UAKER en J EETPROBLEMEN HAVERMOUT Nü slechts DEKENS WASSCHEN Wat kinderen noodig hebben is de versterkende Vitamine B in H*0 en Quaker Havermout! Voldoende Vitamine B is noodzakelijk om ze gezond en vroolijk te houden 37 En mevrouw, eet hij goed V' „Nu Sint Nicolaas, dat schikt nog al." „Zullen jullie allemaal goed eten klinkt de stem door de radio, en wie veel met kinderen omgaat en er zich voor interesseert, weet, dat het een probleem voor vele moeders is, de kinderen ge noeg te laten eten. Wat daarvan dc oorzaak is, valt niet zoo eventjes te zeggen ze staat bij veel kinderen in verband met den gezond heidstoestand. Toch hoort men moeders van overi gens gezonde kinderen vaak klagen „Ze eten zoo slecht, ik weet niet wat ik er aan doen zal Onlangs trof ik op bezoek een derge lijk geval. Twee flinke jongetjes, één van vijf en één van vier jaar, speelden samen. Naast hen stond een schoteltje krentenbollen, besmeerd en in stukken gesneden, en voor ieder een beker melk. „Kom, jongens, eet je krentenbol op;" en de kinderen aten het bordje leeg en dronken ook het bekertje tot den bo dem uit. Onderwijl babbelde ik met moeder. „Ze eten toch zoo slecht." On willekeurig keek ik naar de lekkere dikke baasjes. „Ze zien er toch best uit," merkte ik op. „Ja, dat wel, maar 't is een werk om.klop-klop. „Mevrouw, de yoghurt." Twee bekers yoghurt werden voor de ventjes klaar gezet en na eenige aanmaningen ver dween ook dat in de kleine maagjes. Zoet speelden ze, en wij, die elkaar in langen tijd niet gesproken hadden, weten veel te vertellen. „Je blijft toch koffiedrinken „Als 't kan graag „Hè ja, dan geef ik de kinderen eerst en dan kunnen wij daarna gezellig en rustig sümen eten Even later belde de moeder en voor ieder kind kwam een bord bruine- boonenpurée met appelmoes er door heen en een uitgeperste sinaasappel. Ik keek m'n oogen uit naar die geweldige porties. De jongens werden in een stoel tje gezetmoeder tusschen hen in en daar ging hetZonder de minste animo aten de kinderen het dikke bruine papje. Na de eerste happen moesten er allerlei verhalen aan te pas komen, van „hap, zei 't vogeltje" en „tuut, zei het treintje". „Zie je nu wat een werk het is die kinderen te laten eten Kom jon gens, doorslikken." Ik moest voor het raam gaan staan, want ik kon het niet aanzien, hoe die kinderen volgestopt werden. „Heelemaal opeten Weer een hap, een slok sinaasappelsap er achteraan en voor dezen eenen keer dan, ik denk te mijner eer, mocht er iets op de bordjes blijven en werden ze naar bed gebracht. Aan de koffietafel zei de moeder „Eten ze bij jou nu ook zoo slecht t" „Slecht Kindlief, die kinderen van jou eten met zijn tweeën meer dan wij met ons allen Sinds ik hier ben, dat is van ongeveer half elf, hebben ze aan één stuk door gegeten en gedronken en ik neem aan dat ze vóór dien tijd ook al bijgevuld waren. Als ze straks wakker worden, krijgen ze natuurlijk weer van alles en nog wat en dan hebben ze om zes uur geen trek in hun eten." „Ja maar," hernam de moeder, „de dokter zegtyoghurt, bruine boonen, tomaten, sinaasappelen, appelmoes, 't is zoo goed voor ze en ze worden er zoo sterk van." „Natuurlijk is het goed, maar niet alles op één dag. Geef ze drie maaltijden Iter dag dén eens boonen, dan eens spinazie, enz. enz. Geef ze 's morgens en 's middags een vrucht en dan zal je zien dat ze wél trek hebben." „Och jij," zegt de moeder, „jouw kinderen eten altijd met smaak." „Omdat.... ze niet den geheelen dag eten. Er moet regelmaat en een flinke rustpoos tusschen de maaltijden zijn Natuurlijk zijn er