I AUSTRALISCHE WOL 'n Vreedzaam tafereeltje bij 'n schapenstation. De paarden staan droomerig te wachten op hun berijders. SCHAPEN, SCHAPEN ZOOVER T OOG REIKT! eder jaar tijdens den korten, vorstvrijen Austra- lischen winter wordt in Sydney de groote scha pententoonstelling gehouden, die voor Australië van meer beteekenis is dan de Utrechtsche Jaarbeurs voor Nederland of de Leipziger Messe voor Duitschland. Tijdens die dagen zijn de hotels van Sydney overbe volkt, hoewel het er onbehaaglijk is en koud, want de zalen en vertrekken worden niet verwarmd. Kamerkachels of centrale ver warming kent men in Australië niet. Het land bezit een rijken voorraad steenkolen maar die wordt al leen gebruikt in de fabrieken. Het bezit hout in overvloed, hout dat niets kost en waarvan iedereen kan nemen zoo veel als hij maar wil maar niemand neemt het In „Australia" en „Carlton", de duurste en meest luxueuze hotels van Sydney, zitten de gasten tij dens de tentoonstellingsdagen in hun dikke pelsjassen te rillen, ter wijl de dames geregeld hun roode neuzen poederen. De heeren hou den de hoofden bedekt, hetgeen trouwens de gewoonte is in Austra lië. Zij zetten hun hoed alleen af in de kerk en bij 't naar bed gaan. Daarbij treft men in de zalen van 't „Australia"-hotel meer mil- lionnairs bijeen in die dagen, dan er in Parijs en Berlijn te zamen wonen. Het zijn de schapenkoningen van Australië, de „squatters" (afgeleid van 't Engelsche to squat neer hurken), de grootgrondbezitters, menschen die zoo ongeveer op tien duizend na weten, dat zij twee honderdduizend schapen, honderd - Een merinoschaapde beste wol - producent van Australië Voor 'n stamboek-merinobok betaalt men v soms vierduizend guineas Zij wachten geduldig op hun beurt om geschoren te worden duizend stuks vee en twintigduizend paarden be zitten. Of wol-opkoopers, die gansche staten in Europa van wol voorzien, tegen 'n vaste, veilige provisie, met een maandelijksch inkomen van 'n tienduizend gulden Alleen aan wol exporteerden deze squatters en opkoopers in de jaren voor de wereldcrisis jaarlijks tot 'n Waarde van meer dan honderd millioen gulden Om nog te zwijgen van bevroren schapenvleescli, runderen etc Cinds de landbouw in het Zuid-Westen en Zuid- k Oosten van Australië door irrigatie, landbouw voorlichting en rationeele productiewijze meer en meer tot bloei is gekomen, zijn de schapen koningen, de „squatters", na een heftigen belangen strijd met de kleine boeren, de selectors of cockatoo- farmers, van de malsche weilanden teruggedrongen naar het droge midden van Australië, welks onaf zienbare vlakten thans bevolkt worden door kudden schapen zoover het oog reikt. De Australische zomer is onbarmhartig droog en heet. De uitgestrekte weidelanden, die tijdens de regen periode bedekt zifn met hoog, malsch gras en vochtige moerassen, verdorren en verbranden geheel, de grond wordt kaal en mul en straalt de onbarm hartige hitte terug, zoodat menscli noch dier op deze verschroeiende vlakten kan leven. Zomers, waarin de helft van het vee door dorst en hitte omkomt, zijn geen zeldzaamheid in Australië.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 6