Kaloderma-Gelée HET VERRAAD VAN EEN KONING AeispecóiCe iwuuMtyUig dek Aatutetc P® MILLIOENEN Levertraan 35 Sir Walter Raleigh. Ontdekkingsreizigers, stichters van koloniën, waren geëerd en beloond, zoolang zij den vorsten of volkeren schatten aanbrachten als de vorsten of volkeren er meer voordeel in zagen, hen te Verguizen, af te maken, wérden ze verguisd of afgemaakt. Het spreek woord van den ondank is door géén fantast in de wereld gebracht. Walter Raleigh, een Engelschman uit den Hervormingstijd (geb. 1552), was een avonturier en een patriot. Hij vocht in Frankrijk voor de Hugenoten, en hij vocht tegen de Spanjaarden, en hij vocht in Ierland als kapitein van het Engelsche leger. Zoo deden véél edelen, en heusch niet uit pure vaderlandsliefde: in den oorlog was er buit te halen in dien tijd, en de meest gebruikelijke ma nieren om rijk te worden waren roo- ven, kuipen en vorsten vleien. l)at is sterk gezegd, maar niet veel té sterk. Eens werd Raleigh met boodschap pen naar Engeland gestuurd, en hij ging naar Greenwich, waar het hof was en op zekeren dag, toen de koningin uit haar boot stapte, spreidde hij zijn fraaien fluweeleu mantel op den grond uit, zoodat hare majesteit niet in de modder behoefde te treden. Koningin Elizabeth schepte behagen in den knap pen jongen kerel, en hij keek de konin gin aanen vond haar leukRaleigh werd één der gunstelingen van Eliza beth, en bleef liet, tot hij in 1592 met een hofdame trouwde toen werd de konin gin boos op hem. Zij liet hem zelfs in de gevangenis werpen. Raleigh had zich intusschen bezig gehouden met oorlogvoeren in Ierland en Spanje. In zijn vrijen tijd schreef hij wijsgeerige of geschiedkundige werken en verzen. In 1585 kreeg hij 't idee, een Engelsche kolonie in Amerika te stich ten. Hij rustte een expeditie uit, met zijn eigen geld en dat van zijn vrienden, en stelde een neef van hem aan 't hoofd. Er werd een Engelsche kolonie gesticht in Virginia, maar in een jaar tijds waren de landverhuizers uitgestorven. Ra leigh stuurde nieuwe mensehen, die echter óók geen succes hadden velen stierven, de rest kwam terug. Maar zij brachten twee dingen naar Engeland: de tabaksplant Raleigh was de eerste Engelschman, die rookte en den aardappel, dien hij verbouwen ging op zijn inmiddels verworven landgoed in Ierland. Nog zwaarder kreeg hij van de vor stelijke ongunst te lijden, toen Eliza beth werd opgevolgd door James (Jaco bus) I, den zoon van Maria Stuart. Al mogen we niet alle leed, dat den gewe zen gunsteling van Elizabeth overkwam, aan anderen wijten. Raleigh haalde zich veel vijandschap op den hals door zijn baatzucht en hardheid en trots. Het volk mocht hem niet, en aan 't hof was bij slecht gezien, hoewel dan nog voor - loopig ontzien. Wat eveneens ophield, toen een paar samenzweerders tegen den troon hem van medeplichtigheid be schuldigden. Toen raakte Raleigh an dermaal in gevangenschap, werd bij zelfs ter dood veroordeeld, na t een proces, waar duimen dik de partijdigheid op lag, de onrechtvaardigheid, het zoeken van den stok, om den hond te slaan. Het vonnis werd niet uitgevoerd, maar gratie verleenen deed James den ver oordeelde óók niet. Ruim twaalf jaar zat Raleigh ge vangen een tijd, dien hij besteedde aan scheikundige proeven en het schrij ven van een wereldgeschiedenis. De droom van een goudmijn wou echter niet uit zijn hersens wijken. Hij onderhield nog steeds betrekkingen met Indianen, en kreeg eindelijk verlof, een nieuwe ontdekkingsreis te ondernemen. Hij •werd in vrijheid gesteld (1616), maar koning James annexeerde het grootste deel van zijn bezittingen. Met het kleine beetje vermogen, dat Raleigh over hield, ondernam hij een expeditie naai