OVOM/ILT] ETALEERCURSUS BAVIANEN VALLEN AAN! nu nog wat verzwakt? levenskracht meer J. BROMMET 18 Suik akkelijk oplos end bij het koken Absoluut baar en ku en bakken gebruikt onschadelijk Verkrijgbaar bij apoth schuifdoosjes a 43 ets., De bavianen van Zuid-Afrika zijn door hongersnood geteisterd den afgeloopen zomer. Op zoek naar voedsel kwamen zij uit hun schuilplaat sen in de wildernis te voorschijn, en drongen zij door in de landbouwstreken en zelfs in de steden der menschen. De hongersnood was veroorzaakt door een ontzettende droogte de beddingen der rivieren Waren enkel stof, en verdord waren over groote uitgestrektheden land de hoornen en gewassen, van welker vruchten de bavianen plegen te leven. In Bechuana-land, dat een woestijn zou zijn, als er geen jaarlijksche regen- periode optrad, stierven de bavianen in grooten getale. Met troepen trokken ze uit de. Kalahari-Woestijn zuidwaarts, over groote afstanden, naar Mafeking, en oostwaarts, Transvaal in. Honger overheerschte schuwheid zij deden in vallen in boerderijen, en vraten gulzig De uitgehongerde bavianen plunderden ■moestuinen en k ippenrennen De farmer, een zekere Galpinnam wraak op tientallen bavianen hij doodde ze, door hun vruchten niet Laat Ovomaltine ook U weer spoedig Uw oude veerkracht teruggeven luist in gevallen van zwakte is Ovomaltine het aangewezen versterkingsmiddel. Ontelbaar velen over de geheele wereld danken hun herwonnen gezondheid en levenskraeht aan Ovomaltine. Ook bji U zal Ovomaltine veel goeds verrichten. Na een kortstondig gebruik bemerkt l' reeds, hoe U opleeft, hoe Uw oude veerkracht terugkeert, hoe dat gevoel van vermoeidheid wegblijft, kortom, hoe U zich een ander mense.lt voelt en Uw dugtaak weer met opgewektheid en vreugde verricht. Ovomaltine is een weldaad voor Uw geheele organisme. Ovomaltine is een sterk geconcentreerd extract van vcrsche melk. versche eieren en mout, waaraan de baltaststoffen. die liet organisme maar noodeïoos vermoeien, zijn onttrokken. irT*r 26 schriftelijke lessen met gratis Een cursus, samengesteld door Beroeps-Etaleurs. Speciale lessen voor elke branche, direct aansluitend op de prak tijk. Vraagt zonder verplichting GRATIS PROEFLES en prospectus met refer, van Middenstandsver., van oud cursisten, persbeoordeelingen en alle verdere gegevens. IEEREIAR RRACTIJK ETAUIRIN VOLKERAKSTR. 38 H. AMSTERDAM LUS 1 Lakscarijven 2 Kleurenleer 3 (répepapier en flanelbcspunniugei ■1 Laksvlirijven 5 Kleurenleer (t Kartonsnijden. orgrooten r<m li Leningen 7 I.alischrijven 8 Kleurenleer 9 Laksvlirijven fJ'S 12 Diverse vakken I 3 Ktalagevoorheeld met werkplan t l Vervolg Spuitdeko roties 13 Vervolg blikvangers t htalagecoorheeld met werkplan i 7 Ruimteverdeeling Kvenwivhtsleer 18 Htalagecoorheeld met beschrijving 19 Reclameteksten ma ken. Koppen teekenen 20 2(> I .lalagecoorbeel materialen en gereedschappen LESROOSTER wat zij vonden zij plunderden de tui- strychnine en arsenicum voor te wer- non en kippenrennen in dorpen en pel| en héél veel slachtoffers maakte stadjes. hij, door te speculeeren op den liarts- Bavianen zijn alleen ntaar vegetariërs tocht der bavianen voor gom van dat als ze móéten kunnen ze viscli, vleesch goedje maakte hij een papje, met cap- of wild krijgen, dan eten ze 't graag sules Pruisisch zuur er door. Den eer- vooral als ze honger lijden, liet wekte „ten keer, dat hij zijn aas had uitgewor- dtts niet zoozeer verbazing als wel spij- pen, vond hij een volgenden morgen tigheid, dat de kippenhokken ontvolkt vroeg dertien doode bavianen op een werden door de uitgehongerde dieren, hoop. Een bende van tweehonderd stuks kwam Veel last van zwervende bavianen op zekeren dag, óp van 't loopen en hadden in dien droogtetijd ook de hoe den honger, een dorp binnen, waar ren van de Karroo, de groote vlakte in anders nooit iets gebeurt, Maritzani, bij het centrum van Zuid-Afrika, die