DE OVERSTROOMING door C. Locker Bol Het water komt De vernielende stroom is niet te stuiten. Met een vaart er doorheen. Slechts met roeibootjes kan t verkeer worden onderhouden. De eerste ervaringen, die Tony flee ver opdeed, toen hij „onder de menschen" kwam, waren niet bijster geschikt om met hen ingenomen te zijn. Hij vond hen bruut, grof en begrip loos en het is bekend, dat zoo'n eerste indruk meestal een blijvende is. Het moet eel,ter erkend worden, dat hij het niet slechter had kunnen treffe n Zijn eerste aanraking met de eigenlijke wereld dateerde van den dag, toen hij zich ini heel zijn parmantige lengte van honderddneenvijftig centi meter aan Dick Morfon vertoonde. Hij kwam toen pas van Norfolk dat alleen op de kadasterkaart van den staat Indiana te vinden is - en geurde naar hooi én koemest. Met een baskenmuts in zijn hand verscheen hij in Morton's autowerkplaatsen vroe<r, of er geen baan voor hem was. Hij was beleefd genoeg, maar Dick Morton taalde alleen naai geld en niet naar beleefdheid. Een baan vroeg hij norscli. Tony van liet hoofd tot'de voeten opnemend. „Nee, met joggies werken we hier niet. Dat is te gevaarlijk, vat je „M'n leeftijd heb ik anders wel, meneer, zei 1 ony met een vrijmoedigen glimlach. Hm. ja,'dat geloof ik wel," bromde Dick Morton, „maar ik heb liier niks aan die joggies, die pas van school komen." Twintig jaar geweest," glimlachte Tony weei. Toen begon Dick Morton luid te lachen. „Nou, vrind, dan ben je ver onder de maat. Zal ik jou eens 'n goeden raad geven Ga naar het warenhuis van Peckham, daar zitten ze bijna doorloopend om n piccolo verlegen. Zeg Peckham voora dat je vol groeid bent, dat is je beste aanbeveling voor die baTony was beleedigd. Hij was nog niet gewend klei- neerend behandeld te worden. Op den farm van zijn vader zou niemand het gewaagd hebben den draak met hem te steken. Hij was de zoon van den baas en ,1e 'leevers hadden geld en dus grooten invloed m het dorp. Dat laatste maakte de spotters voorzichtig. Zélfs nog, toen de aanhoudende droogte lien me één slag geruïneerd had. Hier in Aurora was dat anders. Dat bleek hem spoe- dig "-enoeg. Dick Morton was wel de eerste, maar niet de laatste, die hem om zijn kleine gestalte bespotte. Overal waar hij om werk kwam troffen hem glim lachende of geringschattende blikken, als hij zei hoe oud hij was. Hij maakte er zich kwaad om, maar hij wachtte zich wel het te toonen. Hij zou het er zich alleen nog maar moeilijker mee maken. Zoo kwam hij dan na vele vergeefsche sollicitaties, die een' bitteren nasmaak achterlieten, op een kleme Bchroevenfabriek terecht. Hier noemde men hem „kleintje en „ldliputter. Hij zei tot zichzelf, dat het hem niets kon schelen, maar heimelijk leed hij onder die voortdurende ge ringschatting. Ondertusschen deed liij zijn best en studeerde ijverig radiotechniek en telegrafie. De radio had zijn tweede liefde. Door uiterst sober te leven had hij na een half jaar zooveel gespaard, dat hii een eigen toestel kon bouwen. Het was feest, toen er geluid uit kwam. Avond aan avond zat hij nu op zijn dakkamertje, dat over e hcele stad uitkeek, naar de stemmen uit den aether te luisteren. Niet naar de gewone uitzendingen, maar naar de schepen op den oceaan, wier taal hij hat leeren verstaan, naar verre kustwachtstations en naar de vliegtuigen, die de luchten boven zeeen en woestijnen doorploegden. Maar op den duur schonk het luisteren alleen hem geen volledige voldoening. Hij wilde meestem men in dat koor van geheimzinnige klanken en zich óók laten hooren tot over afgronden van ruimte. Zóó kwam het plan in hem op een eigen zender te bouwen. Dank zij zijn volharding en spaarzaam heid gelukte het. Toen bleef hem nog maar één wensch over hij moest een zendvergunning hebben. Op een (lag begaf hij zich enthousiast naar Indiana polis, om de voorgeschreven proef van zijn bekwaam heid af te leggen. De ambtenaar, die hem examineeren zou, nam hem