internationale vermaardheid verwierf, is Chris- tophorus Henricus Didericus Buys Ballot, die hier 10 Oct. 1817 geboren werd. Het leven van Buys Ballot was van een wetenschappelijke werkzaamheid. Na een dissertatie in 1844 over een onderwerp, dat wij thans cohaesie en adhaesie zouden noemen iets dus over de krachten, die de moleculen op elkaar uitoefenen werd hij in 1845 lector aan de univer siteit te Utrecht in de mineralogie en geologie, in 1847 buitengewoon hoogleeraar in de wiskunde, in 1857 gewoon hoogleeraar. Hij was zijn tijd veertig jaar vooruit. Hij werd stichter van het bekende Meteorologisch Instituut te De Bilt. En 't is geen wonder, dat Nicolaas Beets, de bekende dichter, het uitriep in een zijner gedichten Wiens naam geprezen en beroemd Zoover de wind waait, wordt genoemd is Buys Ballot. In 1934 werd door den commissaris der koningin, vlak tegenover het geboortehuis, een fraai monu ment onthuld. Velen hebben ook via de radio deze plechtige onthulling bijgewoond of beluisterd. De pastorie der Ned. Herv. kerk is ook een sieraad voor het dorp. Zij kan gevoeglijk als de mooiste domineeswoning op Zuid-Beveland worden beschouwd. Een fraai vereenigingsgebouw verrees eenige jaren geleden in de Nieuwstraat. Een punt, dat de aandacht van vreemdelingen, schilders en fotografen trekt, is de fraaie molen van den heer Herdink, even buiten de kom van het dorp gelegen. Evenals het Marktplein met de Vate is hij reeds vaak het dankbare onderwerp van etsen en schilderijen geweest. Kloetinge zit thans op onderscheidene plaatsen aan Goes vastgebouwd. Moge de grenswijziging tot genoegen van Goes en Kloetinge opgelost worden en moge Kloetinge nog vele jaren staan onder de goede zorgen van den zoo populairen en zoo be minden burgemeester C. Zandee Az., onder wiens zorgvolle leiding Kloetinge sterk vooruit is gegaan. A. M. W. Deze aardig gebouwde villa treffen we aan den Batijnweg, vroeger Kloetingsch gebied, dat nu aan Goes behooit. Kog een kiekje van Kloetinge's centrum met kerk, raadhuis, pastorie en het monument van Buys Ballot. De Vate met de kerk, zooals wij ze heden ten dage kennen. Marktveld en Vate in Kloe- tinge's grijs verleden. eeuwen kan trotseeren. Zijn spits staat eenigszins scheef, naar men zegt doordat een dei- balken verbrand is. Een merkwaardigheid is zeker de wijzerplaat der klok, waarop deze Latijnsclie woor den voorkomen„Praetereunt Imputantur", d.w.z.Zij gaan (n.l. de uren) voorbij en worden u (eenmaal) toegerekend. Ten Noorden van het doip lag eenmaal het kasteel, waai de edelen van Kloetinge ver blijf hielden. Ruim twee eeuwen geleden werd het afgebroken. Het ambacht van Kloetinge was oorspronkelijk veel groo- ter. In het jaar 1472 kocht de stede Ter Goes een groot deel van dit gebied, 't Eerste bouw plan in Goes is op dit voormalig stuk Kloetingsch grondgebied gebouwd. Een ander deel kwam in het geslacht Van der Werveen door Cornelia, dochter van Jan Ruvgrok-v.d. Werve en Soete van Domburcli, aan Joris van Ilodenpijl. In 1704 werd door koop mr. Cornelis de Jonge van Ellemeet eigenaar van het grootste deel van Kloetinge. Diens dochter bracht het in 1748 in bezit van Adolf Julius Burghart, baron van Ruffel, heer van Verborcht en Salland. In den ouden tijd was Kloetinge door een vaar water met de stede Goes verbonden. Men realiseere zich dit eens even. Men stapte dan te Kloetinge in een schuit en men kon er bij de Zuidpoort (Ganze- poort) weer uit. Hoe dat water precies geloopen heeft, heb ik niet kunnen nagaan, 't Wordt alleen in stuk ken vermeld. Haar naam ontleent deze plaats aan Kloeten of kluiten, die boven het water uitstaken. Met het woord „inge" (dat in de oude Zeeuwsche talen water beteekent) vereenigd, ontstond haar tegenwoordige naam. Uit oudheidkundig oogpunt is er niet veel van Kloetinge te vertellen. Oude gebouwen treft men hier niet meer aan. Van 't kasteel is niets meer te vinden. Wel droeg een vervallen huisje in Abbe- kinderen dien naam, maar van pracht of praal is er niets meer te bekennen. In Juni 1765 werden de heerlijkheid Kloetinge en een deel van de heerlijkheden Kapelle-Biezelinge, Vlake Scliore verkocht. Door koop werd toen eige naar van Kloetinge de heer mr. Willem van der Bilt, in wiens familie de heerlijkheid bleef tot 1843, toen zij, na overlijden van den heer H. M. v. d. Bilt, gekocht werd door de voogden van den toen minder jarigen Johan Patijn (overleden in Dec. 1875), aan wiens erven zij thans behoort. Kloetinge is ook de bakermat van eenige beroemde Zeeuwen. Hier werd de beroemde Zeeuwsche kro niekschrijver mr. Matheus Smallegange geboren. Zijn kroniek wordt zeer gewaardeerd en bestudeerd door historici en is voor antiquairs daar er niet veel exemplaren van zijn een welkom handels artikel, waar men nogal eens een extraatje aan ver dient. Een tweede Kloetingenaar, die zich zelfs een Op hei sinds enkele jaren tegenover zijn geboortehuis verrezen monument prijkt de beeltenis van den be roemden natuurkundige Buys Ballot. Baadhuis en pastorie behooren tot de aanzienlijkste gebouwen van Kloetinge en bewijzen nog den rijkdom van zijn historie.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 17