ENKHUIZEN De Zniderkerk en de huisjes van de stad gemoedelijk en rustig er omheen. Wie met den trein in Enkhuizen aankomt, stapt bij wijze van spreken niet uit op een perron, maar op een steiger. De reiziger wordt als het ware meteen uitgenoodigd om aan boord te stappen van een dier ranke, witte booten, die hem naar Stavoren zullen brengen over de golven van wat eens „zee" was en nu nog maar „meer" heet. Tusschen twee haakjes is deze boottocht onder den vaderlandschen hemel van Holland naar Friesland de mooiste reis, die denkbaar is. Stond er toch maar eens een wereldreiziger op, iemand dus, die het weten kan, om te beweren, dat deze reis over het IJselmeer de schoonste trip is van heel de aarde. Hij zou niet liegen, zéker niet Grijs en grauw ligt de wade van den herfslnevel over de stad met zoo'n rijk verleden als er een zonnestraal doorheen schiet wordt ,,de Sleutel der Zuiderzee" als een oud, fonkelend sieraad. Vóór iemand evenwel zijn spoorwegcoupé verruild heeft tegen de kajuit van de boot, hebben vast de klokken van den Drommedaristoren, die om het kwartier muziek over de huizen en de haven laten vallen, den reiziger op hun manier hartelijk uitgenoodigd om toch even binnen de wallen van de oude stad te komen dolen, om toch even te komen proeven van die zilte stilte, om toch even naar den gloed en den glans te komen zien, die de tijd getooverd heeft op oude trapgeveltjes, over de hobbelkeien van gracht en straatje. Eenmaal was Enkhuizen machtig en rijk eenmaal droegen zijn kielen het wapen van de stad tot binnen Rusland eenmaal fourneerde „de Sleutel der Zuiderzee" een som van zes en een half millioen onzer tegenwoordige guldens voor de Oost- Indische Compagnie. Van dat alles is zoo weinig overgeble ven alleen de gloed van een schoon verleden. Het ware te wensclien, dat een schrijver wonen ging in een van die donkere, oude, geheimzinnige huizen om alles van deze stille stad weer levend te maken, al was 't in bonte verhalen. Onze fotograaf kon het, althans om de sfeer van Enkhuizen weer te geren, niet beter treffen: de nevel van een stillen herfstdag over de haven, wanneer de boot van Stavoren bmnenstoomt. De Drommedaris (op den achtergrond) waakt over de stad en schouwt over zee

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 24