EEN DORADO VOOR JONGGEHUWDEN tip" bulderei Ie nuckten ut.il aai egen gara uit i m Bij den JViagarawaterval. Langs bruggen en trappen kan men tot aan den voet der vallen komen. Hoewel speciaal erop gekleed keert men tot op de huid toe nat er ran terug' Hoe leelijk doet dit bouwsel aan bij deze omgeving! Een bezoek aan de Niagarawaiervallen siaat op hei programma van iedere Amerikaansche huwelijksreis Tallooze geslachten van India nen hebben, gezeten rond 't rosse kampvuur, geluisterd naar hun sprookzangers, die in de berijmde mythen en legenden ver haalden over den Donder der Wateren", het fantastische natuur wonder van den Niagara water val, gelegen in het hart van een on doordringbaar gebied. Eerbied klonk in hun stem en de toehoor ders huiverden voor de godheid der bulderende, rookende water massa's. Sinds de Franschman Carrier in het jaar 1535 de eerste gedrukte beschrijving ervan gaf en zijn land genoot Champlain in 1603 de eerste kaart van 't terrein der Niagara- watervallen 't licht deed zien, trok ken geregeld stoute ontdekkings reizigers erheen. Fransche zende lingen drongen in de zeventiende eeuw deze wildernissen binnen en keerden terug met beschrijvingen ervan, die eenieder deden verbazen. De groote onderzoekingsreiziger La Salle was de eerste, die zich door 't bovenste deel der Niagara - watervallen heen Bloeg en 't eerste schip bouwde, dat ooit de daarboven gelegen meren bevoer. Een onafgebroken stroom van geleerden, van toeristen, van zakenlieden, van ingeni eurs, van waaghalzen, van gelukzoekers, van Van duizenden kilometers af stand komen de Amerikaan sche jonggehuwden de water vallen bezichtigen. Het is 'n oude traditie en men kan er zich overigens in de vele amu sementsgelegenheden dag en nacht vermaken. fotografen, van teekenaars, van fihnreporters, van journalisten, van dagjesmenschen golfde sinds dien langs de gigantische water vallen voorbij, om het wereld- Wonder met eigen oogen te aan schouwen, oin het te beschrijven in hooggestemde woorden, 0111 het vast te leggen in beeld, om de kracht ervan en de exploitatie mogelijkheden te berekenen in lange reeksen van nuchtere cijfers en formules. Een onbekend handelaar in hui den, Chabert Joncaire, was de eerste die de kracht van het Water ontdekte. In 1757 groef hij een kleine greppel even boven 't ge deelte van den Amerikaansclien waterval en bracht met 't water, dat '11 verval had van zes voet, 'n houtzaagmolen in beweging om op die manier timmerhout te verkrij gen voor 't bouwen van schepen, die de huiden over 't bovenmeer vervoerden. Een eeuw later ongeveer, in 1852, werden de eerste moderne methoden ter opwekking van energie aan de Niagara toe gepast. Men groef het „Hydraulic Canal" en maakte voor het eerst gebruik van de elec- trische kracht van den waterval. In 1877 ver rees een korenmolen langs dit kanaal, met een arbeidsvermogen van 900 pk., in 1881 bouwde men waterraderen van 2000 pk., thans onttrekt de li Ontario Power Conipai duizenden paardekra«j Niagara watervallen In plaats van den Watervallen", zooals di diaansche sprookzange gara bezongen, omschr >ef 11 fantastische natuurw zes millioen paardekrijlit, toomelooze vaart grond stort van zestig voet diepte." De vrees voor de onbekende, had plaats gemaakt voor de berekeningen van ingenieurs en u\it\ liede plaats van de overweldigende men de overweldigende Doch ook op andere wijze nam men van de majestueuze watervallen ter exploitatie ervan als schouwspel, als den stroom der duizenden en bezoekers. Spoorlijnen werden doorgetrokken voet van den val, tramlijnen, breede auto's, motors en fietsen. Een stad, gedoopt, rees uit den grond en groeide koortsachtig tempo. Men sloeg trappen uit in de rotsen, men legde bouwde uitzichttorens, badhuizen, rants, nachtcafés tot vlak tegen de ►ond oud de In 't Niagaramusem jonggehuwden hun mm zich naast den eik do< toekomst laten voorspel lijk «k

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 20