- 35 Tiet omgevallen beeld van Ramses II te Memphis. Het weegt meer dan 1000 ton en bestaat uit rose gekleurd graniet. verderen last van 's menschen weetgierigheid meer zullen hebben. Het spreekt van zelf dat deze begrafenis na zooveel honderden jaren gepaard zal gaan met de ver- eisehte plechtigheden, maar het zal niettemin steeds een eigenaardig en typisch verschijnsel blijven dat vertegenwoordigers van lang vervlogen dynastieën aldus door hun verre nakomelingen nog ter aarde worden besteld. De ingang van de groote pyramide, die van Chéops, een der zeven wereldwonderen. Zij is 138 m. hoog en 227 m. lang aan de basis. priesters, hoeveel papyri van de grootste waarde zijn niet aan de vergetelheid ontrukt en voor het nageslacht bewaard gebleven, dank zij den onver- moeiden ijver van mannen der wetenschap, die geen gevaar of moeite ontzagen om die wetenschap met oenige gegevens te verrijken. Die opgravingen hebben in den loop der jaren én in Egypte én in het buitenland heel wat stof doen opwaaien, vooral de opgravingen van November 1922, waarbij het beroemde konings graf van Toutankhamon door Lord Carnavon en Carter werd blootgelegd. Iedereen zal zich nog herinneren hoe de wereld in opschudding werd ge bracht door de talrijke sterfgevallen die elkaar opvolgden onder de rijen dergenen die aan die op gravingen hadden deelgenomen, zoodat het leek of het domme bijgeloof in 't gelijk gesteld werd en de vloek der Farao's na zooveel duizenden jaren nog van kracht was. Thans schijnt men voorgoed een punt te willen zetten achter de geschiedenis dezer koningsgraven. De regeering van Egypte is tot de conclusie gekomen dat een soort eerherstel voor de ontwijde konings graven noodzakelijk is en de koningen ditmaal voor altijd recht hebben een veilige en onschendbare rustplaats te krijgen. De twintig thans opgegraven en vaak tentoongestelde konings mummies zullen derhalve binnen afzienbaren tijd en met de noodige statie weer worden be graven in een soort onderaardscli mausoleum, dat in vorm en omvang zal gelijken op de mausolea dei- oude Egyptenaren. Tot nog toe had men ze ondergebracht in een kleiner mausoleum, dat eigenlijk bedoeld was als graf voor den nationalen held van Egypte, Zaghloul Pasha. Toen men dezen negen jaar na diens dood in dit mausoleum onderbracht, moesten de konings- mummies er plaats ruimen en een nieuw onderkomen vinden. De regeering heeft den knoop doormidden gehakt en besloten vermoedelijk te Giza een passende begraafplaats te bouwen, waar de koningen geen Graven van mummies die 3500 jaar oud zijn. Deze graven werden ontdekt in de buurt van Luxor en bevattende mummies van hoogewaardigheidsbekleeders Op den voorgrond bevindt zich de tempel Hatshepsut. mÊ&é

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 35