herstel veyiH, tSzut H&b DE NAAMSVERANDERING a Wanneer U verkouden bent of pijn hebt, neem dan 1 a 2 Aspirin- tabletten in een glas water. Het reeds tientallen jaren beproefde huismiddel Aspirin doet de klach ten verdwijnen en leidt snel tot herstel van het lichamelijk welzijn /b\ A (BAYER) Y5 door Hellinger Een kleine twintig jaar geleden be sloten mr. Boris Tobooknekofsky en mr. Yussel Cohen Rusland te verlaten. Hun geluksdroomen gingen uit naar Amerika, het land van goud, van vrede, van eigendomsrecht en zure haring. Toen alles geregeld was, hadt gij hen moeten kunnen zien aan boord van 't sehip, dat hen naar 't glorieuze New York zou voeren! Mr. Tobocknekofsky had z'n handen op de schouders van zijn vriend gelegd. „Yussel," prevelde hij, „wij zijn op weg naar een nieuw land. Misschien zullen wij allebei veel succes hebben. Misschien alleen gij. Misschien alleen ik. Maar wat er ook moge gebeuren, ik vertrouw erop dat wij steeds de beste vrienden zullen blijven voor elkander. Is dat ook jouw wensck niet Mr. Cohen knikte heftig. „Moge het zoo altijd blijven, Boris," stemde hij toe, „vrienden tot aan het bittere einde." Zij drukten elkander ferm de hand. En de boot stampte rusteloos verder naar 't land der beloften. 't Was mr. Tobocknekofsky, die 't eerste succes boekte. Beide mannen hadden zich gevestigd in een goedkoope, onaanzienlijke wijk van New York. Beiden Waren werk zaam in een kleinen Winkel. Het scheen dat mr. Tobocknekofsky de dingen wat kloeker en handiger vermocht aan te pakken dan mr. Oolien. En voordat er een jaar verloopen Was, had hij 't al gebracht tot assistent van den chef. Toen zij samen naar huis gingen, wenschte Colien zijn vriend van harte proficiat met zijn promotie. De andere trok de schouders;op. „Men moet zich weten op te werken," gaf hij met kwalijk onderdrukten trots ten antwoord. „Dat is de geest van Amerika. En- eh, tusschen twee haak jes, Cohen, ik heb besloten mijn naam te veranderen, de zult me 'n plezier doen mij van nu af Tobocknekov te noemend' Mr. Cohen slikte een opmerking, die hij wilde maken, weg. Hij zweeg en knikte slechts met 't hoofd. Na vijf jaar was mr. Tobocknekov de beheerder van den heelen winkel. Hij streek een dik salaris op en voelde zich koning in zijn eigen, kleine rijk. Zijn vriend, mr. Cohen, was nog steeds op de onderste sport van de ladder blijven staan. Mr. Tobocknekov kon hem met ge mak vooruit helpen, maar hij' deed zulks niet en werkte hem eerder nog tegen. Eén ding deed hij echter wel. Hij bleef Cohen trouw bezoeken in diens nederige woning en weidde dan breed uit over zijn eigen successen. Op 'n avond kwam hij daar binnen vallen, vervuld van groot, belangrijk nieuws. Cohen," zei hij, „ik doe Weer 'n stap omhoog. Ik heb, met ingang van de volgende Week, een nieuwe betrekking aanvaard in de bovenstad. Mijn salaris bedraagt tienduizend dollar per jaar. Is dat niet daverend De ander knikte. ,,'t Is wonderbaarlijk," gaf hij tsu. antwoord. „Ik mag je wel feliciteeren, mr. Tobocknekov. Nu ga je zeker ver huizen „Natuurlijk. Vermoedelijk zal ik een luxueus appartement in de hoofdstad betrekken. Wij Amerikanen moeten gelijken tred houden met den tijd. Maar, beste Cohen, je hoeft daarover niet te treuren. Ik zal mijn ouden vriend nim mer vergeten. Ik blijf je geregeld bezoe ken en zal je op de hoogte houden van mijn successen. Tot. ziens." Bij de deur keerde hij zich om. „0 ja, tusschen twee haakjes, ik ver gat je te zeggen, dat ik, in aansluiting met de gewijzigde omstandigheden, besloten heb mijn naam te veranderen. Noem mij van nu af aan Tobock." Toen vertrok hij. 