Guyana. Entoen kwam het verraad van koning James. Spanje had reeds vasten voet in de Nieuwe Wereld, en de Spaansche gezant, Gondomar, verzette zich tegen de onderneming van Raleigh. „Die trekt op zeerooverij uit," zei hij. Raleigh ontkende dit hij wilde alleen gebied verkennen, dat door Engeland i ontdekt was, en daar goud zoeken. En Gondomar scheen te berusten. Raleigh zou vrij en ongehinderd dooi- het Spaansche kustgebied mogen trek ken. Maar koning James wou Spanje in 't gevlij komen, en Raleigh fnuiken. Hij bracht Gondomar uitvoerig op de hoogte van Raleigh's plannen, en de gezant verwittigde zijn regeering, die niet naliet, eenige orders aan de ko loniën te sturen Toen de volgelingen van Raleigh het Spaansche gebied door wilden trekken (de leider zelf was ziek) werden zij aangevallen en terugge slagen. De onderneming was mislukt, Raleigh was geruïneerd en keerde terug. Te Plymouth werd hij gevangen genomen en opnieuw sloten zich de gevangenispoorten achter hem onder bedrieglijk voorwendsel, een goudmijn te zoeken, zoo beweerden Gondomar en de koning, had hij een roofoverval op de Spaansche koloniën gepleegd Bewijzen konden zij echter niet leve ren Raleigli verdedigde zich krach- tig maar ontsnappen zou hij niet James herinnerde zich, dat er nog een oud doodvonnis tegen Raleigh bestond. Nu, zei hij, dan voeren we dat uit Raleigh mocht pleiten, wat hij wou, dat hij vergiffenis had gekregen, door 's konings verlof, de expeditie te onder nemen het bevel tot de terechtstel ling werd gegeven. Moedig beklom Raleigh het schavot, na ontbeten en een pijp gerookt te hebben, en zijn eenige angst scheen te zijn, dat hij sporen van lichamelijke zwakte zou vertoonen, die men als blijken van vrees zou kunnen uitleggen. Hij kuste de bijl, die hem het leven zou ontnemen, en zei tegen den sheriff ,,'t Is een bittere medicijn, maar een solied geneesmiddel tegen alle kwalen." Zoo stierf een der mannen, die Engeland groot hielpen maken, de laatste held uit den tijd van Elizabeth (1618). ML-1314-r Vitamine A en D Millioe gewone nen Levertraan Gezond, dank zij Millioenen Levertraan, de beste kabeljauwlevertraan ter wereld. In herfst, winter en voorjaar MOET Uw kind Millioenen Levertraan hebben, 2% maal sterker dan gewone levertraan en aangenaam van smaak. Geef Uw kind weerstand tegen ziekten, tegen griep en verkoudheid, maar vooral tegen Engelsche ziekte, kromme beenen en ruggen. Geef Uw kind nog heden Millioenen Levertraan. Flesch waarmede U dubbel zoo TC -j. lang doet als met iedere andere meer dan een millioen vitaminen A en D per Kg. Th maal sterker - Aangenaam van smaak Hoe komen je Ja vroeger^ handen toch zoo toen hod j rood en ruw - 1 ik ook heel anders geen huis - 1 dan vroeqer. houden J Hans is zoo onredelijk altijd wat op mijn handen aan te merken. Hij moest eens weten hoe zoo'n huishouden de handen ruineert Maar dat is toch heelemaal niet noodig neem maar eens deze tube Kaloderma- gelée mee, dat is een pracht-middel! Morgen zullen je han- "s Avonds voor het naar bed gaan de handen wasschen en goed afdrogen. Dan dadelijk wat Kaloderma-gelé erop en een halve minuut goed inwrijven r Zeg eens, hoe heb |ij 'm dat geleverd. Ineens weer dezelfde gladde en mooie handen van vroeger, terwijl je toch den heelen dag in de weer bent! n J WOLFF SOHN II 117 KARLSRUHE MAAK UW TANDEN BLANK ZONDER GEWELD Pastol maakt Uw tanden parel blank, zonder het glazuur te beschadigen. Dit heerlijke Nederlandsche tandmiddel lost het tandsteen opde leelijke laag die de blankheid van Uw tanden verduistert. En deze tandsteen-oplos sende werking is pas versterkt. Ga óók Pastol gebruiken

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 35