TEHUIZEN VOOR WERKLOOZEN N' IN AMERIKA Een der grootste zalen van het tehuis, waar het gemeenschappelijk middagmaal wordt genomen en meestal een drukke maar opgewekte stemming heerscht. Alle mogelijkheden worden onder het oog gezien. Zoo krijgen kantoorbedienden b.v. de gelegenheid om zich aan de hand van moderne machines te bekwamen tot monteurs. "a den oorlog is in de meeste landen, zelfs in die landen, die geen deel hebben genomen aan den oorlog, een algemeene kwaal uitgebroken, waarvoor men zoo spoedig moge lijk naar een goed geneesmiddel is gaan zoeken. Die kwaal was de werkloosheid. Alle vakken, alle bedrijven hebben onder die kwaal te lijden gehad en nog altijd is liet oogenblik niet aangebroken, waarop men zou kunnen zeggen die na-oorlogsziekte hebben we nu tenminste onder de knie. Een hoekje van de welvoorziene bibliotheek, waar de gegadigden alles kunnen vinden wat zij noodig hebben voor hun verdere algemeene ontwikkeling. Ook Amerika is er niet vrij van gebleven. Ook daar hebben talloozen, jongeren en ouderen, noodgedwon gen moeten toezien hoe de maanden en jaren voorbij gingen, zonder dat ze ook maar één kansje konden krijgen om de banden uit de mouw te steken. Het was een schrale troost, te weten dat de ziekte niet alleen ons land teisterde, maar zoowat de beele wereld veel droeviger was liet besef dat die maanden en jaren zouden voorbijgaan zonder dat men in de gelegenheid was om practisch werk te doen, om het geleerde niet te vergeten, om de noodige bekwaam heid, die men misschien tenkosteVan veel opoffering had verkregen, op peil te houden. Amerika heeft op zijn beurt dat gevaar onder oogen gezien en is bij het bestrijden van dit gevaar zijn eigen weg gegaan. De regeering heeft in verschil-, lende steden van bet land beslag gelegd op ruime gebouwen en waar noodig nieuwe gebouwen ont worpen. De beschikbare ruimten werden onder des kundige leiding ingericht tot werk- en verblijfplaat sen voor jonge werkloozen, tot studiegelegenheden, waar iedereen, die dit noodig bad, veel kon vinden van wat hij te voren had moeten missen. Zoo zijn in New York alleen bijvoorbeeld reeds drieëntwintig van deze tehuizen ingericht, die gelegenheid bieden aan ruim 18000 Werkloozen om hun gedwongen vrijen tijd zoo nuttig mogelijk te besteden. Er zijn gelegenheden, waar de jeugd zich voor het een of ander vak kan bekwamen of een reeds geleerd vak kan perfee- tionneeren waar 'n jonge vakman, die allicht denkt dat een ander beroep meer kansen biedt voor de toekomst, zich op dat beroep kan toeleggen, zich kan specialiseeren en aldus voor zichzelf meer kansen voor de toekomst kan scheppen. Niet zel den zal het gebeuren, dat men bij een bezoek aan

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 6