be- Mafeking. faamd is als sehapenlandheel Wat De straat was als gewoonlijk botleeg, woldragers vinden daar hun kost aan niemand bereidde den vreemden bezoe- het lage struikgewas. Langen tijd had kers een welkom. Integendeel toen de den de farmers van de Karroo in den mannen en vrouwen van liet dorpje, waan verkeerd, dat bavianen geen waar nog nooit een circus was geweest, kwaad konden voor schapen. Nu echter ile bavianen op de hekken zagen sprin- vielen de hongerige apen brutaal op de gen en een wolk van stof opjagen in kudden aan, ett vermoordden zij, wat hun voornaamste en eenige straat, sloten zij grijpen konden rammen óók wel, zij hun deuren en schoven zij hun ramen maar vooral ooien, en speciaal de die- dicht en keken zij elkaar bevreesd aan. ren met jongen. De zwarte bende legde beslag op de De bavianen Waren nog kieskeurig moestuinen, waaruit de dorpelingen zich ook van de dieren, die zij doodden, zelf voeden moesten, en vielen toen op aten zij soms alleen maar de lekkerste een hoenderpark aan, waar de hennen hapjes, om dan aanstonds weer verder klokten en kakeldendie het dorp van te gaan moorden. Ze hadden het vooral eieren en Zondagsgebraad voorzagen. Er gemunt op de troepen, die in de nabij- volgde een snelle, ontzettende moord- beid van kopjes graasden. De krijg tegen parijj de lucht werd vervuld met de aanvallers viel den boeren zëer moei - doodskreten en stuivende veereu. Bin- lijk, door liet kudde-instinct der ba nen weinige minuten leefde er geen haan, vianen dat bracht hen er namelijk kip of kuiken meer in dat ongelukkige toe, bij hun strooptochten schildwach- hoenderpark, maar waren de verzwakte ten en verkenners uit te zetten, lichamen der bavianen opgeleefd. In de heuvels rondom Windhoek, de Toen een paar dorpelingen zoover hoofdstad van Zuiil-West-Afrika (gewe- Waren, dat zij hun geweer uit den hoek zen Duitsche kolonie, nu Zuid-Afri- en patronen in hun handen hadden, kaansch mandaatgebied), vestigden de waren de slachting en het feestmaal zoo bavianen een waar schrikbewind. Dol goed als voorbij. Door de ramen werden van honger overvielen zij de kleine aan- gewereu naar het hoenderpark gericht en plantingenen tuinen rondom de Woon- sehoten knalden. Vinnig floot het lood plaatsen der menschen. Toen werden over de koppen der bavianen, die zich zij brutaler, en deden invallen in de den tijd niet gunden om te zien, waar dorpen zelf, waar zij pluimvee, geiten het vandaan kwam. Zij renden weg, en en schapen om het leven brachten, woedend blafte liet hoofd van den stam De zoon van een der farmers was in tegen de huizen, waaruit de schoten de huiskamer den vloer aan 't reparee- kwamen, en tegen de onderdanen, die ren, toen hij een vreemd tumult hoorde, niet gauw genoeg meekwamen en zij Hij keek oin, en zag den snuit van een ontsnapten, zonder dat er één baviaan grooten mannetjes-baviaan. Het beest op het slagveld bleef, hoewel de schut- sprong op hem toe, en toen de jonge ters bij hoog en laag volhielden, dat zij man probeerde, het beest met zijn arm er een aantal geraakt hadden. af te weren, sloeg de baviaan zijn tanden Dit was niet de eenige ontredde- in dien arm en heet wild toe. De jonge ring, die in dien tijd van hongers- man gaf het dier antwoord met een nood onder kippenvolken werd aan- fermen schop in de maagstreek. De gericht. En de bavianen doodden en baviaan kreeg het daardoor op zijn aten ook andere levende wezens dan zenuwen, en sprong het raam uit, kippen. Op een farm te Rietvallei, in de woedend blaffend. Maar hij keerde Kaapkolonie, werden honderd lamme- terug, zoekend wat hij kon verslin- ren door bavianen vermoord. De vraat- den, en drong door in het slaapver- zuchtige dieren verscheurden de liclia- trek. De jonge boer ging hem ach- men der lammeren en sloegen hun de tenia met een geweer en schoot hem schedels in. dood.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 18