Zoo gezond HOa «eo«e»k, havermout (GED.MERK) Een dichter van negentig jaar! en vroolijk als hij is, moet hij ook blijven Kinderen hebben extra behoefte aan de VITAMINE B in H-O HAVERMOUT welke den eetlustopwekt, verstopping en zenuwachtigheid bestrijdt! 15 liet echtpaar Locendaal. De Nederlandsche dichter Willem Lovendaal, auteur o.a. van het bekende, door Wierts getoon zette vers ..Hollands vlag, gij zijt mijn glorie," is negentig jaar geworden 1 Eenige dagen voor zijn verjaardag (op 11 Februari) bezochten we den be kenden volksdichter, die in het stille stadje Grave, in een stil straatje, woon achtig is. Hij leeft daar rustig en geluk kig met zijn liefhebbende echtgenoote, die reeds zevenenzeventig jaar oud is, in volkomen harmonie. We hebben gezellig gepraat over zijn leven en werken met den eenvou- digen poëet, van wien dertien bundel tjes verzen het licht zagen. De dichter G. W. Lovendaal men noemt hem steeds Willem Lovendaal die ongetwijfeld de nestor der Neder- landsche poöeten zal zijn, werd te Nij megen geboren op 11 Februari 1847. Hij bezoekt nog trouw zijn geboorte stad, waar hij wat winkelt en wandelt, soms uren achtereen In Nijmegen werd hij opgeleid voor onderwijzer. Uit zijn loopbaan stippen wij vervolgens aan, dat hij hoofd der school was te Cuyk. De laatste tiental len jaren van zijn actieve leven bij het onderwijs, was hij werkzaam aan de Normaalschool voor onderwijzers te Grave, als leeraar der Nederlandsche taal en letterkunde (hij schreef een lijvige „spraakkunst") en als hoofd der teekensehool, aldaar. Toen hij afscheid nam van zijn func ties bleef hij wonen in Grave, het fraaie stadje aan de Maas, dat hem zoo lief was geworden. Om onze lezers nog eens te laten ge nieten van het werk van den dichter, citeeren wij hier een aardig kinderversje, een geestig spotternijtje op de zoo critisch aangelegde menschen, die nim mer goed vinden, wat anderen doen. Het gaat over een „zekeren" Bart van Bommel. Hier is het guitige liedje „Bart van Bommel ging met z'n ezel Aan de hand naar Beusekom. Allen riepen, die het zagen „Bart van Bommel wat ben je dom." Bart van Bommel sprong op z'n ezel, Reed als ruiter heel pennant. Allen riepen, die het zagen „Bart van Bommel, dat's meer dan schand." Bart van Bommel steeg van z'n ezel, Nam hem vierkant op z'n nek. Allen riepen, die het zagen „Bart van Bommel is stapelgek Het is geen wonder, dat de liedjes van Lovendaal door de componisten gezocht werden, daar deze versjes vol eenvoud en natuurlijkheid zijn en van een vlottend rhytlune. Niet minder dan honderddertig van Lovendaal's gedichten zijn dan ook getoonzet, en dikwijls door bekende meesters, als Wierts, Zweers, doch even eens door de jongere musici. Ook vindt men zijn versjes in de nieuwste bun deltjes „Kinderliedjes," gezongen door Jacob HamePs kinderkoor, zooals „Het Boerinneke", „De Vogelverschrikker" en Mijn Schat". 't Is alles zoo vol eenvoud, heerlijk kinderlijk, 't. is daarbij zuivere kunst, die bevattelijk is voor de menschen, die na een moeizame dagtaak eens de streeling van een lief vers willen onder gaan. Deze dichter is ongetwijfeld een menschen vriend, die zich niet verliest in subjectieve onbegrijpelijkheden, waar aan niemand, behalve dan 'n enkele fijnproever, iets heeft. Aan zulke eenvoudige kunstenaars hebben we thans werkelijk behoefte en daarom zijn we dankbaar voor wat de dichter Lovendaal ons schonk