afgericht en krijgen daarna hun standplaatsna afloop van hun verbintenis teekenen de meesten opnieuw (voor zes jaar). Als soldaat blijven zij op Java iedereen heeft echter kans om onderofficier te worden (ongeveer de helft wordt het inderdaad), waar na zij ook naar de Buitengewesten kunnen Worden overgeplaatst. Teneinde geen onjuiste voorstelling omtrent de verhouding tusschen liet aantal onderofficieren en dat der manschappen te krijgen bedenke men, dat de Europeesche onderofficieren niet alleen worden ingedeeld bij de compagnieën van hun eigen landaard, doch ook bij Inheemsche compagnieën (Javanen, Amboineezen, Menadoneezen, Timoreezen). Met eenigen trots zullen de officieren van het suppletie-detachement u laten zien, hoe kranig de militairen reeds na veertien dagen verblijf in de kazerne marcheeren, hoe de geweerkolven één lijn vormen en de zwaaiende armen één beweging maken, of u vertellen hoe de manschappen bij talrijke marsehwedstrijdenwaar zij herhaaldelijk hadden te coneurreeren tegen beroemde vrijwilliger-korpsen, toch steeds den eersten prijs wisten te behalen, en ééns den tweeden prijs. „Apekooien" in de gymnastiekzaal. Aangetreden voor de exercitie. antwoordelijke taak, en ook dat 'tnietalleen dwaas maar bovendien zeer on billijk is om bij den hui- digen stand van zaken den ongunstigen en gering- seliattenden naam van „kolonialen" te gebruiken. Hoewel maatschappelijke standing niet steeds een Waarborg voor geestelijke ontwikkeling en bescha ving is, zegt het toch wel iets dat vele onderwijzers, bankbedienden, studen ten, bezitters van H.B.S.- diploma, e.d. zich te Nij megen aanmelden, bene vens velen (dit jaar 26%) die nog een betrekking hebben, doch daarin niet voldoende perspectief zien voor de toekomst. In zulke Theorie in) rangen en graden. Misschien haalt menigeen de schouders op voor dit perfecte mili taire werk, doch dan moge men bedenken, dat er alles voor en niets tegen is, om als men iets doet, het ook goed te doendat het minder een resultaat is van drillen de exercitie in Nijmegeu is geen doel, maar middel het gaat niet om het exereeeren zelf, doch hot is onderdeel van het systeem om de candidaten op karakter- en andere eigenschappen te onderzoekeude africhting geschiedt trouwens, zoo als reeds gezegd, in Indië, in Nij megen gaat het er slechts om de geseliikte leden voor het Indische leger te selec- teeren minder dus een resultaat van drillen, dan een Wilsuiting der toekomstige soldaten, die alle krachten inspannen om hun doel te bereiken. Ook een vluchtig bezoek aan de kazerne der Koloniale Reserve schenkt u de overtuiging, dat er met alle middelen gestreefd wordt naar het doel verdedigers te vormen die alleszins berekend zijn voor hun ver- omstandigheden kan men van een instelling als de Koloniale Reserve onmogelijk spreken als van een toevluchtsoord voor ongunstige individuen of voor, wel of niet door eigen schuld, maatschappelijk misluk ten, en moet men het integendeel als een eer beschou wen, na de drievoudige schifting, zoowel opphysiek, psychisch als moreel gebied, ten slotte te worden toe gelaten tot het Kon. Ned.-Ind. Leger. II. A. Stram en martiaal is de exercitie.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 4