/m ONDER DEN DRUK VAN DERTIGDUIZEND WETTEN E %CWiah Casaque- mantels patronenkantoor/panora 18 SVU I Dat de casaques weer in de mode waren hebben we dezen winter reeds kunnen merken, maar deze vorm, de casaque- mantel, is iets geheel nieuws. Makkelijk om op reis mee te nemen, zal dit complet spoedig vele aanhangsters vinden. Zooals U ziet is de korte mouw met plooitjes in het armsgat gezet, het geen 'n geestigen ballonvorm geeft. De schoot is uitgeknipt en klokt vanachter. Het is trouwens bijna alles klokkend wat de klok slaat dezen zomer; klokkende rokken, klokkende schootjes, klokkende casaques en zelfs in de kleeding van onze kinderen is dit symptoom terug te vinden. Hieronder staan een paar voorbeelden, welke even als het model hiernaast ontleend zijn aan de nieuwe „Zomer- pracht", het bekende modeboek, dat in de eerste dagen van Maart belangrijk uitgebreid zal ver schijnen. en zekere mijnheer Richard j Carran, gemeente-advocaat Wilt U in de eerste lentedagen en vooral met Paschen passend gekleed gaan en wie wil dat niet? dan moet U zich de nieuwe „Zomerpracht" aanschaffen. En als wij U een goeden raad mogen influisteren„Bestelt het nu reedsU bent dan één van de eersten die het begin Maart ontvangt. 64 pag. in fraai omslag, 335 modellen, waaronder ruim 100 voor kinderen, vele artikelen vol nuttige wenken en van ieder model knippatronen in alle gebruikelijke maten onmiddellijk leverbaar. De prijs van „Zomerpracht" bedraagt 60 ct. Nassauplein 1 - Haarlem - o s t g i r o 293631 liestellingen kunnen als volgt geschiedendoor bemiddeling van Uw agent of bezorgerdoor girostorting op No. 29365/ door toezending van bet bedrag per postwissel of in postzegels (uitsluitend a 5 en 6 cent). van een stad ergens in den Amerikaanschen staat Kentucky, heeft zich de moeite getroost om na te gaan aan hoeveel wetten de bewoners dienden te gehoor zamen. Hij kwam hierbij tot het ontstellende aantal van dertig duizend, waaruit hij afleidde, dat zelfs de meest vreedzame burger in den loop van een dag een aantal overtredingen begaat, die hem, zoo hij hiervoor werd ver volgt, in een minimum van tijd tot den bedelstaf zouden voeren. Met het doel om aan te toonen hoe moeilijk het is volgens de letter van de wet te handelen, vermeldde hij één dag in het leven van een slechts in zijn verbeelding bestaanden mijnheer John Doe, een respectabel en volkomen eerlijk man. Om te beginnen vloog een van mijnheer Doe's kippen over de lieg in den tuin van zijn buurman, Waarvoor hij een boete kreeg van twee dollars. Eenige minuten laten voelde hij innig medelijden niet een hongerigen straat hond. Hij liet het dier binnen om het te eten te geven en werd voor zijn lief devolle daad beloond met een boete van honderd dollars „wegen.- het onder dak verleenen aan een hond zonder penning". Het ontbreken van zoo'n zelfden hondenpenning maakte mijnheer Doe nog eens honderd dollars lichter. Dien dag moesten de 'lieren-eigenaars name lijk juist voor het eerst hun bescherme lingen tooien met den penning van 't nieuwe belastingjaar. En aangezien dit den heer Doe was ontschoten en zijn eigen herder rustig met den ouden penning om rondwandelde, moest hij betalen. In een weinig opgewekte stem ming begaf het slachtoffer zich in zijn Ford je naar zijn werk. Hij had het ongeluk achteridt tegen het trottoir op te rijden en dokte vijf dollars. Bij de poging om den wagen weer op gang te brengen, liet de uitlaat een langge rekte jammerklacht liooren, waarvoor mze vriend Doe een boete opliep van ien dollars wegens het veroorzaken van mnoodig lawaai. De eerlijkheid gebiedt om toe te geven, dat mijnheer Doe blijk gaf van een groote vergeetachtigheid. Dien dag behoorden de auto's eveneens van een nieuwe nummerplaat te zijn voorzien en aangezien deze op het Fordje ontbrak, fourneerde mr. Doe de bagatel van honderd dollars. Hevig terneergeslagen vervolgde hij in diep gepeins zijn weg, reed door een stopsignaal en betaalde vijf dollars. En toen hij bovendien nog een anderen wagen aan den ver keerden kant passeerde en zonder zijn richtingaanwijzer uit te steken een zij straat, inzwenkte, werd het bedrag van de boeten nog met tweehonderd dollars verhoogd. Maar hij stond nog slechts aan het begin van den lijdensweg. In de groote hal van het gebouw, waar mijnheer Doe werkte, zag een belastingambte naar hem een pakje sigaretten open maken., zonder dat hij het zegel ver brak. Dm als voorbeeld te Worden ge steld, liep hij daarvoor vijftig dollars boete en een gevangenisstraf van zes maanden. Mr. Doe kreeg een boete van duizend dollars plus een jaar gevangenisstraf Een uurtje later bracht de bediende van een sigarenmagazijn hem een stuk pruimtabak, dat mijnheer Doe had gevraagd voor een vriend van hem, een ouden zeerob. Die bediende mocht dat stuk tabak gerust weggeven, maar mijnheer Doe beging de onvergefe lijke fout om hem een fooi te geven. Dit werd beschouwd als het koopen van ongebanderolleerde tabak en wederom kostte het vijftig dollars met een ge vangenisstraf van zes maanden. Het begon te regenen en iemand be taalde mijnheer Doe vijfentwintig cents voor een oude parapluie, die door een ontslagen bediende was achtergelaten. „Wegens het beschikken over eens andermans eigendom" werd een ader lating toegepast van vijfhonderd dollars. Tijdens de lunch verwedde hij een vijf centssigaar op den uitslag van een bokswedstrijd. Het werd noodzakelijk geacht om den onverlaat met honderd dollars te beboeten wegens dobbelen. Mijnheer Doe was door al deze onaan gename wederwaardigheden tot op den rand der vertwijfeling gebracht en achtte liet gewenscht eenige ontspan ning te zoeken. Hij wandelde een boek winkel binnen en kocht een werk over beroemde misdadigers. Helaas wilde het ongeluk, dat een detective den titel las van het boek, dat ons slachtoffer heel onschuldig onder zijn arm droeg. Hij was er gloeiend bij en kreeg een boete van duizend dollars plus een jaar gevangenisstraf „wegens het in bezit hebben van een boek of pamflet, dat steunt op politie-rapporten of ver slagen van misdadige handelingen". De heer Carran heeft hiermede willen wijzen op het onrustbarend aantal wetten, dat in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika wordt uitgevaar digd. Mr. Carran maakt dan ook de volgende behartigenswaardige opmer king „Onder het Amerikaansche volk zit als het ware de gedachte er in ge heid, dat iedere misstand kan worden voorkomen, door een wet in te dienen. Een heel leger van ambtenaren is ner gens anders mee bezig dan met het opstellen der teksten van nieuwe wet ten, die in een ononderbroken stroom worden ingediend." Mr. Carran heeft uitgerekend, dat er reeds tien millioen Wetten en verordeningen officieel staan ingeschreven, die stuk voor stuk voor lieel het land, voor een afzonderlijken staat of voor een gemeente van kracht zijn. En hun aantal neemt jaarlijks toe met tweehonderdduizend

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 18