en blij, dat hij nog bij ons is, want tot op den liuidigen dag is hij productief Daarom Wenschen we hem nog vele jaren toe van gezondheid en arbeid, van voorspoed en geluk, aan de zijdi van zijn lieve en zorgzame vrouw, die ook reeds naar de tachtig gaat, met wie hij zoo geheel één van zin is (ook zij is de kunst zeer genegen zij speelde voor ons een eigen vervaardigde „polka en in een prachtige harmonie samen leeft. Ongetwijfeld is dat vers uit zijn bundel „Roode en Witte Rozen" des tijds aan haar opgedragen, waarvan het melodieuze begin „Ik denk aan oogen, zacht en trouw, Twee oogen van het liefste blauw, Violen, mat van morgendauw...." Ja, die dichters kunnen het schoon zeggen. Zij zijn als geestelijke bloemen in het dikwijls dorre en vlakke leven. Nu we over bloemen spreken, willen we tot slot nog enkele strofen van een fraai vers uit den reeds genoemden bundel voor onze lezers citeeren „Onder jonge bloemen Heb ik eens gestaan Stralend is toen 't Leven Door het veld gegaan. „O, houd niets verborgen Wat me ook droefs verbeidt; Spaar mij niet tot alles Is mijn hart bereid." Lang zag toen het Leven Mij nadenkend aan. Aan zijn gouden wimpers Blonk een groote traan." Dit Leven heeft dichter Lovendaal, evenals zoovelen van ons, niet gespaard. Van de acht kinderen, uit zijn eerste en tweede huwelijk, leven er nog slechts twee. Maar God gaf hem en zijn vrouw sterkte en steun en bezorgde hem, althans idealistisch gesproken, een ge lukkigen levensavond, waarvan wij even de blijde getuige zijn geweest. Ondanks zijn negentig levensjaren is hij nog in alle opzichten flink te noemen. Een staaltje van zijn vitaliteit was wel, dat hij, na ons vrij lange bezoek, niet de minste vermoeidheid toonde, integendeel, hij vertelde ons tot slot rap en zéér boeiend een paar eenige grappen, die zijn zin voor humor duide lijk aan den dag deden komen. Moge het echtpaar Lovendaal, we herhalen het nog eens, lang samen gelukkig zijn en moge het den grijzen dichter zijn gegeven ons leven te blijven verrijken met een bloempje van zijn poëzie, zoo'n kleurig, geurig bloempje, dat wij in dank zullen blijven aan vaarden en waarmee wij ons leven te vermoeien hopen K. de II. Iedere moeder wil haar kinderen zoo graag zien opgroeien tot stevige, gezonde spruiten. En toch gebeurt het maar al te vaak. dat zich juist in de groeiperiode verschijnselen voordoen van slechten eetlust, con stipatie en zenuwachtigheid. Een gebrek aan Vitamine B is hier meestal de schuld van! Want ieder kind evenals elke volwassene heeft deze zenuwsterkende, belang rijke Vitamine dagelijks noodig! Duizenden moeders wisten al jaren, dat H-O Havermout zoo goed voor kinderen is. Maar ze wisten niet precies waarom! Gelukkig heeft de wetenschap thans aangetoond, dat H-O Havermout een groot gehalte aan Vitamine B heeft, zoodat een bord heerlijk H-O eiken morgen kan zorgen voor een belangrijk deel van de dagelijksche dosis van deze onmisbare Vitamine. H-O Havermout is van de beste haver ter wereld gemaakt, in de Nederlandsche Quaker fa briek en wordt onvoor waardelijk gegarandeerd wat kwaliteit en zuiverheid betreft. Met vlugkokend H-O en Quaker Havermout heeft U in een paar minuten een heerlijk ontbijt klaar! Eiken dag H-O Haver mout: een prettiger en goedkooper manier om Uw gezin gezond te houden is niet denkbaar per pondspak portie

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 15