PYGMALION Men moet bewondering hebben voor den moed, welken de Nederlandsche filmfabrikan ten aan den dag leggen, om zich ondanks de déb&cles niet te laten afschrikken Nederlandsche sprekende films te maken. Thans heeft Filmex- 1 inetone het bekende tooneelstuk van G. B. Sliaw, Pygmalion, verfilmd en de regie ervan aan Dr. Ludwig Berger opgedragen. De film is eigenlijk een'bewerking van liet oorspronkelijke tooneelstuk, doch met behoud van het hoofd-thema. Dat is, naar men weet, een weddenschap tusschen een kolonel en een professor, waarbij laatstgenoemde beweert van een ordinair bloemenmeisje binnen drie maanden een beschaafd sprekende dame te kunnen maken. De drie voornaamste hoofdrollen zijn toevertrouwd aan Eduard Verkade, Johan de Meester en Lily Bouwmeester en gezien deze en nog andere artisten van naam is er, mede door 't dank bare onderwerp, alle reden te veronderstellen, dat deze film een der weinige geslaagde Hollandsche producten is. Wij plaatsen eenige opnamen uit deze film. V.l.n.r. Elisa Doeluttel (Pygmalion), het bloemenmeisje (Lily Bouwmeester); kolonel Pickering (Eduard Verkade) en prof. Higgins (Johan de Meester) en tenslotte nog een foto van Elisa na haar „grondige" correctie. l)e trouvuelooze Sural Khan bestormt het bijna verlaten fort te Chukoti. Alhoewel hij vrijen aftocht aan vrouwen, kinderen en manschappen beloofde, richtte hij onder hen na den uittocht een waar bloedbad aan. Dit feit schijnt ook historisch vast te staan. 600 man keerden terug om van die verschrikkelijke vuurhel uit die vallei des doods iets na te vertellen. Lord Tennyson, de hofdichter van wijlen koningin Victoria van Enge land, wijdde aan deze onbekende helden het gedicht„The charge of the Light Brigade" en maakte hen daardoor „onsterfelijk". Deze film is op dat gedicht geïnspireerd en is zelfs nog verder gegaan dan dat poeëm, daar zij den „blunder" van den stafofficier in zekeren zin idealiseert en er een alleszins accep tabele reden voor aangeeft. Hier is het een straf geworden voor een bloedbad, dat door een trouwe- loozen sultan onder de vrouwen, kinderen en leden van het 27ste ïegiment werd aangericht. Tot geen enkelen prijs wilden de lansiers van het 27ste zich de kans laten ontnemen, den misdadigen sultan voor zijn vreeselijk misdrijf te tuchtigen, al was in wer kelijkheid het bedoelde bloedbad ook drie jaar later dan dien gedenk waard igen uitval in Ba laclava. Wat de regisseur Michael Ourtiz er echter van ge maakt heeft, grenst werkelijk aan het ongeloofelijke. Niet alleen is de film op zichzelf een buitengewoon boeiend en voortreffelijk gebouwd verhaal, maar daarbij zitten er vooral in den climax 'n vaart en 'n meesleepende kracht, welke bijna adembenemend zijn. Honderden kurassiers in gestrekten draf en met gevelde lansen rijden de dood en verderf uitspu wende vuurmonden tegemoet om slechts met een handjevol het doel te bereiken, dat zij zich gesteld hadden. Het is angstaanjagend en grootsch tegelijk en wars van alle banale sensatie, waardoor het ge heel een waardige hulde aan de oorspronkelijke helden van de lichte brigade is geworden. Het was omstreeks 't midden van de vorige eeuw, dat tijdens den Russisoh-Turksehen-Engelschen oorlog, het 27ste regiment lansiers te Balaclava, door een verkeerd overgebrachte order van een stafofficier, blinde lings op een zwaar met kanonnen bewapende stelling inreed en den dood tegemoet ging. Slechts 200 van de Nauwelijks had een gedeelte van de vluchtelingen te Chukoti zich inge scheept of van het strand, af werden se allen neergeschoten. Errol Flynn (dezelfde die in 1 928 op de Olympiade te Amsterdam Engeland als bokser vertegenwoor digde) speelt in deze voortreffelijke WAR NER-BROS-film met Olivia de Havilland, de talentvolle actrice o.a. uit: Een Midzomer- nachtsdroom en Cap tain Blood, de hoofd rol. We gelooven, dat men na het zien van deze film noch hen, noch de film zelf ooit verge ten zal, want o.i. is hierin wel het hoogste bereikt wat men tot nog toe op filmgebied bereiken kan.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 15