De prachtig bewerkte koperen vazen, welke deze kleine J a- vaonsche koopman op den pasar (markt) tentoonstelt, zullen zeker niet nalaten, koopers te trekken, al zullen de onderhan delingen over den te betalen prijs misschien nogal geruimen tijd in beslag nemen. Binnen het tijdsbestek van enkele weken, zoo tegen het einde van Augustus, verrijst er op het Koningsplein te Batavia 'n dorp, neen, een kleine stad van bamboe en stroo. Dat is voor het groote jaarfeest, een soort jaarbeurs, dat Pasar Gambir heet, en waar in de feestelijk versierde en verlichte oorden van vermaak zich de duizenden feestgangers verdringen. Onze foto geeft de prachtige architectuur van een der talrijke ge bouwtjes, een muziektent, uitstekend weer. Ka twee weken wordt het sierlijke bouwwerk weer afgebroken. onze Koloniën bij de groote massa nog altijd in sluimertoestand verkeert, zal men liet ons niet euvel duiden, wanneer we van het vele schoons, dat Indië te genie ten geeft, hier een serie afbeeldingen bijeenbrachten voor den lezer, die in Indië niet thuis is. Wij kozen die met opzet zoo veelzijdig mo gelijk, ten einde te trachten, de veelheid van indrukken, welke men er kan opdoen, recht te doen wedervaren, ons nochtans terdege bewust, dat de gemaakte keuze gemak kelijk met tientallen zou zijn te vermenigvuldigen. Voor nadere bijzonderheden mogen we wel naar de uit gebreide hijschriften verwijzen, welke de lezer onder de illustraties aantreft. Links: Jonge Mohammedanen bij de Koran-les. De vestiging van den Islam in onzen Oost-Indischen archi pel dateert ongeveer uit de twaalfde eeuw, en het totaal zijner belijders komt er op rond veer tig millioen, dat wil zeggen: zeven achtsten der geheele V bevolking, waarvan alleen op het dicht- bevolkte Java vijf endertig millioen. Een steen van eenigszins ongewonen vorm, met iets als den afdruk van een grooten voet op een der kanten, rustend tegen een boom, is voldoende om een of andere sage aan dit voor werp te verbinden, er sprookjes over te vertellen en er een offerplaats van te maken. Natuurlijk komen er dan mensehen deze offerplaats bezoeken. Ze brengen kleine offers mee in den vorm van vruchten of kleine pakjes rijst en kleine zonneschermpjes en de oude Sarangan-knaap, op wiens erf de steen zich bevindt, haalt er tot het einde zij ner dagen een rus tig leventje uit

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 9