HELSINCOR EN HET SLOT KRONBORC 1 I; VOGELVLUCHT I DE WERELD IN j JTZ^i Aan de Oostkust van Seeland, het grootste der Deensche eilanden, daar waar de Sant, zeestraat van historische vermaardheid en na tuurlijke begrenzing met Zweden, zich tot op slechts vier kilonieters vernauwt, licht Helsingör. Thans doende zich een toeristische reputatie te verwerven als ..het centrum van de Deensche Riviera", ging Helsingör eertijds prat op den eere-naam „Klein-Amsterdam"welke het zich verwierf als bloeiende aan het welvarende Holland en zijn knappe en ambachtslieden te danken had. Zeg Helsingör en ge denkt, aan het onderwerp onzer luchtfoto: slot Kronborgeens den stoer en beschermer van Elsinore's rijkdommen, thans één der zuiverste Renaissance-kasteelen ter wereld, die ons gespaard zijn gebleven. Het waren Ilollandsche steenhouwers en metselaars die op uitnoodiging van koning Frederik II in 1-576 met den bouw dezer vesting aanvingen, het waren Hollandsche kunstenaars, die zich bij de inrichting van dit vorstelijk verblijf een reputatie verwierven, welke nog heden ten dage voortleeft. Aan de hooge wanden van Kronborg' s ridderzaal hangen zeven der ruim honderd gobelins elk met de beeltenis van een Deen- schen ko-ning die door den Brabantsehen schilder Hans Knieper ontworpen en door Antonius de Korte en zijn Hollandsche wevers gezellen vervaardigd werden. En naast deze kunstwerken van onschatbare waarde herinne ren de krijtteekeningen van Karei van Mander, beroemde doeken van Hollandsche meesters, meubelen en tapijten, nautische kaarten en instrumenten, handschriften en scheepsmodellen, den bezoeker in welhaast elk vertrek aan den invloed onzer voorzaten. Diep onder de zware wallen berinden zich de kille kazematten, waarin tal van Denen weg kwijnden, toen Kronborg eens in vreemde handen was. Ole Steenwinchel ge hoort alweer den Iloüandschen klank organiseerde een samenzwering om het slot in Deensch bezit, te krijgen, doch moest zijn koene plannen, die nog altijd in de vaderlandsche geschiedenis voortleven, met den marteldood bekoopen. Toeft ge even op de borstiVeringen zelve, dan voelt ge eerst recht waarom- Kronborg het tooneel van zooveel strijd teas. De batterij, die thans .nog slechts saluutschoten lost als koning Ohristiaan's jacht het slot passeert, beheerschte eens de Sont en daarmee de toegangspoort tot heel het Scandinaafsche en achterland. Hier hieven de Deensche koningen 'n zworen tol van jaarlijks duizenden koopvaardijschepen, en op dezelfde plek, waar nu een gezellige veerboot u even naar Zweden overzet, werd tal van malen bloedig slag geleverd. Een buste van Van Wasse naar van Obdam, die in 1658 met de Hollandsche vloot de Denen te hulp kwam in hun strijd tegen de Zweden, vereeuwigt haar zwaar bevochten zegepraal. Nog vechten wij tegen Zweden, óók tegen Denemarken, al vloeit er bij onze zwem- en- voetbalwedstrijden doorgaans geen bloed. Eén der snelste Europeesche zwemstertjes, die onze meisjes al herhaaldelijk in sportleven kamp ontmoette, is Kagnhild Hveger. Ze woont in.. Helsingör, waar altijd wel iemand zal zijn, die groot- en Klein-Amsterdam met elkaar verbonden houdt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 20