De Groote Zaal op de eerste verdieping. De talrijke portretten, die men hier kan bewonderen, zijn het werk van Bavenstein en de Jodé (1615). De Boekkamer, grenzend aan de Groote Zaal. Het Chineesche porselein, dat hier wordt tentoongesteld, werd destijds vervaardigd op verzoek der O. I. Compagnie. De verzamelingen worden verder gecompleteerd door een groot aantal schilderijen, familie-portretten van bekende meesters, zooals v. Miereveld, Maes, Moreelse, v. Vliet e.a., die door de jaren heen niets van hun frissche levendigheid hebben ingeboet. Zoo staat het kasteel-museum daar thans als een vreedzame Wachter aan de poort van een diep, groot en romantisch verleden. Het rijke leven dat deze ge bouwen eens bezielde is voorbijgegaan, maar de vele, de frissche en boeiende herinneringen zijn gebleven en doen den bezoeker, die 't de moeite waard vindt om eens van nabij van dit verleden te gaan genieten, warm aan. Een verleden dat aan den tijd gemeten zoo ver af schijnt, en in de doode, materieele dingen toch weer zoo nabij, Want Weer staan als een krans van groen, De boomen in den wijden kring, Die eenmaal om de slotgracht ging En prijken even schoon als 'toen, Vóór eeuwen, andere geslachten, Maar van één stam, hier ominegingen En weer hoort men de vog'len zingen Hun eeuwig lied van blij verwachten. De Gothisehe Zaal. Midden boven de kast hangt een portret van Gael, burgemeester van Haarlem tijdens het beleg van 1572. De Wapenkamer. De prachtige Gothisehe deur rechts is afkomstig uit de kerk te Grave. is gedeeltelijk uitgebouwd en vormde een natuurlijke versperring, voor 't geval dat, door overwicht van den aanvaller, de bijgebouwen tijdelijk moesten worden ontruimd. Wij vermelden deze constructie speciaal hierom, omdat ze alleen nog in 't kasteel te Neder-Hemert wordt aangetroffen. Men zal thans ook tevergeefs zoeken naar de met stroo bedekte vloeren en zalen waar de vluchte lingen vroeger een eenvoudig maar tamelijk veilig onderkomen vonden. Dit zijn enkele van de conces sies die de tijd der middeleeuwen heeft moeten doen aan onze moderne eischen en die overigens weinig afbreuk doen aan het typische karakter van den bouw op zichzelf. De vertrekken zijn thans bijna alle ingericht als bewoonbare kamers, behalve dan de wapenkamer en een zg. ijzerkamertje. Voor de verschillende collecties porselein zijn aparte en zeer overzichtelijke afdee- lingen ingericht, zoodat het Chineesche, het zeldzaam Oud-Hollandsche en het Delftsch aardewerk geheel onafhankelijk van elkaar kunnen worden bezien en bewonderd. In de prachtige Gothi sehe kamer vindt men de fraaie besneden kisten en beelden, ijzeren hand- smeewerk enz., dat binnen het rustige kader van een betimmering in origineel Gothisch en zeer kostbaar snijwerk Allerprettigst aanvoelt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 4