iMjr Man met pikolan op een heuvelpad in Java. JJe pikolan, twee rieten manden aan een soort juk bevestigd, is een veel gebruikt transportmiddel op Java en in de buitenbezittingen en vormt dikwijls een soort wandelenden winkel. De naam is overdrachtelijk afgeleid van het woord pikol (pikoel)dat eigenlijk een schouder - vracht beteekent, zooveel als aan een draagstok, aan beide einden vaneen juk door een man gedragen kan worden. Tiet gewicht zelf varieerde op verschillende tijdstippen en streken van 122 tot 160 pond. De bergpikol in de Preanger-koffiecultuur bedroeg zelfs van 225 tot 250 pond. Iedereen herinnert zich natuurlijk dat heerlijk proza-fraginent, waarmee Multatuli in zijn „Max Havelaar", als met één geniale pennestreek onze Oost-Indische be zittingen karakteriseerend, van ons Insulinde gewaagt als van „een gordel van smaragd, die zich daar slingert om den evenaar". We zouden geaarzeld hebben deze bijna tot gemeenplaats ge- worden uitdrukking hier nog eens ter inleiding van deze korte be schouwing te gebruiken, ware het niet, dat ze zoo volkomen karakte riseert, wat we aan flonkerende flitsen uit dat smaragdgroene zon neland op deze fotopagina's bijeen gaarden. Zij, die Indië uit eigen aan schouwing kennen, zullen opmer ken, dat de sprookjesachtige wer kelijkheid inderdaad nog veel aan grijpender is en schilderachtiger dan eenige afbeelding ooit zou kunnen weergeven. Doch waar de kennis van en de genegenheid voor Links: Interieur van een Moham- medaansch bedehuis. Men lette hier vooral op de mengeling in de stof feering van oud en nieuw, welke op deze foto goed uitkomtop de tegenstelling tusschen kroonluchter en olielamp en op beide in stijl nogal uiteenloopende klokken aan weerszijden der uitgebouwde nissen. Een oude Inlandsehe vrouw uit Batavia. De adel van een oeroud, hoog ontwikkeld volk spreekt nog uit haar gelaatstrekken en uit haar intelligente oogen. Nv v*

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 6