kinderen die weinig, té weinig eten, maar juist die kinderen moet men heel weinig geven. Eén dun boterhammetje in kleine smakelijke stukjes gesneden, een héél kleine portie warm eten en de kans is groot, dat het kind nog iets vraagt. Geeft men een kind met weinig eetlust te veel, te groote porties dan staat het 't kind al dadelijk tegen, omdat het voelt 't toch niet op te kunnen en dan begint het liever niet. Wanneer het kind op z'n bordje 'n klein beetje ziet dan denkt het: „O, dat kan ik wel op," en met smaak en zonder moeite gaat het er in Pro beert u het eens met héél kleine beetjes en het resultaat zal u zeker verbazen. Een werkje voor hei voorjaar: Laten we even voorop stellen, dat het wasschen van wollen dekens een werk is, dat veel huisvrouwen liever niet zelf verrichten. Vooral kleinbe- huisden zien op tegen het gebruik van de groote waschteilen, het groote ge wicht van de zware en moeilijk te hanteeren dekens enz. Zij doen dan ook verstandiger, het wasschen van haar dekens toe te vertrouwen aan een vakkundige, i.e. de wollen-deken- fabriek. Voor wie echter niet tegen het werk opzien, kunnen de volgende aanwijzin gen van nut zijn Het is aan te raden, wollen dekens niet erg vuil te laten worden, doch ze liever wat eerder een waschbeurt te geven. Het wasschen gaat dan veel en veel gemakkelijker. Evenals alle wollen goed moeten wollen dekens zeer zorgvuldig behan deld worden, willen we tenminste dat ze niet krimpen, niet vervilten en hun oorspronkelijke kleur behouden. Daar om mogen we in ieder geval slechts gebruik maken van een lauw sop van zachte zeep, dat zeer ruim moet wor den genomen, omdat de dekens veel van liet sop opnemen. Nooit mogen we wrijven of wringen. Het sop moet enkele keeren worden vernieuwd, tot het vol komen helder blijft. Aan het spoelen moet veel zorg worden besteed. Hard water maken we te voren met soda of borax zacht. Om de kleuren frisch te houden, doen we zoowel in het sopje als in het spoel water een scheut ammonia. Ook in zout water kunnen wollen dekens uitstekend worden gewasschen zoowel als tevoren geweekt, vooral als ze niet erg vuil zijn. We rekenen dan ongeveer een jampot zout per deken. Ook hier kunnen we wat ammonia toe voegen om de kleuren helder te houden. De dekens mogen na het wasschen niet worden uitgewrongen. Het beste kunnen we ze in de buitenlucht drogen. Anders in een verwarmde kamer, doch in geen geval in de zon of bij de ver warming. Om de wol weer pluizig te maken, kloppen we de dekens tijdens het drogen nu en dan. Denkt er aan, moeders, dat het dagelijksche voedsel niet voldoende Vitamine B bevat, als U ze niet geregeld H-O laat eten bij 't ontbijt! En deze Vitamine is juist van groot belang bij de bestrijding van slechten eetlust, verstopping en zenuwachtigheid, die de groei periode vaak met zich meebrengt. Wetenschappelijk is vastgesteld dat H-O een grooter gehalte heeft aan de zenuwvoedende, versterkende Vitamine B, dan men vroeger ooit vermoedde en niets is gemakkelijker dan daarvan te pro- fiteeren door ze bij het ontbijt een bord heerlijk H-O te laten eten. Want daar ons lichaam geen voorraad kan maken van Vitamine B, is dagelijks een nieuwe toevoer noodig. H-O is wereldberoemd om zijn fijnen nootachtigen smaak en zijn zuiverheid, die door de Quaker fabriek, waar H-O gemaakt wordt, onvoorwaardelijk worden gegarandeerd. Met vlugkokend H-O en Quaker Haver mout, in een paar minuten klaar, geeft ge uw jongen het ge zondste en lekkerste ontbijt, dat ge be denken kunt. (GED.MERK)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 37