De modern ingerichte keuken, waar tijdens de Vierdaagsche ook voor de wande laars wordt gezorgd. In de eetzaal. Op den Kwakkenberg is een prachtig terrein, waar de manschappen hun bedrevenheid en durf in het springen kunnen toonen. Maar bovendien begint de proeftijd nu pas goed. In den tijd dat de toekomstige militair deel uitmaakt van het suppletie-detachement (ongeveer twee maan den), is hij aan een onafgebroken onderzoek onder hevig het heeft geen zin of nut, hierop dieper in te gaan, doch men houde er zich van overtuigd, dat de candidaat niet alleen toonen moet, dat hij model kan salueeren en alle rangen en graden zonder haperen kan opdreunen. l)e methodes, welke men bij het suppletie- detachement toepast, zijn er op gericht niet alleen puike militairen te kweeken, doch ook ijverige, be schaafde, flinke, wilskrachtige mannen naar Indië te sturen, met gevoel voor orde en saainhoorigheid, die volkomen berekend zijn voor de taak in ons schóone land aan den evenaar, een taak, welke voor alle Nederlanders in Indië, van welke functie en rang ook, een hooge en verantwoordelijke is. Tijdens deze proefperiode valt ongeveer 30% af. Dan volgt de eindkeuring, waarbij weer 1% niet beantwoordt aan de eischen. De anderen worden voorgedragen voor de vaste verbintenis. Zij teekenen nu voor drie of vijf jaar (nagenoeg iedereen vijf jaar), ontvangen het handgeld (f 50.voor een verbintenis van 3 jaar, f 100.voor 5 jaar) en krijgen twee weken verlof! Daarna keeren zij terug naar Nijmegen voor 'n laatste inspectie, en dan volgt het bekende tafereel in do haven van Amsterdam een schip, wuivende militairen in blauwe uniform, wuivende familieleden en vrienden op den wal. De militairen vertrekken naar Java, worden daar gedurende zeven maanden pagandabiljetten gehoor.) O]) het bureau voor dienstnemingverneemt hij de voorwaarden voor een ver bintenis bij het Kon. Ned. Indisch Leger, waarbij opgemerkt moet Worden, dat velen dit bureau niet bereiken, n.l. zij, die geen gebo ren Nederlander, gehuwd, kostwin ner of jonger dan achttien jaar zijn, en zij, die vroeger reeds bij het K.N.I.L. gediend hebben. Even min verlangt men candidaten, die tijdens hun diensttijd in het leger hier te lande niet goed voldaan heb- ben, die een vonnis op hun boekje hebben (tenzij voor 'n lichte over treding), enz. Het spreekt vanzelf dat de ge neeskundige keuring zeer streng is. In 1934 werd ruim drie kwart ge deelte der candidaten afgekeurd, terwijl in het vorig jaar eveneens 70% Werd afgewezen na afwijzing kan men bij den Geneeskundigen Raad in Den Ilaag een tweede keu ring aanvragen. Is men lichamelijk geschikt bevonden, dan wordt de gegadigde ingedeeld bij de aanvul lingstroepen, bij 't suppletie-deta chement der Koloniale Reserve hij ondergaat nu 'n eenvoudig examen in lezen, schrijven en Neder- landsche taal (niemand die met goede resultaten de lagere school heeft doorloopen, behoeft dit examen te vreezen), terwijl een der officieren een onderzoek instelt naar 's mans vroeger leven aan de hand hier van wordt de algemeene indruk vastgelegd in een cijfer, de resultaten der verschillende onderzoekingen worden vereenigd op 'n kaart, en ten slotte wordt de gegadigde ontboden bij den commandant der Koloniale Reserve, die na een persoonlijk onderhoud beslist, of hij tot de voorloopige verbintenis wordt toegelaten. In dit stadium is het bij onge veer 4% niet het geval. Hij staat nu onder de krijgstucht, heeft dezelfde verplichtingen als bij een vaste verbintenis en leeft mis schien in de veronderstelling dat de weg naar Indië nu voor hem open ligt, doch de com mandant der Kol. Res. behoudt het recht om hem te ontslaan, Waarbij de reden hiervoor slechts bij zeer hooge uitzondering wordt op gegeven, tenzij het ontslag op medische gron den berust. De candidaat kan echter ook zelf ontslag nemen met terugbetaling dei- kosten (f 1.per dag met een minimum bedrag van f 25.Dit is billijk men bindt den candidaat niet onvoorwaardelijk, terwijl •hij zelf geen enkele zekerheid voor de toe komst krijgt, en de bepaling heeft ook het voordeel, dat men geen mensclien naar Indië stuurt, die tijdens hun proefverband reeds spijt van hun besluit hadden de beste mili tairen zouden dat niet worden. heet geworden is. Wie zich tot deze categorie moet rekenen en de Koloniale Reserve als een gemakke- lijken uitweg uit penibele moeilijkheden beschouwt, zal ondervinden dat men in Nijmegen onaangenaam- goed op de hoogte is omtrent den candidaat, en dat er geen schijn van kans is, ooit de haven van Tandjong-Priok te bekijken. IAe weg naar Indië loopt over Nijmegen. Wie de be- kende propagandaplaten op stations en in wacht kamers heeft gezien en besluit, dienst te nemen bij het Indische leger, kan op het stadhuis nadere inlich tingen krijgen en wordt te zijner tijd opgeroepen naar den zetel der Koloniale Reserve te Nijmegen, de Prins Hendrik-kazerne, bekend aan iedereen die deelgenomen heeft aan de Vierdaagsche. (In 1935 gaven 10.000 gegadigden aan den oproep dezer pro- Yeldtenue.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 3