EEN CADEAUTJE VAN AMOR „Fijn, zeg! De tandarts zei tegen m'n moeder dat ik Wrigley's moet kauwen." Ergens in Hydepark nabij New York bevindt zich een keurig ingerichte theesalon, met model-aangelegde tennisbanen achter het huis. De zaak is ai oud, maar zij werd de laatste jaren verwaarloosd en leidde nog slechts een kwijnend bestaan. Sinds Johnny hamers haar overnam en geheel op nieuw liet inrichten, gaan de zaken echter schitterend. Meer zou er niet van te zeggen zijn, indien de zaak niet zoo'n zonderlingen naam droeg. Zij heet namelijk X.1J.Z. En aan dien zonderlingen naam is een nog zonderlinger geschiedenis verbon den. Het is nog niet zoo lang geleden, dat een zekere Rudy Beck een aardig meisje in den bus leerde kennen. Zij heette Lea Marrispn en voor zij uit stapte sprak Rudy met haar af, dat zij elkander dien avond 0111 acht uur weer zouden ontmoeten voor liet „Odeon"- 1 heater. Een van Rudy's vrienden Was dien dag jarig, welke heugelijke gebeurtenis na afloop van kantoortijd werd ge vierd met een gezellige bijeenkomst en een borrelliet was dientengevolge zeven uur voor Rudv naar huis terug keerde. Hij dineerde haastig, zette zich in een fauteuil, om even uit te rusten van de velerlei vermoeienissen.... en viel vast in slaap. Telefoongerinkel Wekte hem. „Hallo," zei hij slaperig. „Hier Lea," kreeg hij driftig terug. „Weet je hoc laat het is? Acht uur geweest. Ik sta reeds een vol uur voor „Odeon" te wachten, 't Is '11 schandaal Ik Wist niet dat je zóó was. Gelukkig dat ik liet bijtijds ontdekt heb. Ik heb er meteen genoeg van. Je hoeft me niet meer te vragen, menéér Rudy Beck. Adieu. De verbinding Werd verbroken, voor Rudy Beck ook maar één Woord in het midden had kunnen brengen. Toen belde hij haar op. Maar nauwelijks had hij zijn naam genoemd, of de ver binding was alweer verbroken. Hij sliep er nog eens een nachtje over en besloot haar op te zoeken. Zij gaf echter „niet thuis" en dat maakte hem opnieuw boos. Maar hij werd be paald wóést, toen hij haar een maand later met een ander ontmoette. Teleurstelling en jaloezie wekken leelijke gedachten in den mensch. Rudy Beck zag het paar nog verscheidene malen terug en toen liij hen op een dag gearmd zag loopen, zon hij op wraak. Hij kwam te weten, dat het robuuste jongmensch J0I111 Lamers heette en chef was in een lunchroom. En vanaf dien dag waren al zijn gedachten erop gespitst, dien fortuinlijken gunsteling een poets te bakken,. Een booze geest is vindingrijk. Toen Rudv Beek op een nacht uit zijn on rustige droomen ontwaakte, kwam hij op een inval, 's Middags, toen het andere kantoorpersoneel was gaan lunchen, nam hij het adresboek, zocht er den naam uit van een willekeurigen millionnair en zette zich voor zijn schrijfmachine. „Mr. Murphey," tikte hij. „Ik ben op de hoogte van een belastingfraude, waaraan u zich hebt schuldig gemaakt. Aangezien ik mij in behoeftige om standigheden bevind, ben ik van plan van die wetenschap gebruik te maken, om de zaak bij de belastinginspectie aan tc brengen en de aanbrengpremie op te strijken. I' kunt mijn stilzwijgen koopen met een bedrag van vijfduizend dollar inééns. Die vijfduizend dollar dient 11 in banknoten te deponeeren in café „De Tunnel". Morgenavond vóór acht uur. Motto X.IJ.Z. Begrijp uw belang X.IJ.Z." llij veegde den brief zorgvuldig af, zoodat er geen vingerafdrukken op gevonden konden worden, sloot hem in een couvert en postte hem terstond. Daarna belde hij John Lamers op. ..1' kent mij niet, maar ik zou 11 graag eens willen spreken," begon hij. „Ik ben van plan een groot restaurant tc be ginnen en zoek er een bedrijfsleider voor. Lijkt u zoo'n verantwoordelijke baan t" John Lamers hapte in het aas als een uitgehongerde snoek. ,.'t Is juist wat- ik zoek, voor ik ga trouwen, meneer." „Prachtig, misschien worden wc het wel eens," lachte Rudy Beck. „Kom morgenavond om acht uur in café „De Tunnel", dan zullen we eens praten. Zeg tegen den bediende, dat u voor X.IJ.Z. komt, dan zal liij n wel zeggen waar ik zit Grinnikend van leedvermaak verbrak hij de verbinding. Als John Lamers morgenavond in „De Tunnel" kwam, kon hij erop rekenen een paar recher cheurs te vinden. Poging tot afpersing van een millionnair - - ze zouden hem minstens een paar dagen vasthouden, vóór ze aan een grap geloofden Ilet Was Rudv Beek twee weken lang gegund te zwelgen in zijn wraak. Totdat hij op een avond twee berichten in de krant las, die zijn Wraakzuchtige droomen op een vreemde en wreede manier verstoorden. Het eerste be richt was slechts kort „Mr. John Murphey, de oud-president van de „Rio Luzia", heeft zich heden voor Europa ingescheept, waar hij zich voorgoed zal gaan vestigen." En het tweede, uitvoeriger bericht luidde „Een zekere mr. Jolm Lamers is een dezer dagen een geheimzinnig, alhoewel niet onaangenaam avontuur overkomen. Hij werd opgebeld door een onbekende, die hein naar een café ontbood, teneinde zaken met hem te bespreken. Toen hij zich op den afgesproken tijd vervoegde, werd hem tot zijn verrassing een pakje overhandigd, dat 's middags voor hem afgegeven was en bij opening vijfduizend dollar bleek te bevatten. Aangezien mr. Lamers de geheim zinnige geschiedenis niet vertrouwde, wendde hij zich tot de politie. Deze heeft in alle richtingen gespeurd naar den bezorger, of oorspronkelijken eige naar van het geld, doch haar naspeu ringen zijn vruchteloos gebleken. Wijl er niet de minste aanwijzing bestaat, dat het geld van misdrijf afkomstig is, heeft de politie mr. Lamers heden weer in het bezit gesteld van zijn op zoo'n geheimzinnige manier verkregen for tuintje." „Wel v.erd. vloekte Rudy Beck, terwijl hij de krant woest neersmeet. En op hetzelfde oogenblik hing John Lamers zijn hoed en zijn jas aan den kapstok in Lea's pension. „Schat," zei hij blij, „ik heb dien verloopen theesalon in Hydepark voor een prikje overge nomen. Die vijfduizend dollar komen goed van pas, 0111 hem heelemaal opnieuw in te richten. We zullen het maar beschouwen als een cadeautje van Amor. En den theesalon zullen we met den naam X.IJ.Z. doopen. Lit dank baarheid DOOR JOHN CLIFFORD

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 32