke muren zijn uitgehouwen Naast de geheime opening ziet men nog een zg. korf granaat staan, afkomstig uit de zestiende eeuw. gemakkelijk te versperren poortje tot voornaamste verbindingsmiddel. De toegang van de beneden- naar de bovenverdiepingen werd oorspronkelijk gevormd door ladders, die men in tijd van nood kon wegnemen via een speciaal hiervoor geconstrueerd luikeen voorzorg die voor de bijgebouwen overbodig was, daar men, zoodra er gevaar dreigde, toch zijn intrek nam in het versterkte gedeelte van den burcht. De muren van 't kasteel waren meestal dik genoeg om er een trap in te kunnen maken die vanuit de kelders tot aan de bovenste verdieping liep. Eenmaal op den zolder, Was het niet moeilijk de eigenlijke transen te bereiken. Uit dit alles blijkt, dat de algemeene inrich- - ting althans wat de middel eeuwen betreft zoodanig was, dat de vaste bewoners van het huis in casu de kasteelheer en de zijnen zoo Weinig mogelijk last ondervonden van alle heen en weer geloop der onderhoorigen. Dat het aanhoudend beklimmen van ladders een groote handicap was, bewijzen Wel de aanhoudende pogingen die men in het werk stelde om hierin verbetering te brengen. Frankrijk ging hierin begin der 17e eeuw vooraan en verving de ladders door losse trap pen. Men koos hiervoor een in het midden van het gebouw gelegen vertrek uit, dat om zoo te zeggen de centrale hal vormde en waarop de omliggende zalen en vertrekken aansloten. Bij een bezoek aan zoo'n museum dient de belangstellende nimmer uit het oog te verliezen, dat de oude woningtoestanden een scherp con trast vormen met die van thans; dat men zich in de middeleeuwen, bij het bouwen van een kasteel, móést laten leiden door één hoofd gedachte de verdediging. De alge meene veiligheid eischte de grootste voorzichtigheid en die voorzichtig heid kwam niet alleen tot uiting in den aard van het gebouw zelf, maar ook en hoofdzakelijk - in de indeeling er van. De bijgebouwen bevatten o.m. localiteiten speciaal gereserveerd voor de bewoners der heerlijkheid, voor de vaste bewoners, voor de vluchtelingen enz. Verderkelders voor het bewaren van levensmid delen, gewelven waarin zich de keukens en de gevangenis bevon den, Wapenzalen. Naast hoofd- en bijgebouwen vormden de torens een factor van groot belang. Eén hoofdtoren ver dedigde de groote toegangspoort en andere torentjes van verschillen de afmetingen zorgden voor dek king van de bijgebouwen en de buitenmuren. Speciale vermelding verdient in 't kasteel van Sypesteyn een soort miniatuur-communicatie torentje op de binnenplaats. Het Met kasteel De Sypesteyn te Nieuw-Loosdrecht werd in 1911 op de oude fundamenten van het in 1672 door Fransche soldaten verwoeste slot her bouwd. Een hoekje van het gerestaureerde kasteel.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 3