't Is van geen belang in den breede over de verdere successen van mr. To bock uit te weiden. Ik kan ermee vol staan te zeggen, dat hij snel hooger klom. Van de voorstad verhuisde hij naar de wijk der millionnairs. Hij trad in 't huwelijk, omringde zich met een regiment van bedienden, richtte feest malen aan en kocht zich een reputatie. Hij veranderde zijn naam nogmaals, nu van Tobock in Tobey. Toch bleef hij zijn vriend bezoeken. Telkens Wanneer hij een nieuw succes had behaald, werd Cohen ervan op de hoogte gebracht. Mr. Tobey rolde in zijn roomkleurige Rolls-Royce voor, beklom de enge trap naar de vijfde ver dieping, Waar Cohen woonde, trad met een stralend gezicht binnen en begon van zijn nieuwe successen te vertellen, terwijl de vrouw van Cohen met haar vijf kinderen geduldig luisterde. „Gisteren heb ik, in een oogenblik tijds, honderdduizend dollar verdiend," riep hij uit. ,,'t Is gemakkelijk genoeg, Co hen, als je maar weet hoe 't moet. Je zult niet vermoed hebben, dunkt me, toen Wij samen uit Rusland vertrokken, dat ik mij hier als een genie zou ontpoppen Maar zoo is 't leven, nietwaar, Cohen?" Cohen had zulks inderdaad niet ver moed. In de verste verte niet. Hij stak vol zorgen. Zijn kinderen hadden hard nieuwe schoenen en kleeren noodig. Ook was er gebrek aan voedsel. „Ik denk er sterk over 'n prachtig huis aan de Hudson te bouwen," ging Tobey verder. „Dat hoort zoo'n beetje bij mijn positie. Al mijn millionnairs- vrienden beamen dat. Heb je mijn foto in de krant gezien Nee Daar moet je oj) letten, op zulke dingen, Cohen Je moet er trotsch op gaan, dat je oude vriend 't zoo ver gebracht heeft. Bij mijn foto stond tevens een artikel afgedrukt, waarin verteld werd, dat ik honderd- twintig-duizend dollar geboden heb voor 'n schilderstuk." Zoo ging hij verder. Nu eens een uur lang aan één stuk, dan zelfs twee uur. Dan vertrok hij gewoonlijk. De ge dachte om den kinderen eens iets te geven kwam nooit bij hem op. Ook drong het nooit tot hem door, zijn ouden vriend eens vooruit te helpen. Integendeel, de wind begon steeds hoo ger te waaien. Zes maanden nadien. Cohen zat met z'n gezin juist aan tafel, toen er wild op de deur werd ge klopt. Cohen opende en mr. Tobey stoof binnen. „Ik ben geruïneerdIk ben geruï neerd riep hij zenuwachtig uit. „Er is iets gebeurd. De grond is onder mijn voeten weg geslagen. Ik bezit niéts meer, Cohen. Niets meer Niets meer Ik heb gespeculeerd en alles verloren." Mr. Tobey Wrong radeloos de handen. „Je bedoelt, dat je al je geld kwijt bent En 't is niet meer terug te halen V' Tobey knikte stom. Cohen stapte naar de deur en hield die wijd open. Hij pakte den ander bij den arm en duwde hem naar buiten. ,,'t Spijt me verschrikkelijk," mom pelde hij zacht, „en het treft me pijnlijk dit te hooren. Tot ziens, Tobockne- kofsky HET PRODUCT VAN VERTROUWEN Lang niet alle witte tabletjes zijn Aspirin. En lang niet alles, wat voor Aspirin moet doorgaan, of als „even goed" wordt betiteld, heeft dezelfde snelle, heilzame werking. Aspirin is alleen echt met het Bayerkruis op elk tablet en den Oranjeband om de verpakking. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 35