Het verpakken der crackers. De matzes worden, na op den loopenden bund afgekoeld te zijn, opgestapeld, om daarna naar de expeditie en pakruimte gebracht te worden. de Joden gedurende het Paaschfeest een ritueel gebruik is en dat daardoor de matzes moeten voldoen aan de eischen door den ritus gesteld. Het opperrabbinaat houdt dan ook door het aan stellen van opzichters toezicht, dat niets geschiedt of gebeuren kan, dat de matzes voor het gebruik ongeoorloofd zou kunnen doen worden. Dit toe zicht begint reeds bij het malen van 't meel, bestemd voor de matzebakkerijen. Voordat tot het malen wordt overgegaan, moet de molen grondig gereinigd worden, terwijl de eerste 100 balen bloem niet voor de matzes mogen dienen. De tarwe mag niet gewas- schen worden, maar wordt droog gereinigd en gema len. Dan wordt het meel ge build en is de bloem gereed voor de matzebakkerij. Zou de tarwe nat zijn geworden, dan zou toch allicht een begin van Wellen kunnen plaats hebben en dat mag in geen geval. Vandaar dus deze voorzorgsmaatregelen. In de matzebakkerij wordt het meel met water, dat reeds den vorigen dag is afgetapt, gemengd tot deeg, om te verdwijnen in bakken, zooals men die wel bij baggermachines ziet. Boven valt het deeg in een bak, waar het nu door verschillende walsen zeer dun Wordt uitgeplet, in ronden vorm wordt gestoken, geprikt en op een loopenden band, in den vorm van nog niet gebakken matzes, terecht komt,. Deze loopende band verdwijnt in een eenige meters langen oven, waaruit aan den anderen kant de gebakken matzes verschijnen, die echter nog eerst een ritje op een langen loopenden band maken om afgekoeld te worden, alvorens zij wor maar dit is eenvoudig een landelijk of plaatselijk gebruik. Wanneer men over een paar weken weer de wagens met de hooge kartonnen doozen met matzes door de straten ziet rijden, dan weet men nu hoe dit wondere brood, met zoo'n grootsche en interessante geschie denis, gemaakt wordt. D. S. v. Z. De stapels matzes staan gereed om verzonden te worden. Elke doos is voorzien van een sluit-etiquet, waardoor het rabbinaat het gebruik met het Paasch feest voor geoorloofd heeft verklaard. gioote handigheid, maar niettemin was het aantal gebroken matzes groot. Breken komt nu nog slechts sporadisch voor. De Hollandsche matzes zijn ook elders in de wereld zeer gezocht. De firma ver zendt ze zelfs naar Oost-, West- en Engelsch-Indië en zeer .veel naar België. Was vroeger het matzebakken '11 bedrijf, dat alleen in een aantal maanden voorafgaande aan het Paaschfeest plaats had, tegen woordig Wordt het geheele jaar door gewerkt aan de z.g. crackers en ontbijt-matzes, die ook bij anderen dan Joden tot de lekker nijen gerekend worden en fraai ver pakt in den delicatessenhandel verkrijgbaar zijn. den opgepakt en per lift naar boven gaan, om in de bekende ronde kartonnen doozen te Worden verpakt. Deze kartonnen doozen zagen wij in dit bedrijf met machines van eigen vinding, waarop octrooi is geno men, vervaardigen. Ook de beschreven machine, die tevens de matzes plet en vorm geeft, is een eigen vinding van den heer de Haan. Vroeger werden de matzes met de hand uitgerold en met den schieter in een door houtvuur gestookten oven gebracht, waar uit zij na eenige seconden weer moesten worden verwijderd. Daartoe behoorde Niet overal worden de matzes rond gemaakt. I11 Polen en enkele andere landen wordt de voorkeur gegeven aan vierkante matzes,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 3