onderzoekend op, toen hij binnenkwam. ,Iloe oud bent u vroeg hij. „Een paar dagen geleden tweeëntwintig geweest, meneer," zei Tony opgewekt. „Zoo, dan behoort u ook niet tot de grootsten," zei"de ambtenaar schertsend. Tonv was gegriefd. Daar had je t weer. Oók hier Wat ging liet dien vent aan, of hij klein of groot "1SNee ik weet wel, dat ik onder de maat ben," viel hii'bits uit. „Maar doet dat er hier soms iets toe Het was een te verontschuldigen, doch niettemin domme uitval. Dat begreep hij acht dagen later pas, toen liij een afwijzend antwoord op zpn verzoek kreeg Zulke brutale joggies kon inen missen 111 den aether het was er toch reeds druk genoeg. Zoo stond het natuurlijk niet inliet ambtelijk schrijven, maar dat las hij tusschen de regels door Vanaf dien dag keek hij naar de radio met meer om. Zijn plezier was vergald. Een teleurstelling gróóter dan deze. een echt ver driet trof hem, toen hij Mary Humphrey leerde ken nen. Zij was een aardig meisje, twee jaar jonger, maar een hoofd grooter dan hij. Zij woonde in het zelfde huis, maar beneden, en vaak maakten zij een praatje met elkaar. Tonv' droomde weer. Maar nu met van de vliegerij een ideaal, dat hij sinds lang als onbereikbaar op- geceven had óók niet van geheimzinnige patio of'dorre woestijnen, maar van een knus huisje, waarin Mary en liij de baas waren. En op een goeden dag scheen die droom de wer kelijkheid nabij. Zij verlieten op een Zondagmid dag toevallig samen het huis en liepen vanzelf sprekend een eindje op. „Welken kant moet je op vroeg lnj op den hoek van de straat, terwijl hij bleef staan. „Oh, dat geeft niet," zei Mary luchtig. „Ik ga maar wat wandelen." ..Wandelen?" vroeg hij droomend. „Mag ik 11111 je mee Of ga je liever met mij mee Ik was van plan naar de bioscoop te gaan." Hij keek haar vol verwachting aan. Maai Mary had haar gelaat afgewend hij zag alleen een be- bloste wang. Om te kussen Laten we dan maar liever gaan wandelen, be sliste Mary. Terwijl ze het zei, werd dietilosophaar wangen nog vuriger. Met een vol hart, tintelend van warmte en blijdschap, ging Tony naast haar vooit Hij voelde rzich voor de eerste maal, sinds liij. 111 Aurora, was, een man. Hij was trotsch en buiten werd hij driest en nam haar arm. „Zóó loopt het gemakkelijker," zei lnj met een vreemden lach. Ja," beaamde Marv zacht. Maar zij kwamen voorbij een paar kwajongens en die riepen spottend: „Anderhalve dollar'. Zij deden of zij het niet hoorden, maar werden er tocl. allebei stil van. E11 een paar uur later, toen zij 111 een restaurant waren, sprak de kellner. die het nogal druk had en niet zoo goed op hen lette, lien aan met mevrouw" en „jongeheer". Mary werd er rood van en Tonv erg bleek en allebei lachten ze een beetje. Maar het was een doodssteek voor wat er tusschen ben groeiende was. Want den anderen dag liep Mary hem met een schichtig hoofdknikje 111 liet huis voorbij en zij deed merkbaar haar best, 0111 hem te ontwijken. Tony begreep het gauw genoeg. „Zij wil een mai zei hij dien avond treurig tegen zichzelf. „En ik kan liet haar niet eens kwalijk nemen, t Is met prettig voor 'n meisje, zoo nageroepen te worden. Zóó viel hij terug in zijn kleinheid, waaraan hij een oogenblik had gedacht ontgroeid te zijn. Veel veranderde er niet in het leven van Iony Cleever. Alles blééf, zooals hij whs ónder de maat. Zijn salaris, zijn vooruitzichten, het aanzien 0111 er zijn medemensclien en zijn kans op een brok ge u v het bleef allemaal onder de maat. Toch veranderde er iets in de sleur van zijn bestaan. Dat iets was het uitzicht over de stad Drie jaren had hij vanuit zijn dakvenster over tea zee van daken uitgestaard. En toen op een dag zag hij uit over een zee van water De Mississippi buiten zijn oevers getreden en Aurora was een van de steden, die het ergst van de overstroommg te lijden hadden. De helft van do ruim dertigduizend •jessw-'"'

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 4