NAPELS 1 IjTT] Met de geboorte aldaar van een jeug digen troonopvolger, den zoon van het Italiaansche kroonprinselijk paar, vraagt Napelsde stad waar dit heuglijk feit door de bevolking zoo geestdriftig werd gevierd, als vanzelf om onze belangstelling in deze rubriek. Wij geven nu eens niet het over de geheele wereld bekende gezicht op de bocht der golf van Napels met op den achtergrond den Vesuvius, doch een ander interessant hoekje der stad, waaraan ook historische herinneringen zijn verbonden, zij het dan van meer recenten datum, want Napels zelf als woonplaats is meer dan tweeduizend jaar oud. Bijna, drieduizend jaar geleden vestigden daar Grieksche landverhuizers hun kolonie. Een der schoonste foto ziet men de kerk van San Francisco de Paolo 1817welker koepel, gedragen door dertig marmerzuilen, herinnert aan 't Pantheon te Rome. Rechts van de kerk staat het gebouw van den militairen gouverneur, vanwaar men uitziet op het arsenaal en de kleine binnenhaven met het park daarvoor. De beide standbeelden op het groote plein voor de zuilen-galerij, waartan het eene gedeeltelijk in de schaduw valt van het kerkfronlon, zijn de ruiterbeelden van de koningen Ferdinand 1 en Karei IJl. Bet koninklijk paleis telt een aantal prachtig gedecoreerde vertrekken en enkele waardevolle schilderijen. De naam van het boven genoemde Volksstemming-plein herinnert aan een episode uit de geschiedenis van het Italiaansche plekjes ter wereld maakten zij tot een nieuw vaderland en ze koninkrijk, en wel aan het vólks-referendum, waardoor in I860 gaven aan de aldaar door hen gebouwde stad in hun taal den naam van Nea-Polis, dat is Nieuwe Stasi". Onder dien naam is de stad onder den rook van den Vesuvius en in de onmiddellijke nabijheid van de Blauwe Grot wereldbekend en beroemd. En het moet er wel uitzomlerlijk schoon zijn, want het is niet voor niets dat het bekende spreekwoord „Eerst Napels zien en dun stervende ronde doet door geheel de beschaafde wereld. Napels moet men gezien hebben om te kunnen sterven in het gelukkig besef hei schoonste te hebben aanschouwd wat er Ier wereld aan natuurschoon denkbaar is. We gaan er dus met u heen, zij het dan voorloopig in gedachten, en we naderen Napels van de zeezijde. Want het is langs dien kant, dat Napels den bezoeker het meest overweldigende schouwspel biedt. Van verre reeds teekent de golf zich af in een doorschijnender! blauwen sluier van zeedamp tusschen de beide landtongen, waar door zij wordt omsloten, kaap Misena en de Punta Gampaneüa. Als twee reus achtige pilaren vormen de rotsmassa's van Ischia en van Capri er de uiterste af sluiting van. En op den achtergrond verheft zich statig en indrukwekkend, bekroond met zijn eeuwige rookpluim, de Vesuvius. Eigenlijk moest de golf van Napels zijn naam dragen, want de vuurreus beheerscht haar geheel. Aan zijn voeten liggen als een krans van paarlen de blanke stadjes uitgestrooid, waarvan Napels, de groote stad, het sierlijkste kleinood vormt. Naarmate men dichterbij komt wordt het grooter en grooter en fonkelt het in duizenderlei kleuren, ingesloten tusschen de saffieren glansen van hemel en water. Het Napels van heden is wel heel sterk veranderd en wel ten goede bij dat van een halve eeuw en meer geleden, toen in de smalle, voor het grootste deel thans afgebroken sloppen en stegen der volksbuurt Santa Lucia de lazaroni (bedelaars) met hun roode mutsen rondslenterden tusschen de nietsnutters en van een dolce far niente genietende Napolitanen. Bet is juist op een overblijfsel aan het begin van dit vroegere volkskwartier, dat men, gedeeltelijk rechts op onze foto, neerblikthet komt uit op de Piazza del Plebiscito, het Volksstemming-plein. Dit is zonder twijfel het mooiste plein van Napels. Het dateert van 1810. Ter linkerzijde ziet men op onze overzichtsfoto nog een gedeelte van het koninklijk paleis, waar kroonprins Um- berto van Italië met zijn gemalin, Marie-José van België, resideeren. Midden op de DE WERELD IN VOGELVLUCHT het oude koninkrijk der beide Siciliën aan Victor Emmanuel, den koning-soldaat, werd geschonken. Den 6en September van dat jaar had Frans II de stad Napels, waar hij zijn residentie had, verlaten. Reeds daags daarna trok Garibaldi, meester intusschen van heel Sicilië, bijna geheel alleen als dictator de hem mef geestdrift begroetende stad binnen. Denzelfden avond nog vlamden overal de vreugdevuren op en was heel Napels feestelijk verlicht. Er werden dolle rondedansen uitgevoerd én met vlammende toortsen in de hand hosten de lazaroni onder opgewonden kreten van blijdschap door de straten- Toen nas het de beurt van Napels omover zijn lot te beslissen. De uitslag der te houden volksstemming was niet moeilijk te voorspellen. Er werden 109.000 stemmen voor vereeniging met Italië uitgebracht, en slechts 300 tegen, terwijl 3000 personen zich van stemming onthielden. En in heel het vroegere koninkrijk der beide Siciliën gaf de volksstemming hetzelfde beelder waren nauwelijks tienduizend tegenstemmers, terwijl het aantal inwoners dat zich vóór verklaarde een millioen driehonderd- tienduizend-trceehanderdzesenzestig bedroeg. Eindelijk dan reed koning Victor Emmanuel, naast Garibaldi in het rijtuig gezeten, den Ten November 1860 Napels binnen. Wie de geestdrift der Napolitanen kent, kan zich een gedachte vormen van de feeststemming, welke er toen in de straten der stad heerschte. Het resultaat der volksstemming werd den koning plechtig overhandigd. De naam van het groote plein op onze foto herinnert, aan dit feit, en onder de standbeelden, irelke de poortingangen van het koninklijk paleis flankeeren, staat het beeld van koning Victor Emmanuel op de allereerste plaats. Wij zullen ons verder niet wagen aan een eenigszins nauw keurige en gedetailleerde beschrijving van de bevolking dezer groote stad, die met 875.000 zielen op twee na de grootste van heel Italië is. Maar deze bevolking is mis schien wel de luidruchtigste en levendigste van het geheele schiereiland. Dit is zeker, dat, ondanks ingrijpende sociale en hygiënische verbeteringen der laatste tientallen jaren, de eerste havenstad van het rijk, zij het iets minder belangrijk dan Genua, toch nog altijd behoort, tot de schilderachtigste bevolkingscentra van Italië, met haar eindelooze volksfeesten, met haar opgewekt druk haven- en kadeleven, met haar zang en muziek, en dit alles overgoten met het glorieuze licht der Zuidelijke zon, die er alles maakt tot een feest voor de oogen, tot een onvergetelijk schouwspel.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 34