w BEDREIGD fORMAMINI CUTEX Gevulde eitjes DINGERS PIET HEIN EN DE VEROVER VAN DE SPAANSCHE ZILVERVLOOT NG kinderen worden iChlorodo 32 u Op straat en op school kunnen zij besmet wor= den! Geeft ze daarom vóór het naar school gaan en bij het thuiskomen een tablet Formamint, vooral als er een epidemie heerscht. Formamint doodt de bacteriën in mond en keel en voorkomt besmetting. BIJ ALLE APOTH. DROG. a FL.1.- PER FLACON Chlorodont Tandpasta is goedtcooper geworden I Dezelfde goede kwaliteit, maar lager in prijs. Chlorodont kost thans slechts 25 cent (voor- heen 35) par tube en 'n groote tube nu 45 cent I (voorheen 60). Dit is een prijs-laagterecord I Deze prijsdaling brengt Chlorodont Tandpasta R in het bereik van iedereen. Voor witte tanden en 'n frisschen, gezonden mond: ChlorodontI Koop nog vandaag Chlorodont Tandpasta! TANDPASTA DOOSJES 20 E CENT Een voordeel van ongeveer vijfiien millioen Eenmaal in liet jaar lieten de Spanjaar den de schatten, die zij in Amerika ver gaard hadden, door een groote vloot naar hun vaderland transporteeren. Deze vloot, die sterk be wapend was, werd, ter ouderscheiding van de gewone koop vaardijvloten, in den volksmond ,,de zilvervloot" genoemd. Zij vervoerde niet uitsluitend edele metalen, maar ook andere kostbaarheden en natuurlijk lagen de vijanden van Spanje, waartoe vooral de Hollanders behoorden, dik wijls op de loer om den gehaten Span jolen die vloot afhandig te maken. Maar dit was hun, tot het jaar 1628, nog nimmer gelukt. In dit jaar zou het lot den Hollanders echter bijzonder gunstig gezind zijn. Door omkooperij waren de heeren van de West-Indische Compagnie er achter gekomen, wanneer de zilvervloot uit Amerika zou ver trekken en toen besloten zij een ener gieke poging te wagen, 0111 deze vloot in hun bezit te krijgen. Hoe gevaarlijk hun plannen ook mochten lijken, „lucht- kasteelen" waren zij stellig niet, want de Compagnie beschikte, ter bescher ming van haar bezittingen, over tal van oorlogsbodems met een geoefende bemanning en een uitnemende bewape ning. Zoo konden dan in de maand Mei, van datzelfde jaar, vele oorlogsschepen van de West-Indische Compagnie het ruime sop kiezen, om zich op den eersten Juni onder commando van den be kenden vlootvoogd Piet Hein te ver eenigen, waarop de gevaarlijke reis aanvaard werd. Toen Piet Hein, op den negentienden Juni, in de buurt van de Kanarische eilanden gekomen was, zond hij drie kleine, doch vlugge oorlogsschepen op verkenning uit, maar die tocht had geen succes. Van de zilvervloot was geen spoor te ontdekken. Het geduld van de Hollanders werd echter niet lang op de proef gesteld, want op den negenentwintigsten Juli ontmoetten, zij toevallig een Spaansche bark en toen zij deze hadden ingerekend bleek, dat het schip uitgezonden was door den gouverneur van Havana, om den admiraal van de „zilvervloot" te berichten, dat de Hollanders in aan tocht waren. Nu Piet Hein deze tijding onderschept had, bleef de leiding van de ..zilvervloot" onkundig van het gevaar, dat haar bedreigde. De Span jaarden moesten zich met hun rijk dommen volkomen veilig Wanen en dus gingen de Hollanders met verdubbelden ijver op zoek, maar hoe zij ook hun best deden, (1e buit, dien zij zoo vurig be geerden, Was onvindbaar. Eindelijk, op den ochtend van den negenden September meldde de uitkijk, dat er een vloot van tien Spaansche schepen in zicht was. De golfstroom had den Hollanders dus niet zoo'n slechten dienst bewezen De Spanjaar den waren echter op hun hoede en nauwelijks hadden ze de vijandelijke schepen ontdekt of zij kozen ijlings het hazenpad. Onmiddellijk liet Piet Hein de sloepen strijken en met de kleine, snelle vaartuigen had hij spoedig de Spaansche schepen in gehaald. Zijn matrozen klommen aan boord en overmeesterden de Span jaarden. Meteen begon Piet Hein met zijn offi cieren de ladingen te onderzoeken. Zij vonden meel, indigo, cochenille, eampêckehout en huiden. De koopvaardijvloot, die hun bij dezen tocht in handen was gevallen, had niet de kostbaarheden aan boord Waarnaar zij zoch ten, de zilvervloot kon zij onmogelijk zijn Piet Hein en zijn mannen hadden zich vergist. Al weer dus een teleur stelling Maar zelfs nu lieten zij den moed niet zinken. Zij bleven hopen, dat de „zilvervloot" in de buurt zou zijn. Voorwaarts ging het en ditmaal liet het succes niet op zich wachten, want in den middag van denzelfden dag ontwaarden ze aan den horizont de galjoenen van de Spaansche zilver vloot. Zonder dralen begonnen de Hollan ders haar te achtervolgen, maar, profi- teerend van een stevige bries, gingen de Spanjaarden er vandoor in de richting van Mfitunzas. Een poging van Piet Hein om ze den weg af te snijden mislukte en tegen den avond zeilden (1e galjoenen de baai in, waar zij aan den grond raakten. Wat. stond Piet Hein nu te doen Als hij de baai binnen ging, kon hij er op rekenen, dat de Spaansche zeelui, geholpen door de kustbatterijen, hem „de volle laag" zouden geven. Toch besloot hij dit waagstuk te onder nemen, maar toen hij, in den vroegen ochtend van den volgenden dag, de baai binnen zeilde en een van zijn sche pen, omdat de bemanning het vaar water niet kende, aan den grond liep. begreep onze wakkere vlootvoogd, (lat hij den vijand op een andere Wijze moest aanpakken. Nogmaals werden de sloepen gestreken en daar ging het er op los Het. eerst hadden de Hollanders het gemunt op het schip van den Spaanschen vice- admiraal, dat tot de sterkste galjoenen behoorde. Spoedig lagen de Hollanders langszij en voordat de Spanjaarden beseften, wat er gebeuren ging, was reeds een Hollandsche matroos langs een los hangend touw aan boord ge klommen. Zonder zich lang te bedenken greep deze waaghals eenige trossen, die op het dek lagen, bevestigde ze aan het boord en gooide ze zijn „zeegenooten" toe, die als katten zoo vlug aan boord klauterden. In een ommezien hadden zij het schip in bezit genomen. De over rompeling, die zoo'n lange voorberei ding gekost had, was en nog wel zon der bloedvergieten volkomen gelukt. Het vermaarde avontuur bracht, buiten de kostbaarheden, die bij „vergissing" in de zakken van Janmaat terecht kwamen, de West-Indische Compagnie ongeveer vijftien millioen gulden in het laatje'! Op den twaalfden April verscheen de roemrijke vloot op de reede van Vlissingen, waar Piet Hein en zijn mannen met ongekende geestdrift wer den ontvangen. Hnn terugkeer werd een ware zegetocht. Zelden heeft een overwinning zulk een spontane feest vreugde ontketend. Heel het land stond op stcjten en overal werden de overwin naars als helden ingehaald Probeer <Ie magnifieke tutex nagellak. De nieuwe Cutex nagellak ver dampt niet, is tot den laatste n druppel te gebruiken, is ge makkelijker aan te brengen en droogt op met fraaieren glans. Ieder winkelier heeft deze nieuwe matglanzen de tinten in voor raad. Liquid Polish. Caramel (gesorteerd) Grote verscheidenheid in vullingen en smaken. 30 en 35 ets. per ons.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 32